Jednak to Opole z polskich miast wojewódzkich jest stolicą bibliotek. Tam przypada najwięcej wypożyczalni na 10 tys. mieszkańców. O tym, że takie placówki są potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego samorządy inwestują w nowe biblioteki bądź ich filie.
Instytut Książki udostępnił wyniki badań dotyczących dostępności do publicznych bibliotek w stolicach europejskich oraz dużych polskich miastach. W badaniu zostały wzięte pod uwagę biblioteki zarządzane przez władze miast oraz biblioteki regionalne i narodowe, które znajdują się w granicach miast. Za wskaźnik przyjęto liczbę bibliotek na 10 tys. mieszkańców.
Biblioteki publiczne charakteryzują się tym, że pozwalają na korzystanie ze swoich zbiorów wszystkim mieszkańcom, z reguły za darmo.
Polacy lubią biblioteki
Spośród 38 uwzględnionych w tym badaniu miast europejskich, najłatwiejszy dostęp do bibliotek publicznych jest w Brukseli. - Na 10 tysięcy mieszkańców przypada tam jedna biblioteka. Dla porównania, w stolicy Niemiec ta liczba bibliotek na 10 tysięcy mieszkańców wynosi zaledwie 0,25. Z kolei w czeskiej Pradze – 0,36 – wynika z informacji Instytutu Książki.
Warszawa w tym rankingu plasuje się już na 2. miejscu: na 10 tys. warszawianek i warszawiaków przypada nieco mniej niż jedna biblioteka, dokładnie 0,99.
Czytaj więcej
Dworzec w Jaworznie–Szczakowej ma zachować swoją funkcję i stać się nowoczesnym centrum przesiadkowym, ale też ma być miejscem relaksu i integracji mieszkańców. To wspólny pomysł samorządu i mieszkańców.
Liczba bibliotek publicznych w stolicy to 178, z uwzględnieniem placówki wojewódzkiej i narodowej. Według ostatnich danych GUS w Warszawie mieszka 1 792 718 osób.
Najbardziej utrudniony dostęp do bezpłatnych książek mają mieszkańcy Stambułu. Tam na 10 tysięcy osób przypada zaledwie 0,03 biblioteki. Podobnie tłoczno może być w Zurychu i Sofii – po 0,05 biblioteki na 10 tys. mieszkańców.
Więcej w mniejszych stolicach
Analitycy wzięli też pod lupę biblioteki publiczne w 18 polskich miastach wojewódzkich. I co się okazało? To w Opolu wyliczono najkorzystniejszy stosunek liczby wypożyczalni do liczby mieszkańców miasta. Wyszło prawie półtorej biblioteki na 10 tys. mieszkańców (1,49)! Na drugim miejscu uplasował się Rzeszów (1,26), a na trzecim ex aequo Lublin i Katowice (po 1,21). Warszawa w ogólnopolskim rankingu zajęła piąte miejsce (0,99).
Trzema miastami wojewódzkimi o najtrudniejszym dostępie do bibliotek publicznych okazały się Wrocław, Gdańsk (po 0,64 biblioteki na 10 tys. mieszkańców) oraz Białystok (0,57).
W badaniu zostały uwzględnione biblioteki publiczne miejskie, regionalne oraz narodowe znajdujące się w obrębie granic administracyjnych poszczególnych miast.
Najnowocześniejsza biblioteka w Szczecinie
Samorządy budują kolejne wypożyczalnie. Nowa biblioteka, a w zasadzie Mediateka, powstaje w rejonie ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej na osiedlu Majowym w Szczecinie.
- Jej budynek zaplanowano jako nowoczesny obiekt wykraczający poza schemat tradycyjnej biblioteki. Będzie łączył w sobie wiele funkcji, w tym multimedialne, widowiskowe, lokalnego centrum kultury i aktywności mieszkańców – podaje szczeciński ratusz.
Czytaj więcej
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie będzie nawiązywała żadnych relacji biznesowych z firmami i markami, których podatki wpływają do budżetu Rosji.
Mediateka będzie składać się z trzech nieregularnych brył, połączonych wspólnym holem. W największej części znajdzie się przede wszystkim biblioteka i czytelnia, w drugiej (najmniejszej) sale multimedialne oraz pomieszczenia administracyjno-techniczne, a w trzeciej najważniejsza będzie duża sala spotkań ze sceną.
Szczecińska Mediateka ma być gotowa w przyszłym roku.
Nowe filie w Gdańsku
W lutym tego roku oficjalnie otwarto odrestaurowany Ratusz Oruński w Gdańsku, gdzie swoją siedzibę znalazła m.in. nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego.
Ma ona blisko 339 mkw. przestrzeni, na której pomieściło się 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków.
„Ratuszowa” urządzona jest w formule open space, posiada m.in. strefę gier planszowych, czytelnię z kawiarenką, przestrzeń dla dzieci i nastolatków oraz sale warsztatowe.
Ale to nie wszystko. - Po dziewięciomiesięcznej przerwie i gruntownym remoncie powrócił American Corner przy Targu Rakowym – mówi Aleksandra Grochowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Zapowiada, że planuje otwarcie kolejnych filii. Na rok 2023 zaplanowane zostało przeniesienie filii na Stogach do powstającego centrum kulturalno-społecznego przy ulicy Szpaki 1.
- W tym miejscu, oprócz biblioteki, dostępna będzie kawiarnia społeczna oraz nowoczesna sala multimedialna, pozwalająca na prowadzenie warsztatów z grafiki komputerowej. W centrum znajdzie się też przestrzeń na działalności Wydziału Rozwoju Społecznego – mówi Aleksandra Grochowska.
W przyszłym roku zaplanowano też nowej filii bibliotecznej, w budynku, który powstanie w ramach Osiedla Moment. WiMBP w Gdańsku planuje wyposażyć tę filię w książkomat.