„Społem" Spółdzielczy Dom Handlowy „Central" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi ma już 50 lat. Został otwarty 29 sierpnia 1972 roku. I już na samym początku na jego ścianach pojawiły się dwa neony. Od strony ul. Piotrkowskiej znajdował się symbol „Społem”, a od al. Mickiewicza – para. Niestety, z biegiem lat konstrukcje całkowicie się zużyły, dlatego trzeba było je zdjąć.

Trzy lata temu Central został zmodernizowany. Zwiększono powierzchnię handlową i na nowo ją zaaranżowano. A teraz przyszedł czas na powrót historycznych neonów.

– Ubolewam, że przez lata tych neonów nie było. Nasi klienci chętnie wracali do dawnych wspomnień i mówili, że Central kojarzy im się właśnie z rozbierającą się parą, za którą tęsknią. Teraz spełniamy to długo wyczekiwane marzenie – mówi Wiesława Kołek, prezes SDH Central.

Pierwotne plany zakładały, że neon rozświetli się 29 sierpnia, bo właśnie tego dnia Central obchodził swoje 50-lecie. Termin ten został jednak przełożony na koniec września.

Na katowickim szlaku neonów

Historyczne neony wracają także w innych miastach, ale są też montowane nowe.

Od 2010 roku w Katowicach pojawiło się blisko sto nowych i zrekonstruowanych neonów – zarówno komercyjnych, jak i artystycznych form najpiękniejszej reklamy świetlnej.

- To zainspirowało nas do pokazania, że w Katowicach, w centrum Europy, powstają piękne rzeczy. Design, tradycja i sztuka w niesamowity sposób zmieniły rutynę postindustrialnego miasta - mówi Sandra Hajduk z katowickiego ratusza.

Czytaj więcej

Mecenasi z ratusza

W ubiegłym roku, w ramach przygotowań do Światowego Forum Miejskiego WUF11 miasto stworzyło Szlak Neonów. - W siedmiu punktach w rejonie Rynku oraz ulic 3 Maja i Stawowej znalazły się ekspozytory z miniaturami oryginalnych neonów, a także plansze z archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii tych dzieł. Dodatkowo na szlaku znalazł się zrekonstruowany pełnowymiarowy neon „Filipek" przy ul. Stawowej – wylicza urzędniczka.

15 czerwca tego roku oficjalnie otwarta została druga ścieżka Szlaku Neonów. Siedem kolejnych punktów z planszami i ekspozytorami pozwala zapoznać się z dawnymi instalacjami świetlnymi i historią miejsc.

Nowy, duży neon z napisem Katowice pojawił się także na budynku Urzędu Miasta przy placu Kwiatowym.

- Neony stanowią fantastyczną promocję miasta. W trakcie tegorocznych wakacji zorganizowaliśmy cykl nieodpłatnych spacerów z przewodnikiem po bardziej i mniej znanych zakątkach Katowic. Zaprosiliśmy mieszkańców na przechadzki szlakiem moderny, szlakiem murali, szlakiem neonów i szlakiem bluesa. Zainteresowanie było naprawdę duże - mówi Sandra Hajduk.

Ludwik wrócił do Krakowa

A w Krakowie Zarząd Budynków Komunalnych realizuje prace w zakresie remontów i uruchamiania neonów, znajdujących się na budynkach pozostających w jego zarządzie. W 2015 roku został wyremontowany i uruchomiony neon "Merkury" znajdujący się na dachu budynku położonego przy al. Pokoju 14 w Krakowie. Od tego czasu neon cały czas działa.

Czytaj więcej

PRL – niewygodne dziedzictwo

W tym  roku zostaną wykonane prace konserwacyjne mające na celu utrzymanie jego dobrego stanu technicznego.

Także w tym roku zostanie wyremontowany i uruchomiony neon "Ludwik" znajdujący się na budynku położonym na os. Kazimierzowskim 11 w Krakowie.

- Aktualnie prowadzony jest również przetarg na wybór wykonawcy prac dotyczących  rekonstrukcji trzech neonów kawiarni Stylowa na os. Centrum C3 w Krakowie wg zachowanych archiwalnych fotografii i filmu – mówi Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.