Stare reklamy w nowej odsłonie. Neony stają się wizytówką miast

Kultowe łódzkie neony – rozbierającej i ubierającej się pary oraz symbolu „Społem” – powracają na elewację Centralu. Stare świetlne reklamy wracają w nowym blasku także w innych miastach.

Publikacja: 07.09.2022 14:59

W ubiegłym roku, w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego WUF11 Katowice stworzyły Szlak

W ubiegłym roku, w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego WUF11 Katowice stworzyły Szlak Neonów

Foto: UM Katowice

„Społem" Spółdzielczy Dom Handlowy „Central" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi ma już 50 lat. Został otwarty 29 sierpnia 1972 roku. I już na samym początku na jego ścianach pojawiły się dwa neony. Od strony ul. Piotrkowskiej znajdował się symbol „Społem”, a od al. Mickiewicza – para. Niestety, z biegiem lat konstrukcje całkowicie się zużyły, dlatego trzeba było je zdjąć.

Trzy lata temu Central został zmodernizowany. Zwiększono powierzchnię handlową i na nowo ją zaaranżowano. A teraz przyszedł czas na powrót historycznych neonów.

– Ubolewam, że przez lata tych neonów nie było. Nasi klienci chętnie wracali do dawnych wspomnień i mówili, że Central kojarzy im się właśnie z rozbierającą się parą, za którą tęsknią. Teraz spełniamy to długo wyczekiwane marzenie – mówi Wiesława Kołek, prezes SDH Central.

Pierwotne plany zakładały, że neon rozświetli się 29 sierpnia, bo właśnie tego dnia Central obchodził swoje 50-lecie. Termin ten został jednak przełożony na koniec września.

Na katowickim szlaku neonów

Historyczne neony wracają także w innych miastach, ale są też montowane nowe.

Od 2010 roku w Katowicach pojawiło się blisko sto nowych i zrekonstruowanych neonów – zarówno komercyjnych, jak i artystycznych form najpiękniejszej reklamy świetlnej.

- To zainspirowało nas do pokazania, że w Katowicach, w centrum Europy, powstają piękne rzeczy. Design, tradycja i sztuka w niesamowity sposób zmieniły rutynę postindustrialnego miasta - mówi Sandra Hajduk z katowickiego ratusza.

Czytaj więcej

Mecenasi z ratusza

W ubiegłym roku, w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego WUF11 miasto stworzyło Szlak Neonów. - W siedmiu punktach w rejonie Rynku oraz ulic 3 Maja i Stawowej znalazły się ekspozytory z miniaturami oryginalnych neonów, a także plansze z archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii tych dzieł. Dodatkowo na szlaku znalazł się zrekonstruowany pełnowymiarowy neon „Filipek" przy ul. Stawowej – wylicza urzędniczka.

15 czerwca tego roku oficjalnie otwarta została druga ścieżka Szlaku Neonów. Siedem kolejnych punktów z planszami i ekspozytorami pozwala zapoznać się z dawnymi instalacjami świetlnymi i historią miejsc.

Nowy, duży neon z napisem Katowice pojawił się także na budynku Urzędu Miasta przy placu Kwiatowym.

- Neony stanowią fantastyczną promocję miasta. W trakcie tegorocznych wakacji zorganizowaliśmy cykl nieodpłatnych spacerów z przewodnikiem po bardziej i mniej znanych zakątkach Katowic. Zaprosiliśmy mieszkańców na przechadzki szlakiem moderny, szlakiem murali, szlakiem neonów i szlakiem bluesa. Zainteresowanie było naprawdę duże - mówi Sandra Hajduk.

Ludwik wrócił do Krakowa

A w Krakowie Zarząd Budynków Komunalnych realizuje prace w zakresie remontów i uruchamiania neonów, znajdujących się na budynkach pozostających w jego zarządzie. W 2015 roku został wyremontowany i uruchomiony neon "Merkury" znajdujący się na dachu budynku położonego przy al. Pokoju 14 w Krakowie. Od tego czasu neon cały czas działa.

Czytaj więcej

PRL – niewygodne dziedzictwo

W tym  roku zostaną wykonane prace konserwacyjne mające na celu utrzymanie jego dobrego stanu technicznego.

Także w tym roku zostanie wyremontowany i uruchomiony neon "Ludwik" znajdujący się na budynku położonym na os. Kazimierzowskim 11 w Krakowie.

- Aktualnie prowadzony jest również przetarg na wybór wykonawcy prac dotyczących  rekonstrukcji trzech neonów kawiarni Stylowa na os. Centrum C3 w Krakowie wg zachowanych archiwalnych fotografii i filmu – mówi Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?
Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem