Znalazły się dodatkowe pieniądze na podwyżki w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie „instrumentu restrukturyzacyjnego”, który ma umożliwić szpitalom wypłacenie ustawowych podwyżek dla pracowników.

Publikacja: 08.09.2022 17:33

Od 1 października zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną

Od 1 października zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną pomoc medyczną, na oddziały internistyczne oraz SOR-y

Foto: Omar Marques / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu potwierdził również zapowiadany już wcześniej wzrost wyceny niektórych świadczeń. Łącznie do końca czerwca 2023 r. do systemu ma trafić dodatkowe 1,5 mld zł.

Pod koniec czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dzięki niej pracownicy medyczni i niemedyczni, których dotychczasowe wynagrodzenia odbiegały od ustawowego minimum, mieli otrzymać podwyżki. Przepisy te dotyczą osób zatrudnionych na umowę o prace. Równocześnie ustawa zmieniła zasady, na jakich placówki dostają z NFZ-u pieniądze na wynagrodzenia i działalność leczniczą.

Czytaj więcej

Szpitalom brakuje na podwyżki wynagrodzeń. Nowe kontrakty nie wystarczą

Mówiąc w uproszczeniu – wcześniej płynęły one dwoma oddzielnymi strumieniami. Po zmianach zostały ujęte w jeden. W związku z tym Fundusz przygotował dla wszystkich placówek aneksy do kontraktów, w których zwiększono wycenę udzielanych świadczeń.

Docelowo zawarte tam kwoty miały wystarczyć i na ustawowe podwyżki, i na pokrycie rosnących wydatków związanych z inflacją, i na wzrost wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych na inne umowy niż umowa o pracę. Szybko okazało się jednak, że w przypadku bardzo dużej części placówek (wiele z nich to szpitale powiatowe I i II stopnia referencyjności), nowe kontrakty nie wystarczą nawet na ustawowe podwyżki. O problemach szpitali z ich realizacją informował m.in. Związek Powiatów Polskich.

Czytaj więcej

Renata Kaznowska: Negatywne skutki finansowe odczuwają wszystkie szpitale

W czwartek (9 września br.) minister Niedzielski zapowiedział, że te podmioty medyczne, w przypadku których wzrost wyceny był niższy niż średnia krajowa (wynosząca 16 proc.) otrzymają z NFZ-u rodzaj wyrównania. Narzędzie to, nazwane przez ministerstwo zdrowia „instrumentem restrukturyzacyjnym”, ma funkcjonować od 1 października br. do końca czerwca 2023 r. Adresowane jest do ok. 200 szpitali (czyli do ok. 1/3 wszystkich szpitali w Polsce).

Od 1 października ma zacząć również obowiązywać nowa, wyższa wycena niektórych świadczeń – zwiększą się kwoty, jakie NFZ przekazuje placówkom medycznym na nocną i świąteczną pomoc medyczną, na oddziały internistyczne oraz SOR-y.

Łącznie w ciągu najbliższych 9 miesięcy z obydwu źródeł do placówek medycznych ma trafić dodatkowe 1,5 mld zł.

Społeczności lokalne
Demograficzne problemy polskich samorządów
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczności lokalne
Gotowanie z prezydentem, a może lot balonem? Jak samorządowcy grają z WOŚP
Społeczności lokalne
Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe
Społeczności lokalne
Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczności lokalne
Dobre i złe doświadczenia z urzędów. Co chcieliby zmienić mieszkańcy?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku