Badania wody i dezynfekcja sieci. Wodociągi reagują na zakażenia legionellą

Część miejskich spółek wodociągowych zdecydowała o przeprowadzeniu profilaktycznych badań wody na obecność bakterii Legionella pneumophila oraz dezynfekcję sieci i jej płukanie. Inne na razie nie podejmują dodatkowych działań.

Publikacja: 29.08.2023 17:29

Niektóre samorządy decydują się na dodatkowe badania wody w miejskiej sieci

Niektóre samorządy decydują się na dodatkowe badania wody w miejskiej sieci

Foto: adobestock

Już do 14 wzrosła we wtorek na Podkarpaciu liczba zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem bakterią Legionella pneumophila. Wszyscy zmarli mieli choroby współtowarzyszące. Od początku wystąpienia ogniska legionelli potwierdzono 153 przypadki zakażenia, w tym dziewięć nowych - podał sanepid w Rzeszowie.

Rozlewające się zakażenie wywołuje strach w wielu mieszkańcach, którzy dopytują się czy w ich miastach jest zagrożenie tą bakterią. Dlatego samorządy decydują się na dodatkowe badania wody.

Badają próbki na obecność bakterii Legionella pneumophila

- MZWiK w Sulejówku prowadzi regularny monitoring jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Nasz zakład dostarcza poprzez swoją sieć wodociągową wodę zimną. Bakteria z rodzaju Legionella pneumophila jest przenoszona poprzez systemy dystrybucji ciepłej wody, drogą inhalacyjną – ma to więc wyraźny związek z wewnętrznymi instalacjami wodociągowymi – podał w mediach społecznościowych Remigiusz Górniak, zastępca burmistrza Sulejówka.

Zauważył, że groźne bakterie wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.

Czytaj więcej

Legionella w Rzeszowie. Coraz więcej osób zakażonych

Dodał, że MZWiK w Sulejówku podjął już działania prewencyjne, polegające na pobraniu próbek wody z sieci wodociągowej by zbadać je na obecność bakterii Legionella pneumophila. O wynikach samorząd będzie informował mieszkańców.

W Płocku zarządzono prewencyjne badania wody na obecność legionelli i dezynfekcję sieci wodociągowej oraz jej płukanie. Pobrano trzy próby wody do badań z różnych części miasta, przy czym wyniki badań, które  zostały zlecone, będą znane za 11 dni. Wtedy też  zostaną upublicznione.

Ale to nie wszystko. Rozpoczęto też prewencyjną dezynfekcję sieci oraz jej płukanie. To działanie profilaktyczne.

Kontrola jakości wody prowadzona na bieżąco w laboratorium

W poniedziałek do Wodociągów Miasta Krakowa (na terenie Małopolski stwierdzono kilka zakażeń) zadzwoniło kilka osób w sprawie bezpieczeństwa wody. – Udzieliliśmy im informacji, że woda dostarczana przez Wodociągi Miasta Krakowa jest w pełni bezpieczna – mówi Monika Kupnicka z WMK. Spółka nie planuje dodatkowej dezynfekcji sieci.  

- Procesy technologiczne stosowane we wszystkich zakładach uzdatniania wody Wodociągów Miasta Krakowa - w szczególności wysokosprawna dezynfekcja (promieniami UV i  podchlorynem sodu jak ma to miejsce w Zakładzie Uzdatniania Wody Raba, dwutlenkiem chloru w Zakładzie Uzdatniania Wody Rudawa i Dłubnia), zapewniają najwyższą jakość wody dostarczanej mieszkańcom Krakowa – mówi Monika Kupnicka.

Czytaj więcej

Ceny wody polem walki. Czy rząd zmieni przepisy przed wyborami?

- Na bieżąco prowadzimy kontrolę jakości wody w naszym akredytowanym Centralnym Laboratorium badając parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne wody. Jej jakość jest codziennie monitorowana w zakładach uzdatniania wody oraz przez pomiary online w stacjach wczesnego ostrzegania. Pamiętajmy też, że parametry wody są regularnie kontrolowane przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną – mówi przedstawicielka Wodociągów Miasta Krakowa.

Spółka podkreśla, że „woda dostarczana mieszkańcom spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Dyrektywie unijnej w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. I jest w pełni bezpieczna dla zdrowia”.

Dezynfekcja wody promieniami UV i chlorem gazowym

Lubelski MPWiK eksploatuje 66 studni głębinowych o głębokości od 40 do 120 m. Woda w całości pozyskiwana jest z ujęć podziemnych. Temperatura pobieranej wody w ciągu całego roku oscyluje wokół 9 st. C, natomiast tej kierowanej do sieci miejskiej nie przekracza 11st. C. Jest więc to woda zimna, czysta i naturalnie zmineralizowana.

Centralne Laboratorium MPWiK  w Lublinie każdego dnia pobiera próbki wody wodociągowej, z których badanych jest łącznie ok. 70 wskaźników fizykochemicznych i mikrobiologicznych wymaganych przez przepisy prawa.

Do lubelskiego MPWiK nie docierają żadne pytania ani sygnały od mieszkańców dotyczące przydatności do użycia i bezpieczeństwa dostarczanej wody. - W sposób stały badamy i monitorujemy jakość wody wodociągowej i poddajemy ją dezynfekcji. Są to działania standardowe – mówi Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK w Lublinie

Próbki pobierane ze wszystkich ujęć oraz z punktów kontrolnych zlokalizowanych na całej długości sieci wodociągowej, z częstotliwością wielokrotnie wyższą od tej wskazanej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

- W sposób ciągły prowadzony jest proces dezynfekcji wody chlorem gazowym lub podchlorynem sodu, co ma na celu utrzymać czystość mikrobiologiczną, zapobiegać tworzeniu się filmu biologicznego oraz zakażeniom wtórnym. Dodatkowo na wybranych stacjach wodociągowych oraz studniach głębinowych prowadzony jest proces dezynfekcji wody promieniowaniem UV – mówi Magdalena Bożko.

- Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie podlega stałej kontroli laboratoryjnej na każdym etapie procesu uzdatniania, a także jest poddawana dezynfekcji, co zapobiega wtórnemu zakażeniu wody w sieci dystrybucyjnej – zapewnia Marek Smółka, rzecznik stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dodaje, że firma jest w stałej współpracy Sanepidem i w gotowości do podjęcia ewentualnych działań, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Już do 14 wzrosła we wtorek na Podkarpaciu liczba zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem bakterią Legionella pneumophila. Wszyscy zmarli mieli choroby współtowarzyszące. Od początku wystąpienia ogniska legionelli potwierdzono 153 przypadki zakażenia, w tym dziewięć nowych - podał sanepid w Rzeszowie.

Rozlewające się zakażenie wywołuje strach w wielu mieszkańcach, którzy dopytują się czy w ich miastach jest zagrożenie tą bakterią. Dlatego samorządy decydują się na dodatkowe badania wody.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?