Obecny budynek zyska zupełnie nowy wygląd. Od frontu pojawi się przeszklona ściana z zegarem, reszta elewacji zostanie poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Wstawione zostaną nowe okna i drzwi. Wewnątrz dworca, w pobliżu holu znajdą się toalety oraz kasa biletowa. Z kolei w nowej, dobudowanej części zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą.

– Przebudowa dworca w Milanówku to kolejna inwestycja, którą zaczynamy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Choć to niewielki dworzec – ma niespełna 190 mkw. powierzchni, to jego modernizacja jest niezwykle istotna dla obsługi podróżnych korzystających z kolei w aglomeracji warszawskiej – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP.

Inwestycja warta blisko 5 mln zł ma być zakończona jesienią 2022 r. jest dofinansowywana z unijnych pieniędzy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj więcej

Tramwaj nie będzie czekał. Przejazd się skróci

Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace przy dwóch innych dworcach na Mazowszu – w miejscowościach Dębe Wielkie i Chrzęsne. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu, termin oddania obiektów pasażerom wyznaczono na grudzień. Te dworce realizowane są w formule tzw. innowacyjnych dworców systemowych (IDS). To autorski projekt PKP zakładający budowę ok. 40 takich obiektów, dostosowanych do lokalnych potrzeb. Projekty są w znacznym stopniu ujednolicone. Natomiast sama budowa – dzięki prostej konstrukcji – jest o kilkanaście tygodni krótsza niż w przypadku standardowej modernizacji dotychczasowych obiektów.

Jak wszystkie tego typu obiekty, nowe mazowieckie IDS-y mają być przyjazne dla środowiska. Na dachu każdego z budynków zaprojektowano panele fotowoltaiczne wytwarzające rocznie około 2700 kWh energii. Dworzec w miejscowości Dębe Wielkie będzie kosztował 4,5 mln zł, ten w Chrzęsnem – 4 mln zł.

Dworce systemowe to pomysł PKP na zastąpienie wyeksploatowanych i niszczejących budynków głównie w mniejszych miastach nowoczesnymi i tanimi dworcami. Pierwsze dworce systemowe pojawiły się ponad cztery lata temu w Mławie, Nasielsku, Ciechanowie oraz w Strzelcach Krajeńskich.