Gaz i prąd droższy nawet o kilkaset procent. Samorządowcy chcą osłony rządu

Nie tylko osoby fizyczne, ale też spółki czy instytucje komunalne powinny korzystać z działań osłonowych – uważa Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Publikacja: 13.01.2022 11:50

Podwyżki cen gazu wynoszą nawet kilkaset procent, szczególnie wysokie są w dużych miastach

Podwyżki cen gazu wynoszą nawet kilkaset procent, szczególnie wysokie są w dużych miastach

Foto: AdobeStock

Obie organizacje zrzeszające największe polskie miasta apelują o takie działania do rządu w związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej.

Według Związku Miast Polski i Unii Metropolii Polskich, podobnie jak mieszkańców miast, podwyżki dotykają w coraz większym stopniu także przedsiębiorstwa komunalne.

A to przełoży się na to, że wyższe rachunki zapłacimy za wodę, ścieki, komunikację publiczną i inne usługi komunalne.

- Zapłacą też szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola, domy kultury, miejskie obiekty sportowe – wyliczają organizacje samorządowe.

Prąd mocno w górę…

Na początku stycznia ZPM i UMP przeprowadziły wśród miast członkowskich ankietę na temat podwyżek cen prądu i gazu dla podmiotów komunalnych.

I co z niej wynika? Większość z badanych miast musi więcej płacić za prąd od nowego roku. - Tylko w sześciu miastach będą obowiązywały ceny prądu z ubiegłego roku – podaje ZMP.

Czytaj więcej

Samorządowcy o wyzwaniach na 2022 rok. Może być najtrudniejszy od dawna

Poza tym kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen spodziewają się 34 miasta, ponad 100-proc. podwyżki zaplanowano w 14. W tym m.in. w Ostrołęce, Tarnowie, Sopocie, Czeladzi czy Pile.

Natomiast w dwóch - wzrost ten jest ponad trzykrotny (Hrubieszów - ok. 305 proc., Śrem 300-400 proc).

Wśród dużych miast podwyżki są kilkudziesięcioprocentowe np.: Bydgoszcz – 89 proc., Łódź – 88 proc, Białystok – 74 proc, Warszawa – 60 proc, Wrocław - 57-66 proc, Katowice – 54 proc i Gdańsk – 40 proc.

…Ale gaz jeszcze mocniej

Samorządy więcej zapłacą też za gaz. Jak wynika z ankiety ZMP w 35 miastach zaplanowane zostały podwyżki cen gazu, w tym w 24 zmiany są wynikiem zawartych umów, zakontraktowanych nowych taryf, także na podstawie utrzymanych faktur, natomiast 11 miast przewiduje podwyżki cen na podstawie uzyskiwanych prognoz i szacowania cen.

Kilkudziesięcioprocentowe podwyżki zaplanowano w sześciu miastach, ponad stuprocentowe - w siedmiu: (Elbląg – 100-120 proc., Dąbrowa Górnicza – 128 proc., Śrem – 130-290 proc. Biłgoraj – 148 proc. Świętochłowice – 150 proc., Będzin – 170 proc, Tychy - 196).

W ośmiu miastach ceny gazu wzrosną dwukrotne. Tak będzie m.in. w Ostrołęce, Łaziskach Górnych, Lublińcu, Częstochowie, Pile, czy Sosnowcu.

A kilkukrotne podwyżki dotyczyć będą aż 18 badanych miast, m.in. Krotoszyna, Strzelina, Pleszewa, Rumii, Czeladzie Pleszewa czy Sopotu.

Czytaj więcej

Horrendalne ceny gazu. Samorządy apelują do rządu o interwencję

Wśród dużych miast podwyżki cen gazu też będą kilkusetprocentowe, np. Gdańsk – 400 proc, Poznań – 322 proc., Lublin – 510 proc., Katowice - 259, Białystok – 135 proc., Rzeszów – 183 proc.. Rekordzistką jest Warszawa, gdzie ZGN Warszawa Włochy otrzymał ofertę przetargową ze wzrostem ceny nawet o 980 proc.!

Za tę podwyżkę mają zapłacić lokatorzy mieszkań komunalnych ogrzewanych gazem.

- Jest to oczywisty absurd i żenada, by w taki sposób rządzący zrzucali z siebie odpowiedzialność. Skoro problem jest tak banalny, po co w takim razie nagle ustawa? Jak można wnioskować np. do PGNiG o zmianę taryfy z jednej na drugą, na etapie przetargu publicznego, gdy nie mamy jeszcze umowy z żadnym wykonawcą i nie sposób przewidzieć z kim umowa zostanie podpisana? W ZGN Włochy PGNiG nie złożyło nawet oferty w przetarg – wytykał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Tylko w siedmiu miastach, w których przeprowadzono ankietę  będą obowiązywały ceny z ubiegłego roku. 

Protesty w miastach

Od kilku tygodni prezydenci i burmistrzowie miast alarmują o galopujących wzrostach cen gazu i energii elektrycznej, które dotkną mieszkańców oraz podmioty komunalne.

W kilkunastu miastach Polski w poniedziałek protestowali samorządowcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy placówek opieki społecznej. We wtorek taki protest odbył się we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Usługi komunalne: Jakie reformy potrzebne, by zatrzymać drożyznę

Zdaniem samorządowców drastyczne podwyżki cen gazu i prądu oraz niewielka lub żadna pomoc państwa stawiają ich w dramatycznej sytuacji.

- Obecnie rząd zaproponował rozwiązania wprowadzające korektę cen gazu dla samorządów poprzez wciągniecie szkół, szpitali i innych podmiotów komunalnych do katalogu odbiorców gazu, objętych cenami z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE – podaje Związek Miast Polskich.

Przyznaje też, że samorządy analizują obecnie propozycje projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

- Niepokojące jest jednak to, że dotychczas nie odbyły się konsultacje z samorządami w tym zakresie – podkreśla ZMP i UMP.

Usługi komunalne
Woda wycieka z portfeli. Wyniki kontroli NIK
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Usługi komunalne
Kolejne miasta podnoszą opłaty za wywóz śmieci
Usługi komunalne
Od 1 stycznia obowiązkowa segregacja odzieży. Inaczej wyższe opłaty za śmieci
Usługi komunalne
Mieszkańców czekają zmiany opłat za wywóz odpadów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Usługi komunalne
Cena wody rośnie, podobnie jak ścieków. Na wiosnę kolejne podwyżki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego