Aktualizacja: 22.11.2024 00:59 Publikacja: 17.04.2023 12:52
Foto: Adobe Stock
Mazury przygotowują się do nowego sezonu żeglarskiego. Na 1 maja zaplanowano jego oficjalne otwarcie. Tym razem nie odbędzie się – jak w poprzednich latach – przy zabytkowym, moście obrotowym na kanale Łuczańskim: kanał jest gruntownie remontowany i do końca tegorocznego sezonu będzie zamknięty dla jachtów motorowych i żaglowych. Dlatego tegoroczna parada jachtów, będąca najważniejszym i najbardziej widowiskowym punktem otwarcia, wyruszy nietypowo – z okolic giżyckiej ekomariny.
Otwarcie sezonu żeglarskiego będzie częścią czterodniowych Dni Giżycka, które rozpoczną się w niedzielę 30 kwietnia i potrwają do 3 maja. Z początkiem maja uruchomiony zostanie także system alarmowy, ostrzegający żeglarzy przed gwałtownymi zmianami pogody.
Po co lokalnym włodarzom deficytowe kluby piłkarskie? Bo mieszkańcy kochają swoich lokalnych reprezentantów.
W tle wielkich międzynarodowych imprez sportowych w gminach toczy się zwykłe – i z pozoru zupełnie oderwane od świata – sportowe życie. Toczą się spory, czy samorządy powinny się w nie angażować, zwłaszcza finansowo. Korzyści zdają się jednak przeważać.
W Katowicach może powstać Centralny Ośrodek Sportów Lodowych. Jest też szansa, że Warszawa w końcu doczeka się modernizacji Tory Łyżwiarskiego Stegny.
Marcin Lewandowski brązowy medalista MŚ na 1500 m, zachęca do wzięcia udziału w trekkingu pod Monte Cassino. Na imprezę Biegnij Warszawo przyleci delegacja z Włoch.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Po pandemii nasi rodacy są w gorszej formie. Warto, żeby zaczęli się ruszać, a bieganie to najłatwiejsza forma aktywności fizycznej. O imprezie Biegnij Warszawo opowiada jej organizator Bogusław Mamiński, wicemistrz świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z 1983 r.
Niemal 420 mln zł warte będą projekty rozwojowe dla regionu Warmii i Mazur, jakie zarząd województwa chce uruchomić we współpracy z lokalnymi samorządami.
W ubiegłym roku Warmię i Mazury odwiedziło prawie 1,3 miliona turystów. Mieszkańcy i turyści obawiają się, że ten ruch grozić przyrodzie i krajobrazowi regionu. To wymaga świadomego planowania i współpracy lokalnych władz z mieszkańcami, inwestorami, architektami i planistami.
Eksperci wskazują, że Mazury muszą się rozwijać, ale ten rozwój powinien przebiegać z poszanowaniem unikatowych, przyrodniczych i krajobrazowych walorów regionu. W przeciwnym razie ucierpi między innymi turystyka, z której utrzymuje się wielu jego mieszkańców.
Od początku wakacji na Mazurach utonęło 25 osób, w tym rodzice czteroletniej dziewczynki. W całym ubiegłym roku utonięć w mazurskich jeziorach było tylko 10.
Progi stężenia alkoholu, od których zależy konfiskata, zostaną zniesione. Stosowanie tego środka ma być rozszerzone na m.in. łodzie i samoloty – dowiedziała się "Rzeczpospolita".
W czwartkowe popołudnie w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury odbyła się inauguracja połączenia czarterowego biura podróży Itaka do albańskiej Tirany.
Mazury szykują się do nowego sezonu turystycznego. Przedsiębiorstwo Wody Polskie zakończyło właśnie remont jednego z najbardziej charakterystycznych dla regionu elementów szlaku żeglugowego – śluzy Guzianka I, która w ubiegłym sezonie była zamknięta dla żeglarzy.
Można już płynąć przez kanały Węgorzewski i Szymoński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas