Place dla mieszkańców, a nie tylko dla aut czy tramwajów

Przez lata służyły głównie jako parkingi naziemnie, teraz place położone w centrach miast zmieniają swoja oblicza. Nie zabraknie tam drzew czy krzewów, ale też małej architektury dla mieszkańców.

Publikacja: 11.08.2022 11:00

Place dla mieszkańców, a nie tylko dla aut czy tramwajów

Foto: materiały prasowe

-  Plac Wolności  zmieni się w nowoczesną, przyjazną, bezpieczną, a przede wszystkim zieloną przestrzeń.  Będzie to miejsce mieszkańców, miejsca zabaw i odpoczynku oraz kolejne ważne punkty na mapie atrakcji turystycznych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Czytaj więcej

Betonoza. Wciąż jej dużo, a przybywa w kolejnych miastach

Zniknie beton z Nowego Targu

Znajdujący się w centrum Wrocławia plac Nowy Targ to jedna z tych przestrzeni, którą niektórzy wskazują jako przykład „betonozy” w mieście. Już niedługo! Wkrótce to miejsce zmieni się nie do poznania. Nie będzie szaro, a zielono-niebiesko.

Na początku sierpnia w Urzędzie Miasta we Wrocławiu został złożony wniosek o pozwolenie na budowę fontanny wraz z niezbędną infrastrukturą na placu Nowy Targ.

- Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Po uruchomieniu Strefy Gastro, która wprowadziła foodtracki, ale też pergolę i parasole, dające cień - kolejnym i najważniejszym etapem będzie wprowadzenie znacznie większej ilości zieleni na całym placu. Planujemy, w poszanowaniu istniejącej infrastruktury podziemnej, znaczne rozszczelnienie betonowej nawierzchni placu, nasadzenia kilkudziesięciu drzew oraz pnączy, traw i kwiatów – podało biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia dodaje, że miasto chce jak najszybciej przystąpić do projektowania, aby - uwzględniając uwarunkowania parkingu podziemnego oraz przyszłego zasilania fontanny - wprowadzić jak najwięcej wysokiej zieleni, krzewów, pnączy.

- Ta przestrzeń potrzebuje tego typu działań, aby po pierwsze zminimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła, po drugie uczynić ją bardziej przyjazną dla mieszkańców. To samo zrobiliśmy już na skwerze przy ul. Bernardyńskiej, który kiedyś był parkingiem, a obecnie jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem – mówi dyr. Szymczak-Pomianowska.

Realizacja „zielonego” etapu została zaplanowana już na 2023 r., fontanna i rzeźba pojawią się na placu w kolejnych latach.

W połowie lipca wpuszczono na plac kilka tysięcy dżdżownic kalifornijskich na ratunek dziesięcioletnim kasztanowcom.

A dodatkowo na ścianach wiat, prowadzących do podziemnego parkingu na pl. Nowy Targ, wymieniono rośliny i uzupełniono zielone powierzchnie. Postawiono również donice z pnączami.

Zielona rewolucja na pl. Wolności

Trwa już remont pl. Wolności w Łodzi. Obejmie on m.in. demontaż jego nawierzchni wraz z torowiskiem i położenie ich na nowo.

- Plac ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a nie węzłem komunikacyjnym, dlatego po przebudowie tramwaje będą przejeżdżać przezeń tylko po północnej stronie. Ruch samochodów zostanie ograniczony do wjazdów pojazdów służb miejskich, mieszkańców i najemców lokali użytkowych – podkreślają łódzcy urzędnicy.

Zapewniają, że wizerunek rynku radykalnie zmieni się za sprawą bujnej roślinności, która na nim zagości.

Nasadzone zostaną drzewa, krzewy i inne niskie rośliny. W sumie na pl. Wolności pojawią się 64 drzewa 8-metrowej wysokości (klony oraz grusze) oraz tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych.

W południowej części placu blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni.

Pomiędzy dwoma rzędami nasadzeń urządzona będzie strefa zabaw dla dzieci. W północnej i południowej części placu powstaną fontanny w formie tryskaczy schowanych w nawierzchnię.

A od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie ulicy na plac także dwa skwery, na których mają funkcjonować ogródki gastronomiczne.

Organizację imprez plenerowych, jarmarków lub kiermaszów ułatwią przyłącza prądu, jakie zamontowane zostaną wokół pomnika Kościuszki oraz pod elewacjami kamienic. Remont będzie kosztował ok. 35 mln zł i ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku.

Foto: materiały prasowe

Parking pod placem, a na placu strefa relaksu

A wkrótce zmieni się także pl. Powstańców Warszawy w stolicy. Po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę owoczesnego parkingu podziemnego ta nieruchomość została przekazana wykonawcy.

Powstanie tam 4-kondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi.

Prace budowlane rozpoczną się w czwartym kwartale i potrwają nieco ponad dwa lata. Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji pl. Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana.

A drzewa znajdujące się na placu przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone docelowo w pasie drogowym ul. Jagiellońskiej.

Natomiast po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.

Spółka IMMO Park Warszawa, w całości sfinansuje tę inwestycję szacowaną na ok. 85 mln zł, ale będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu.

Transport
Miasta bez kolei są wykluczone komunikacyjnie. Ale sytuacja powoli się poprawia
Transport
Drożeją bilety w miejskiej komunikacji. Podwyżki nawet o kilkadziesiąt procent
Transport
Regionalne pociągi tańsze na majówkę
Transport
Rower zamiast dostawczaka. Nietypowe rozwiązania w miastach
Transport
Jak miasta ułatwiają mieszkańcom sprawdzenie stanu technicznego rowerów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem