Po przerwie spowodowanej aktami wandalizmu do Krakowa wróciły rowery

Kraków doczekał się powrotu rowerów Park-e-Bike. Od 25 maja chętni mogą je znowu wypożyczać, jednak w systemie korzystania z jednośladów sporo się zmieniło.

Publikacja: 26.05.2023 13:23

Osoby jadące do centrum Krakowa do pracy czy na zakupy mogą znów korzystać z rowerów Park-e-Bike. I

Osoby jadące do centrum Krakowa do pracy czy na zakupy mogą znów korzystać z rowerów Park-e-Bike. I dojechać na miejsce szybko, wygodnie, bez stania w korkach

Foto: AdobeStock

Przypomnijmy: Park-e-Bike to autorski, pilotażowy projekt Zarządu Transportu Publicznego (ZTP). Umożliwia bezpłatne wypożyczenie rowerów elektrycznych na terenie aktywnych stacji systemu, w rejonie parkingów P+R (Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Kurdwanów oraz Mały Płaszów).

Użytkownicy mogą korzystać z roweru, a potem pozostawić go w trybie postoju w dowolnym ogólnodostępnym punkcie, na terenie Krakowa i Skawiny. System działa we wszystkie dni tygodnia w godzinach 6-21.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców – zostawiają samochód na parkingu, zlokalizowanym poza obszarem miejskich korków i dalszą drogę, np. do pracy czy na zakupy do centrum miasta odbywają rowerem. Szybko, wygodnie, bez stania w korkach. Tak było do tej pory.

Czytaj więcej

Walczą o dopłaty do e-rowerów. Polacy chętnie by z nich skorzystali

W tym roku system rowerów Park-e-Bike wystartował po zimowej przerwie w drugiej połowie marca. Nie upłynął jednak nawet miesiąc i wypożyczanie jednośladów zostało przerwane z powodu bezmyślnych, masowych aktów wandalizmu.

– Rowery były wypożyczane przez osoby do tego nieuprawnione i na pewno użytkowane w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Efekt był taki, że kilkanaście z nich zostało trwale zniszczonych. „Użytkownicy” zwracali pojazdy np. bez jednego koła, z obciętą kierownica itd. – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Od 25 maja system Park-e-Bike znowu działa, ale żeby pożyczyć rower trzeba się trochę postarać. – Ze względu na niszczenie rowerów konieczne było wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia procesu wypożyczania – tłumaczy Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego.

Jak ZTP zabezpieczy rowery przed zniszczeniem? Od 25 maja 2023 roku każdy użytkownik, zanim wypożyczy rower, musi w pierwszej kolejności złożyć formularz, w którym przekaże ZTP bardziej szczegółowe dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, numer telefonu z prefiksem +48, adres e-mail, adres zamieszkania, pesel).

Czytaj więcej

Rower metropolitalny w aglomeracji katowickiej wpadł w kolejny poślizg

ZTP zamknął wszystkie dotychczas utworzone konta w systemie Park-e-Bike. Aby skorzystać z systemu „starzy” użytkownicy będą musieli przejść od nowa przez proces weryfikacji i ponownie zaakceptować nowy regulamin w aplikacji. Osoby składające formularz będą też zobowiązane okazać dokument tożsamości.

Jak poinformował ZTP formularze będzie można składać osobiście w siedzibie instytucji w godzinach pracy albo w innych punktach, których lokalizacje zostaną podane na stronie systemu. Do tygodnia od przekazania formularza ZTP zweryfikuje poprawność zawartych w nim danych i w przypadku zgodności z danymi przekazanymi podczas rejestracji w systemie, aktywuje konto użytkownika.

– Aby ułatwić przekazywanie formularzy będziemy organizować też dodatkowe akcje ich przekazywania na terenie parkingów P+R i w ramach wydarzeń miejskich. Pierwszym z nich będzie święto Krakowskiej Rodziny, które odbędzie się 28 maja - dodaje Maciej Piotrkowski z ZTP. Urzędnicy tłumaczą, że wprowadzone rozwiązanie jest czasowe, bo pracują nad wdrożeniem zautomatyzowanego, wygodniejszego systemu weryfikacji.

Transport
Budują parkingi tam, gdzie chcą mieszkańcy. Choć nie zawsze to wychodzi
Transport
Pociągami SKM nad Zalew Zegrzyński
Transport
Miasta szukają sposobu na dopłaty do zakupu elektrycznych rowerów
Transport
Lokalne władze liczą na tańszy gaz do miejskich autobusów
Transport
Walczą o dopłaty do e-rowerów. Polacy chętnie by z nich skorzystali