Znalazły się dodatkowe pieniądze na podwyżki w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie „instrumentu restrukturyzacyjnego”, który ma umożliwić szpitalom wypłacenie ustawowych podwyżek dla pracowników.

Publikacja: 08.09.2022 17:33

Od 1 października zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną

Od 1 października zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną pomoc medyczną, na oddziały internistyczne oraz SOR-y

Foto: Omar Marques / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu potwierdził również zapowiadany już wcześniej wzrost wyceny niektórych świadczeń. Łącznie do końca czerwca 2023 r. do systemu ma trafić dodatkowe 1,5 mld zł.

Pod koniec czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dzięki niej pracownicy medyczni i niemedyczni, których dotychczasowe wynagrodzenia odbiegały od ustawowego minimum, mieli otrzymać podwyżki. Przepisy te dotyczą osób zatrudnionych na umowę o prace. Równocześnie ustawa zmieniła zasady, na jakich placówki dostają z NFZ-u pieniądze na wynagrodzenia i działalność leczniczą.

Czytaj więcej

Szpitalom brakuje na podwyżki wynagrodzeń. Nowe kontrakty nie wystarczą

Mówiąc w uproszczeniu – wcześniej płynęły one dwoma oddzielnymi strumieniami. Po zmianach zostały ujęte w jeden. W związku z tym Fundusz przygotował dla wszystkich placówek aneksy do kontraktów, w których zwiększono wycenę udzielanych świadczeń.

Docelowo zawarte tam kwoty miały wystarczyć i na ustawowe podwyżki, i na pokrycie rosnących wydatków związanych z inflacją, i na wzrost wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych na inne umowy niż umowa o pracę. Szybko okazało się jednak, że w przypadku bardzo dużej części placówek (wiele z nich to szpitale powiatowe I i II stopnia referencyjności), nowe kontrakty nie wystarczą nawet na ustawowe podwyżki. O problemach szpitali z ich realizacją informował m.in. Związek Powiatów Polskich.

Czytaj więcej

Renata Kaznowska: Negatywne skutki finansowe odczuwają wszystkie szpitale

W czwartek (9 września br.) minister Niedzielski zapowiedział, że te podmioty medyczne, w przypadku których wzrost wyceny był niższy niż średnia krajowa (wynosząca 16 proc.) otrzymają z NFZ-u rodzaj wyrównania. Narzędzie to, nazwane przez ministerstwo zdrowia „instrumentem restrukturyzacyjnym”, ma funkcjonować od 1 października br. do końca czerwca 2023 r. Adresowane jest do ok. 200 szpitali (czyli do ok. 1/3 wszystkich szpitali w Polsce).

Od 1 października ma zacząć również obowiązywać nowa, wyższa wycena niektórych świadczeń – zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną pomoc medyczną, na oddziały internistyczne oraz SOR-y.

Łącznie w ciągu najbliższych 9 miesięcy z obydwu źródeł do placówek medycznych ma trafić dodatkowe 1,5 mld zł.

Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Społeczności lokalne
Mieszkańcy polskich miast sadzą lasy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczności lokalne
Miasta oferują coraz więcej zniżek i usług dla seniorów