Aktualizacja: 05.02.2025 11:11 Publikacja: 31.05.2022 14:54
Budynek byłego dworca w Jaworznie-Szczakowej ma przejść wielką metamorfozę
Foto: mat.pras.
Pomysły na nowe wykorzystanie dworca w Jaworznie-Szczakowej chodziły po głowach samorządowców już dawno. W ubiegłym roku, podczas spotkań w ramach programu „Jaworzno w dyskusji” właśnie zagospodarowanie byłego dworca kolejowego było jednym z głównych tematów rozmów. Sprawa nie jest prosta, bo też sytuacja dworca w Jaworznie jest dość szczególna.
- Obiekt nie ma prawnego właściciela, nie ma też jego ksiąg wieczystych - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Brak jasnej sytuacji prawnej powoduje, że dworca nie da się sprzedać, nie można go modernizować ani przebudowywać. Aktualnie Polskie Koleje Państwowe SA pełnią tylko funkcję zarządcy terenu i podnajmują lokale w budynkach dworca. A obiekt bez właściciela niszczeje. Gmina od dawna starała się „wyprostować” tę sytuację.
To będzie największa inwestycja w historii Wrocławia - wybrano dwa warianty przebiegu linii tramwajowej na Psie Pole. Duże inwestycje tramwajowe także w innych miastach: Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Tylko niespełna 18 proc. rynku nowych autobusów zarejestrowanych w Polsce w pierwszych 11 miesiącach 2024 r. miało napędy alternatywne.
Już nie 30, a jedynie 22 proc. floty samochodowej urzędów miast, gmin czy powiatów powinny stanowić pojazdy elektryczne. Takie wymogi dotyczą jedynie większych jednostek samorządów, liczba mieszkańców których przekracza 50 tys.
Na razie tylko Warszawa ma strefę czystego transportu, do której nie mogą wjeżdżać zbyt stare samochody. Od 2026 roku takie strefy będą jednak powstawać nie tylko w największych aglomeracjach ze złym powietrzem, ale także miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Od lutego przyszłego roku wzrosną stawki opłat w strefach płatnego parkowania w Gdańsku. To nie jedyne miasto, które podnosi ceny. Więcej będą płacić też kierowcy m.in z Leszna, Szczecina, Tarnobrzegu czy Lublina.
Pracodawcy mogą od 4 lutego kontrolować automatycznie ważność praw jazdy swoich kierowców. Rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na drogach.
Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast powinna przestać obowiązywać a włodarze powinni móc zasiadać w spółkach. Opłaty za prawa jazdy powinny wzrosnąć. Tego chcą przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Po emisji pierwszej transzy zielonych obligacji deweloper magazynowy zadebiutuje na Catalyst.
O przeprowadzce do innej miejscowości przesądza nie tylko praca i szansa na rozwój zawodowy. Przy podejmowaniu decyzji brana jest także pod uwagę infrastruktura społeczna związana z edukacją, ochroną zdrowia, kulturą.
Zgodnie z nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dochody gminy będą liczone m.in. od dochodów mieszkańców. To oznacza, że im większa liczba mieszkańców i ich zarobki, tym większe dochody gminy – mówi prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej.
Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Szkolenia dla urzędników i innych osób utrzymujących kontakt z osobami, którym trudno samodzielnie funkcjonować, to jedno z dopuszczalnych działań, na które można pozyskać dofinansowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas