Modne miejsce w stolicy czeka lifting

Hala Gwardii w Warszawie.
Fot. Wikipedia / Adrian Grycuk

Warszawa przymierza się do remontu Hali Gwardii. Rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy.

Miasto czeka na partnera, który wykona prace projektowe, remontowe i modernizacyjne, a później zajmie się zarządzaniem halą i jej utrzymaniem. Hala Gwardii – czyli wschodnia Hala Mirowska – będzie pełnić funkcje handlowe, miałaby też służyć lokalnej społeczności.

– Rozpoczynamy proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie – od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Mam nadzieję, że wzorem podobnych miejsc z Barcelony, Berlina czy Londynu, Hala Gwardii, dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi, stanie się miejscem tętniącym życiem, znaczącym na mapie Warszawy.

Podpis w grudniu

Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje rewaloryzację obiektu, a w zamian zyska czasowe prawo do jego eksploatacji. Wśród oczekiwań miasta jest – jak czytamy w opisie zamówienia – stworzenie obiektu o unikatowych funkcjach aktywizujących obszar, ze szczególnym uwzględnieniem ponadlokalnej funkcji targowiska oraz poprawa jakości przestrzeni publicznej, infrastruktury technicznej oraz drogowej.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy taki remont od pół wieku

Dokumenty dopuszczające do postępowania można składać do 27 października. Później zaplanowano negocjacje z udziałem maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów. Następnie partnerzy zostaną wezwani do złożenia ostatecznych ofert. Zakończenie postępowania i podpisanie umowy zaplanowano na grudzień.

Wyremontowana Hala Gwardii miałaby wznowić działalność w pierwszej połowie 2023 roku.

Pierwsze i największe

W myśl założeń rewitalizacji hala wróci do pierwotnej funkcji. Hale Mirowskie, wybudowane na przełomie XIX i XX wieku, były do 1944 roku największym obiektem handlowym w stolicy. Ich właścicielem było miasto, wydzierżawiając stragany i sklepy przedsiębiorcom. Przed 1939 rokiem w obu halach działało ok. 900 punktów sprzedaży detalicznej. Sprzedawano głównie mięso, ryby, pieczywo i warzywa. W czasie drugiej wojny hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona.

Po odbudowie, w 1950 roku, podjęto decyzję o jej adaptacji na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” – stąd wzięła się potoczna nazwa. Rozgrywano tu m.in. mistrzostwa Europy w boksie (1953 r.), turnieje szermiercze i koszykarskie czy mecze tenisowe.

CZYTAJ TAKŻE: Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

Pod okiem konserwatora

W latach 90. do „Gwardii” powrócił handel, m.in. w postaci supermarketu. Aktualna koncepcja rewitalizacji nie dopuszcza jednak sklepów wielkopowierzchniowych. W grę wchodzą jedynie małe stoiska handlowo-usługowe. To z kolei oznacza, że koncepcja zbliżona jest do tego, co dzieje się tu od kilku lat. W hali działają małe punkty gastronomiczne oraz targ żywnościowy z produktami od małych dostawców.

Remont będzie prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca odnowi i uzupełni detale elewacji (gzymsy, balustrady, opaski okienne), zachowane zostaną także ślady – m.in. po kulach – z okresu drugiej wojny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szczęście w nieszczęściu: klientom PBS Sanok udaje się odzyskać wkłady

Samorządy, które miały pieniądze na kontach w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku, otrzymały ich ...

60 mln zł na wsparcie dla branży turystycznej na Dolnym Śląsku

To już kwartał walki z pandemią. Dolny Śląsk zareagował bardzo szybko, oferując pakiety pomocowe ...

Przetargi nie dla każdego, czyli pozorna miłość samorządów do startupów

Samorządy chętnie podkreślają swoją sympatię do młodych firm. Ale najważniejsze narzędzie współpracy - zamówienia ...

Ponad 220 tys. zł do wygrania w loterii podatkowej

Władze Łodzi chcą zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w mieście pierwszą w historii loterią ...

Deglomeracja dotarła do Chełma

Deglomeracja, czyli wyprowadzanie urzędów centralnych do mniejszych ośrodków, miała być remedium na wyludnianie się ...

Region zielonego wzrostu

Spadek bezrobocia, wzrost poziomu płac i PKB na jednego mieszkańca, najlepsze wskaźniki wykorzystania energii ...