Warszawa najbardziej atrakcyjna dla turystów. Jak wygląda reszta stawki?

Wśród powiatów i miast na prawach powiatów liderem pod względem walorów turystycznych jest Warszawa – wynika z analizy GUS.

Publikacja: 31.08.2023 11:53

Ranking powiatów i miast na prawach powiatów o najwyższych walorach turystycznych otwiera Warszawa

Ranking powiatów i miast na prawach powiatów o najwyższych walorach turystycznych otwiera Warszawa

Foto: adobestock

W eksperymentalnym opracowaniu pt. „Walory turystyczne w powiatach i ich otoczeniu” Główny Urząd Statystyczny wziął pod lupę wiele czynników mających wpływ na atrakcyjność turystyczną danej lokalizacji. Na ich podstawie opracowano szczegółowe wskaźniki. Trzy o charakterze pozytywnym (uwzględniające czynniki kulturowe, środowiskowe, związane z infrastrukturą turystyczną) oraz jeden negatywny (uwzględniający rolę zanieczyszczeń środowiska i przestępczości). Na tej podstawie powstał jeden, ogólny wskaźnik walorów turystycznych (WaT).

Pierwszą dziesiątkę powiatów i miast na prawach powiatu mających najwyższą wartość tego wskaźnika, a więc mających najwięcej walorów turystycznych, zajęły kolejno: Warszawa, powiat nowosądecki, Kraków, powiaty: kłodzki, nowotarski, tatrzański, bieszczadzki, Gdańsk, powiaty: leski oraz kołobrzeski.

Jeśli weźmiemy pod uwagę szczegółowe wskaźniki widać wyraźnie, że powiaty nadmorskie i górskie dominują nad resztą kraju pod względem walorów środowiskowych. Z kolei duże miasta „wygrywają” ofertą kulturalną (w tym liczbą zabytków). A jak to wygląda w szczegółach?

Czytaj więcej

Na Mazurach otwarto po remoncie kolejne szlaki wodne

Pierwsza dziesiątka samorządów mogących pochwalić się największymi wartościami wskaźnika walorów kulturowych to: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, powiat krakowski, powiat wielicki, Toruń, Poznań, Katowice, powiat wadowicki. Czołówkę powiatów i miast na prawach powiatów z najlepszymi walorami środowiskowymi otwierają powiaty: nowosądecki, kłodzki, bieszczadzki, nowotarski, leski, słupski, kołobrzeski, piski, sanocki, kamieński. Jak widać, jedynym powiatem w pierwszej dziesiątce nie położonym w górach lub nad morzem jest powiat piski, zlokalizowany w woj. warmińsko-mazurskim.

Z analizy bazy turystycznej dokonanej przez GUS wynika z kolei, że najlepiej wskaźnik ten wygląda w: Warszawie, Krakowie, powiecie tatrzańskim, w Gdańsku, w powiatach kołobrzeskim, puckim, warszawskim zachodnim, we Wrocławiu, powiecie pruszkowskim oraz karkonoskim (dawny jeleniogórski). Natomiast jeśli chodzi o wartość wskaźnika biorącego pod uwagę czynniki wpływające negatywnie na walory turystyczne danego miejsca, najgorzej wypadły: powiat będziński, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, powiat mikołowski, Zabrze, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom. 

Czytaj więcej

Efekt tunelu w Świnoujściu. Turystów będzie więcej, ale głównie weekendowych

GUS przeanalizował też walory turystyczne powiatów i miast na prawach powiatu uwzględniając podział na województwa. W tym zestawieniu czołowe miejsca zajęły: małopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie. Autorzy opracowania zauważyli też, że aż 95 powiatów lub miast na prawach powiatu uzyskało wartość wskaźnika walorów turystycznych na poziomie co najmniej 20, co oznacza, że są to samorządy o wysokiej lub bardzo wysokiej wartości tego wskaźnika.

W swojej analizie GUS bazował na danych za 2021 r. Wyjaśniono, że był to pierwszy rok odradzania się aktywności turystycznej po pandemii, a z drugiej strony – byliśmy jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Warto zobaczyć
Dolny Śląsk chce być dostępny dla wszystkich
Warto zobaczyć
We Wrocławiu znów będzie Palmiarnia
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego