Pilotażowe rozwiązanie pozytywnie zaopiniowała już Komisja ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego działająca przy prezydencie miasta. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele policji, straży miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Na razie rowerzyści pojadą buspasami stolicy Podkarpacia testowo. Sytuacja, po wpuszczeniu na te pasy rowerów, ma być sprawdzana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Rowerzyści będą mogli korzystać z buspasów w październiku br., po spełnieniu wszystkich formalności, czyli m.in. po opracowaniu projektu organizacji ruchu. Dokładny termin będzie znany w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Jak podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, rower jest coraz chętniej wykorzystywanym środkiem komunikacji. Dodał, że coraz więcej miast, w związku ze wzrastającą liczbą rowerzystów a także w związku z pewnymi niedostatkami w infrastrukturze rowerowej, decyduje się na umożliwienie korzystania miłośnikom dwóch kółek z buspasów. 

- Decydujące są oczywiście względy bezpieczeństwa, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie zapytałem o zdanie Komisję ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego – podkreślił Fijołek.