Autorski przepis na sukces

Boguchwała – I miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich

Aktualizacja: 08.10.2018 15:42 Publikacja: 08.10.2018 15:15

Boguchwała kładzie nacisk na budowanie lokalnej wspólnoty

Boguchwała kładzie nacisk na budowanie lokalnej wspólnoty

Foto: materiały prasowe

Boguchwała zajmuje najwyższą pozycję w Rankingu Samorządów już nie po raz pierwszy. – Czy mamy jakąś tajną receptę na sukces? – śmieje się burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka. – Nie, po prostu staramy rozwijać się w różnych kierunkach, robić wiele rzeczy w wielu obszarach, być czujni na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Czyli, mówiąc krótko, rozwijać się w sposób zrównoważony – wyjaśnia burmistrz.

Gmina korzysta ze swojego atrakcyjnego położenia – bliskość Rzeszowa, prężny rozwój Doliny Lotniczej i ogólnopolski trend migracji ludności na przedmieścia powoduje, że Boguchwała nie ma kłopotów z demografią. Co roku, jak wylicza burmistrz, przybywa 500–700 mieszkańców. Ale, jak podkreśla, samorząd włożył wiele pracy, by przyciągnąć ich do gminy. – Staramy się tworzyć takie warunki, by ludziom dobrze się tu mieszkało, by chcieli się osiedlać właśnie u nas – podkreśla Wiesław Dronka.

Gmina stara się więc w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego o poprawę połączeń komunikacyjnych z miastem. Służyć temu ma renowacja budynku dworca kolejowego, budowa dworca autobusowego i wielomiejscowego systemu parkingów typu park&drive (dla samochodów i rowerów).

Z kolei Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje program rozwoju mieszkalnictwa społecznego. Ruszył kilka lat temu, a na początku października gmina przystąpiła do pilotażowego programu Mieszkanie+. Docelowo ma powstać nawet 1200 mieszkań. Powstają tu także żłobki i przedszkola, by zapewnić całościową opiekę nad małymi dziećmi. – Mamy już trzy żłobki i nawet nie sądziłem, że zapełnią się tak szybko – zauważa burmistrz.

Do tego dochodzą inwestycje w oświatę. Chodzi zarówno o tzw. projekty miękkie, podnoszące jakość edukacji, ale też i o modernizację szkół. Ostatnie przedsięwzięcie to po części efekt reformy szkolnictwa i wydłużenia okresu nauki w szkołach podstawowych. By infrastruktura nadążała za zmianami, konieczna stała się rozbudowa 4 z 11 szkół podstawowych w gminie.

Samorząd stara się zapewnić mieszkańcom atrakcyjną ofertę w zakresie kultury, rekreacji, wypoczynku, czyli wszystkiego, co umożliwia wspólne spędzanie czasu i integrację lokalną. Wiele jest tzw. projektów miękkich dotyczących działalności klubów i stowarzyszeń społecznych. – Kładziemy na to silny nacisk, bo budowanie lokalnej wspólnoty jest największym wyzwaniem dla samorządów, będzie ono wyznaczać kierunki działań na najbliższych kilka lat – uważa Wiesław Dronka. I dodaje, że na szczęście gmina ma budowę podstawowej infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej już za sobą, więc teraz może się skupić na innych potrzebach mieszkańców. Powstały dwa Domy Ludowe, Środowiskowy Dom Samopomocy, Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego, Klub Integracji Społecznej, itp.

Motorem rozwoju jest też przedsiębiorczość. W tym roku powinna zakończyć się budowa drogi do boguchwalskiej Krakowskiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej. – Utworzenie strefy sporo nas kosztowało, musieliśmy wyemitować obligacje, by wykupić 30 ha gruntów od Skarbu Państwa. Ale lista firm, które chcą zainwestować w strefie jest całkiem długa – mówi Dronka. ©?

—acw

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego