- W 2022 r. w naszym mieście przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, w 88 przypadkach zakończyły się ciążami. To olbrzymi sukces „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa” – podsumowuje Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. – Dlatego program będzie w Krakowie kontynuowany - dodaje.
- Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że program powinien być kontynuowany – wtórował zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.
Czytaj więcej
Rzeszów dołączył do grona miast, które finansują procedury in vitro dla par, bezskutecznie starających się o dziecko. A samorządy, w których takie programy funkcjonują już od kilku lat przedłużają je na kolejne lata.
O sukcesie mówi także radna Małgorzata Jantos, która przez kilka lat zabiegała o finansowanie programu in vitro z miejskiego budżetu i jak sama przyznaje, czuje się jego matką chrzestną. – Zdeklarowałam też, że mogę zostać matką chrzestną pierwszej krakowianki urodzonej dzięki temu programowi – dodaje radna.
Małgorzata Jantos podkreśliła, że najstarsza kobieta urodzona z in vitro ma 47 lat, a najstarsza Polka ma już 20 lat. Cieszy się, że i Kraków w końcu doczekał się realizacji i miejskiego finansowania in vitro. Bo - jak wspomina – próby wprowadzenia miejskiego finansowania trwały latami i były przysłowiową drogą krzyżową.