Taksówki zawiozą seniora do lekarza. Na koszt miasta

Na badania, zakupy czy na rehabilitację. Zawiozą za darmo. Specjalna taksówka dla seniorów działa w Starachowicach. Podobne usługi oferują też inne miasta.

Publikacja: 14.10.2021 19:11

Taksówkę dla seniorów uruchomiono w Starchowicach kilka tygodni temu

Taksówkę dla seniorów uruchomiono w Starchowicach kilka tygodni temu

Foto: mat.pras.

- W ramach naszego projektu już od 2017 roku  starsze osoby mają  ułatwienie w bezpośrednich kontaktach z urzędami państwowymi i samorządowymi oraz specjalistycznymi placówkami medycznymi  w granicach administracyjnych miasta – wylicza  Magdalena Pietrusik-Adamska,  dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Przejazd z opieki społecznej

Władze Starachowic  w ub. roku zdecydowały się na uruchomienie taksówki dla seniorów w czasie przygotowywania wniosku  na utworzenie Centrum Usług Społecznych.  

– Jest ono jednym z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce, gdzie przekształcono Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na bazie nowej ustawy, która pozwala świadczyć dla mieszkańców  szeroki wachlarz usług społecznych – mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Ostatecznie taksówkę dla seniorów uruchomiono kilka tygodni temu. - Mogą z niej korzystać mieszkańcy Starachowic, którzy ukończyli 60 lat i są nieaktywni zawodowo, a są uczestnikami projektu "CUS - model integracji i rozwoju usług społecznych w Starachowicach" – mówi Piotr Ambroszczyk, dyrektor CUS w Starachowicach.

Czytaj więcej

Jesień idzie. Będą szczepienia dla seniorów. Przeciw grypie

Taksówka dostępna jest na terenie miasta. Seniorzy mogą skorzystać z niej w  sytuacjach wyjątkowych, jak np. wizyta u lekarza specjalisty w innym mieście na terenie województwa świętokrzyskiego. - Każdy kurs liczony jest w dwie stron w tym samym dniu – mówi dyr. Ambroszczyk.

Projekt jest w całości finansowany ze środków unijnych.  Za zakup busa  dostosowanego do transportu osób na wózkach miasto zapłaciło 156  tys. zł, a miesięczny pełny koszt  utrzymania  taksówki wynosi 5,6 tys. zł.

Władze Starachowic rozmawiają z ministerstwem rodziny o poszerzeniu wachlarza klientów taksówki na seniorów nie będących uczestnikami projektu. 

– Kolejna usługa, która zostanie uruchomiona, to „złota rączka”. Będzie to pomoc dla seniorów przy naprawach, awariach sprzętów czy urządzeń domowych. Nowy pakiet usług obejmuje także szereg zajęć prowadzonych na pływalni bądź w Parku Kultury – mówi Marek Materek.

Na koszt miasta

Starachowice nie są jedynym miastem, w którym seniorzy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów do lekarza czy urzędu.

W Poznaniu „taksówka dla seniora” funkcjonuje już od czterech lat. Mogą z niej korzystać mieszkańcy miasta powyżej 80 lat, a osoby w wieku 70-79 lat, gdy są niepełnosprawne, co im uniemożliwia korzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej, mają niskie dochody.

Chęć przejazdu może zgłosić sam senior, jego rodzina, przychodnia za pośrednictwem dyspozytorów firmy przewozowej, nie później niż na trzy dni przed planowanym terminem przejazdu.

Z bezpłatnej taksówki można skorzystać sześć razy w roku. W pierwszym półroczu tego roku, jak podaje poznański ratusz, z usługi skorzystało 2 595 osób, a w całym roku ma to być ok. pięciu tysięcy. Zaplanowano 12 tys. przewozów. W tym roku Poznań przeznaczy na ten cel 550 tys. zł.

„Taksi Senior” od 2,5 roku działa też we Wrocławiu. Odnotowała do tej pory 31 tys. kursów. Miasto wydaje na ten cel ok. 500 tys. rocznie.

Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Społeczności lokalne
Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?