Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce – Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo ma blisko 2000 km długości i przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km). Rowerzyści mogą z niej korzystać od kilku lat. Podobny szlak – Odrzańska Trasa Rowerowa Blue Velo – powstanie na zachodzie kraju. Ma biec wzdłuż rzeki, od ujścia aż do Bałtyku. Obejmie pięć regionów Polski zachodniej. Trasa poprowadzona po obu stronach Odry przetnie przez Śląsk, Opolskie, Dolny Śląsk, Lubuskie i Zachodniopomorskie.
Fragment trasy Blue Velo / fot. Wikipedia_Tomasz Kuna CC BY-SA 4.0
Projekt ma charakter międzynarodowy, ponieważ trasa ma być zintegrowana z niemieckimi popularnymi drogami rowerowymi, m.in. Oder-Neisse Radweg oraz europejską siecią EuroVel, która docelowo ma objąć 70 tys. szlaków rowerowych na kontynencie. Odrzańskie Blue Velo w zamiarze samorządowców ma być flagowym produktem turystycznym i komunikacyjnym makroregionu Polski Zachodniej. – Pozwoli to na powiązanie oferty turystycznej polskiej i niemieckiej oraz rozwój szlaków rowerowych na pograniczu polsko-niemieckim. Cały projekt jest realizowany we współpracyze Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie – wylicza Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. Aby w pełni wykorzystać potencjał szlaku, turyści będą mieli do dyspozycji aplikację mobilną.
Podziwiać piękno Roztocza
Na wschodzie kraju realizowany jest projekt „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” (PLUARoztocze). To wspólna inicjatywa Zamościa (PL), która pełni rolę beneficjenta wiodącego oraz pięciu partnerów z województwa lubelskiego i obwodu lwowskiego. – Projekt jest realizowany w ramach celu tematycznego DZIEDZICTWO. Koncentruje się na promocji i zachowaniu wyjątkowości a także cennych walorów przyrodniczych polskiego i ukraińskiego Roztocza – informuje Urząd Marszałkowski w Lublinie. Szlak będzie przebiegał w najcenniejszym pod względem turystycznym i przyrodniczym transgranicznym Rezerwacie Biosfery Roztocze, który jest wpisany na Rezerwatów Biosfery Unesco. – Roztocze to regionu bioróżnorodności i dziedzictwa kulturowego, ważny zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców. To pogranicze przyrodniczo-kulturowe. Nasz projekt jest przykładem współpracy regionów, usytuowanych po dwóch stronach zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – opowiada Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
CZYTAJ TAKŻE: Samorządy stawiają mocno na turystykę rowerową