Najwięcej pasażerów w 2023 r. podróżowało koleją w województwie mazowieckim – niemal 98 mln. Jednak to w województwie pomorskim pasażerowie wsiadają do pociągu najczęściej – przeciętnie każdy mieszkaniec korzystał tam z kolei 30 razy w roku. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), ubiegłoroczna średnia krajowa to niemal 10 podróży przypadających na statystycznego obywatela Polski.
Wskaźnik wykorzystania kolei stanowi iloraz wszystkich przewiezionych pasażerów pociągów w danym okresie i liczby mieszkańców kraju według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jeździmy coraz częściej, odbudowaliśmy z nadwyżką straty spowodowane pandemią. W 2019 r. na przeciętnego mieszkańca kraju przypadało 8,7 podróży, w 2020 – 5,5, w 2021 – ponad 6. Gdy w 2020 r. kolej przewiozła 210 mln pasażerów, w ubiegłym roku było ich 374,4 mln, najwięcej od 1999 r. Z raportu UTK wynika, że w ujęciu geograficznym liczba odprawionych podróżnych wzrosła w każdym z województw nie tylko w odniesieniu do 2022 r., ale także w perspektywie ostatnich czterech lat.
W których regionach z kolei korzysta najwięcej podróżnych?
- Najwięcej pasażerów tradycyjnie podróżuje w województwach, które są skupiskiem największych aglomeracji w Polsce, czyli w mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim – komentuje Ignacy Góra, prezes UTK.
Czytaj więcej
To może być bardzo dobry rok dla regionalnych lotnisk w Polsce. Już pierwsze miesiące przyniosły znaczący wzrost frekwencji. Teraz oczekuje się, że wakacje ugruntują ten korzystny trend.
W województwie mazowieckim w 2023 r. z kolei korzystało 97,6 mln podróżnych (wzrost r/r o 1,3 proc.), czyli ponad 26 proc. wszystkich pasażerów w Polsce. W województwie pomorskim liczba podróżnych sięgnęła 71,1 mln (o 11,8 proc. więcej niż rok wcześniej) natomiast w województwach dolnośląskim i wielkopolskim odprawiono podobną liczbę pasażerów, odpowiednio: 36,5 oraz 36,3 mln osób (wzrost o 11,4 oraz 13,7 proc.).