Aktualizacja: 21.11.2024 17:51 Publikacja: 16.12.2022 15:38
Warszawa jest jedynym miastem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie stosujących system zielonej fali w komunikacji tramwajowej
Foto: Damian Lemaski/Bloomberg
Dlatego Tramwaje Warszawskie inwestują w usprawnianie ruchu tramwajowego na skrzyżowaniach. Już 187 z nich objętych jest systemem zielonej fali, opartym o innowacyjne rozwiązanie bazujące na systemie satelitarnym GPS oraz przetwarzaniu danych w chmurze. To 71 proc. wszystkich skrzyżowań w mieście. Docelowo system obejmie 90 proc. Warszawa jest jedynym miastem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie stosujących go w komunikacji tramwajowej.
Jak działa? Tramwaj zbliżając się do skrzyżowania przejeżdża przez czujnik, który wysyła informację do systemu sterującego sygnalizacją świetlną. System uruchamiany jest przez algorytm działający w taki sposób, że tramwaj nie zatrzymuje się na czerwonym świetle lub szybciej włącza się światło zielone. Podczas projektowania algorytmu dla konkretnego skrzyżowania, system jest najpierw sprawdzany w wirtualnym świecie, a potem monitorowany w terenie i ewentualnie korygowany.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Kielce wprowadzają "muzyczne przystanki". Obok zapowiedzi słownych słychać będzie odgłosy pociągów, ptaków czy... kibiców Korony. Podobne rozwiązania już wcześniej ruszyły w innych miastach.
Warszawski Wilanów ma wreszcie połączenie tramwajowe z centrum miasta. Uruchomiona we wtorek trasa jest najdłuższym od kilkudziesięciu lat odcinkiem sieci tramwajowej w stolicy.
Już za kilka dni rozpocznie się budowa kolejnego odcinka tunelu tramwajowego przy Dworcu Zachodnim w Warszawie, dlatego w nocy z 18 na 19 października zmieni się organizacja ruchu w tej części Alej Jerozolimskich. Podobnych inwestycji nie brakuje też w innych miastach.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Miasta położone w bezpośrednim sąsiedztwie kolei dużych prędkości (KDP) nie zostaną od niej odcięte - deklaruje spółka CPK.
Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to powszechny postulat kolejarzy i zmotoryzowanych. Ale jednym z największych wyzwań dla zarządcy kolejowej infrastruktury jest wdrożenie systemów sterowania ruchem kolejowym.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im