Gaz i prąd droższy nawet o kilkaset procent. Samorządowcy chcą osłony rządu

Nie tylko osoby fizyczne, ale też spółki czy instytucje komunalne powinny korzystać z działań osłonowych – uważa Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Publikacja: 13.01.2022 11:50

Podwyżki cen gazu wynoszą nawet kilkaset procent, szczególnie wysokie są w dużych miastach

Podwyżki cen gazu wynoszą nawet kilkaset procent, szczególnie wysokie są w dużych miastach

Foto: AdobeStock

Obie organizacje zrzeszające największe polskie miasta apelują o takie działania do rządu w związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej.

Według Związku Miast Polski i Unii Metropolii Polskich, podobnie jak mieszkańców miast, podwyżki dotykają w coraz większym stopniu także przedsiębiorstwa komunalne.

A to przełoży się na to, że wyższe rachunki zapłacimy za wodę, ścieki, komunikację publiczną i inne usługi komunalne.

- Zapłacą też szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola, domy kultury, miejskie obiekty sportowe – wyliczają organizacje samorządowe.

Prąd mocno w górę…

Na początku stycznia ZPM i UMP przeprowadziły wśród miast członkowskich ankietę na temat podwyżek cen prądu i gazu dla podmiotów komunalnych.

I co z niej wynika? Większość z badanych miast musi więcej płacić za prąd od nowego roku. - Tylko w sześciu miastach będą obowiązywały ceny prądu z ubiegłego roku – podaje ZMP.

Czytaj więcej

Samorządowcy o wyzwaniach na 2022 rok. Może być najtrudniejszy od dawna

Poza tym kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen spodziewają się 34 miasta, ponad 100-proc. podwyżki zaplanowano w 14. W tym m.in. w Ostrołęce, Tarnowie, Sopocie, Czeladzi czy Pile.

Natomiast w dwóch - wzrost ten jest ponad trzykrotny (Hrubieszów - ok. 305 proc., Śrem 300-400 proc).

Wśród dużych miast podwyżki są kilkudziesięcioprocentowe np.: Bydgoszcz – 89 proc., Łódź – 88 proc, Białystok – 74 proc, Warszawa – 60 proc, Wrocław - 57-66 proc, Katowice – 54 proc i Gdańsk – 40 proc.

…Ale gaz jeszcze mocniej

Samorządy więcej zapłacą też za gaz. Jak wynika z ankiety ZMP w 35 miastach zaplanowane zostały podwyżki cen gazu, w tym w 24 zmiany są wynikiem zawartych umów, zakontraktowanych nowych taryf, także na podstawie utrzymanych faktur, natomiast 11 miast przewiduje podwyżki cen na podstawie uzyskiwanych prognoz i szacowania cen.

Kilkudziesięcioprocentowe podwyżki zaplanowano w sześciu miastach, ponad stuprocentowe - w siedmiu: (Elbląg – 100-120 proc., Dąbrowa Górnicza – 128 proc., Śrem – 130-290 proc. Biłgoraj – 148 proc. Świętochłowice – 150 proc., Będzin – 170 proc, Tychy - 196).

W ośmiu miastach ceny gazu wzrosną dwukrotne. Tak będzie m.in. w Ostrołęce, Łaziskach Górnych, Lublińcu, Częstochowie, Pile, czy Sosnowcu.

A kilkukrotne podwyżki dotyczyć będą aż 18 badanych miast, m.in. Krotoszyna, Strzelina, Pleszewa, Rumii, Czeladzie Pleszewa czy Sopotu.

Czytaj więcej

Horrendalne ceny gazu. Samorządy apelują do rządu o interwencję

Wśród dużych miast podwyżki cen gazu też będą kilkusetprocentowe, np. Gdańsk – 400 proc, Poznań – 322 proc., Lublin – 510 proc., Katowice - 259, Białystok – 135 proc., Rzeszów – 183 proc.. Rekordzistką jest Warszawa, gdzie ZGN Warszawa Włochy otrzymał ofertę przetargową ze wzrostem ceny nawet o 980 proc.!

Za tę podwyżkę mają zapłacić lokatorzy mieszkań komunalnych ogrzewanych gazem.

- Jest to oczywisty absurd i żenada, by w taki sposób rządzący zrzucali z siebie odpowiedzialność. Skoro problem jest tak banalny, po co w takim razie nagle ustawa? Jak można wnioskować np. do PGNiG o zmianę taryfy z jednej na drugą, na etapie przetargu publicznego, gdy nie mamy jeszcze umowy z żadnym wykonawcą i nie sposób przewidzieć z kim umowa zostanie podpisana? W ZGN Włochy PGNiG nie złożyło nawet oferty w przetarg – wytykał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Tylko w siedmiu miastach, w których przeprowadzono ankietę  będą obowiązywały ceny z ubiegłego roku. 

Protesty w miastach

Od kilku tygodni prezydenci i burmistrzowie miast alarmują o galopujących wzrostach cen gazu i energii elektrycznej, które dotkną mieszkańców oraz podmioty komunalne.

W kilkunastu miastach Polski w poniedziałek protestowali samorządowcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy placówek opieki społecznej. We wtorek taki protest odbył się we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Usługi komunalne: Jakie reformy potrzebne, by zatrzymać drożyznę

Zdaniem samorządowców drastyczne podwyżki cen gazu i prądu oraz niewielka lub żadna pomoc państwa stawiają ich w dramatycznej sytuacji.

- Obecnie rząd zaproponował rozwiązania wprowadzające korektę cen gazu dla samorządów poprzez wciągniecie szkół, szpitali i innych podmiotów komunalnych do katalogu odbiorców gazu, objętych cenami z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE – podaje Związek Miast Polskich.

Przyznaje też, że samorządy analizują obecnie propozycje projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

- Niepokojące jest jednak to, że dotychczas nie odbyły się konsultacje z samorządami w tym zakresie – podkreśla ZMP i UMP.

Obie organizacje zrzeszające największe polskie miasta apelują o takie działania do rządu w związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej.

Według Związku Miast Polski i Unii Metropolii Polskich, podobnie jak mieszkańców miast, podwyżki dotykają w coraz większym stopniu także przedsiębiorstwa komunalne.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Usługi komunalne
Mieszkańców czekają zmiany opłat za wywóz odpadów
Usługi komunalne
Cena wody rośnie, podobnie jak ścieków. Na wiosnę kolejne podwyżki
Usługi komunalne
Bydgoszcz: Prywatna firma przejmuje obsługę autobusów komunikacji miejskiej
Usługi komunalne
Mieszkania samorządowe są coraz poważniej zadłużone
Usługi komunalne
Polacy akceptują podwyżki cen wody związane z inwestycjami i remontami