Aktualizacja: 15.03.2025 05:13 Publikacja: 10.06.2022 19:20
Największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce mają elektrownie zawodowe
Foto: Shutterstock
Problemem są też ceny i dostępność węgla dla ciepłowni. - Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, przeciwdziałanie wykluczeniu energetycznemu, zniesienie niesprawiedliwych różnic w sytuacji obywateli mieszkających w różnych zasobach – podaje Związek Miast Polskich.
Największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce mają elektrownie zawodowe. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w kwietniu dominował w nich węgiel kamienny – 49,91 proc. i węgiel brunatny – 25,28 proc. Jeśli chodzi o zieloną energetykę, to elektrownie inne OZE miały 5,74 proc. wkładu w produkcję energii, a instalacje wiatrowe 12 proc.
Gdyby nie było dzieci z powiatu, bo do olsztyńskich szkół chodzą nie tylko uczniowie z gminy Purda, ale też innych gmin ościennych miasta, z całego powiatu olsztyńskiego, to te szkoły może trzeba by było zlikwidować? - mówi Teresa Anna Chrostowska, wójt gminy Purda.
Rozpoczął się proces rekrutacji do przedszkoli samorządowych na rok szkolny 2025/2026. W niektórych miastach elektroniczne zapisy już trwają, a w innych zaczną się lada moment.
W pożarze hali na Przeróbce w Gdańsku operator systemu Mevo stracił 1,5 tys. rowerów, w tym 1,3 tys. ze wspomaganiem elektrycznym. Na rozpoczęcie sezonu rowerowego brakuje obecnie 800 jednośladów.
W każdym regionie są powiaty, w których ubywa mieszkańców. Ale na Opolszczyźnie nie ma żadnego, w którym ich liczba by się zwiększyła w ciągu ostatnich 25 lat. Rosną ludnościowo wyłącznie miejscowości wokół wielkich miast.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Kwestowanie na ulicach, eSkarbonki, osobiste przedmioty bądź usługi wystawione na licytacje. Prezydenci polskich miast angażują się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 33. finał już w niedzielę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują, jak kampania prezydencka w Polsce została przytłoczona przez wydarzenia międzynarodowe. Od starcia Radosława Sikorskiego z Elonem Muskiem po dyskusję o obecności amerykańskiej broni jądrowej w Polsce – geopolityka staje się głównym tematem debaty publicznej. Jakie konsekwencje ma to dla kandydatów na prezydenta i jakie strategie przyjmują poszczególni politycy?
W ciągu ostatniego miesiąca zmniejszył się dystans między Karolem Nawrockim a Sławomirem Mentzenem w sondażu Ipsos dotyczącym I tury wyborów prezydenckich.
Prokuratura wszczęła śledztwo, w którym przyjrzy się działaniom szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły, kilku wysokiej rangi oficerów i byłego wiceministra obrony w rządzie PiS Wojciecha Skurkiewicza - informuje tvn24.pl. Śledztwo dotyczy zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej siedziby w Nowym Sączu.
Bez względu na politykę rządów społeczeństwa arabskie w większości sympatyzują z Rosją. Na drugim miejscu są Chiny.
CPK na pewno powstanie? W Baranowie wciąż nie wszyscy są o tym przekonani. A życie w takiej niepewności potrafi być naprawdę nieprzyjemne.
My nie jesteśmy wrogiem USA, my nie jesteśmy w jakiejś szarej strefie bezpieczeństwa, my jesteśmy dumnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego - mówił w czasie wizyty w Siemianowicach Śląskich marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Kandydatów na prezydenta Polski prawie nie widać zza europejsko-amerykańskiej wojenki. A jednak w kampanii wyborczej dzieją się rzeczy bardzo ciekawe i może ona zmienić nie do poznania naszą scenę polityczną. Zwłaszcza po prawej stronie.
Mamy obecnie proeuropejski rząd, który sprzeciwia się kluczowym elementom polityki europejskiej, takim jak Zielony Ład czy pakt migracyjny. Rezultat może być taki, że w potrzebie będziemy skazani na samych siebie - mówi profesor Jan Zielonka, prawnik i politolog.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas