Jak radzimy sobie z koronawirusem?

Walka z niewidzialnym wrogiem do czasu wynalezienia leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki - zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.

Aktualizacja: 19.06.2020 14:16 Publikacja: 19.06.2020 14:15

Samorząd Mazowsza, dzięki unijnemu wsparciu, zakupił dla Wojewódzkiego Szpita

Samorząd Mazowsza, dzięki unijnemu wsparciu, zakupił dla Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie specjalistyczny sprzęt i środki ochronne archiwum Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie

W województwie mazowieckim do tej pory odnotowano ponad 3600 przypadków zakażeń koronawirusem*. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do mazowieckich szpitali blisko 4,5 mln środków ochrony i sprzęt medyczny.

Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, największym wsparciem były środki unijne. – Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie pilnie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie.

Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.

4,5 mln środków ochronnych

W pierwszej kolejności trzeba było zabezpieczyć tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie. Lista zakupów samorządu województwa była długa. Znalazły się na niej m.in. mobilne aparaty RTG, tomografy, respiratory, łóżka do intensywnej terapii, systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury, ale też maski, gogle, przyłbice, kombinezony, płyny do dezynfekcji.

Ze wsparcia skorzystały będące na pierwszej linii frontu mazowieckie placówki. W sumie do szpitali i stacji pogotowia trafiło blisko 4,5 mln środków ochrony osobistej, w tym 1,6 mln masek, ponad 186,5 tys. kombinezonów, blisko 2,2 mln rękawiczek, 68 tys. fartuchów, prawie 31 tys. gogli, 265,6 tys. litrów płynów do dezynfekcji i 35 tys. przyłbic.

Sprzęt ratujący życie

Dla mazowieckich szpitali samorząd Mazowsza zakupił ponad 3,5 tys. sztuk specjalistycznego sprzętu. Zamówienie zawierało m.in. 12 mobilnych RTG i 2 stacjonarne, 227 urządzeń do dekontaminacji/zamgławiania/ozonowania, 259 reduktorów do butli z tlenem, 82 łóżka do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii, 65 respiratorów, 16 defibrylatorów z wyposażeniem dodatkowym, 179 kardiomonitorów, 3 tomografy z oprzyrządowaniem, 12 ssaków medycznych, 600 pulsoksymetrów, 1000 termometrów bezdotykowych, 708 ciśnieniomierzy, 20 wózków transportowych, komorę izolacyjną, chłodnię farmaceutyczną wyposażoną w chłodnice wentylatorowe, urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, a także systemy do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. – Do tej pory temperaturę pacjentom mierzyliśmy ręcznie, co angażowało wiele osób. Pomagali nam przy tym studenci. Nowoczesne urządzenia do pomiaru temperatury pozwolą nam kontrolować sytuację bez angażowania personelu – zauważa Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Wsparcie otrzymały m.in. Szpital Zakaźny i Szpital Bródnowski w Warszawie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny, szpital w Dziekanowie Leśnym, wojewódzkie szpitale w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Ciechanowie, a także szpitale powiatowe, zakłady opieki zdrowotnej, centra medyczne oraz stacje pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Dyrektor stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w Płocku, Lucyna Kęsicka zaznacza, że pojazdy zapewniają maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom. – Samochód wyposażony jest w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. To duże usprawnienie dla naszych zespołów ratowniczych.

Dla stacji pogotowia samorząd Mazowsza zakupił także 5 ambulansów typu C.

Utworzone w urzędzie marszałkowskim specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonywały zakupów niezbędnego sprzętu i asortymentu. Te następnie na bieżąco przekazywane były do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad ich odpowiednim rozdysponowaniem oraz kierowaniem tam, gdzie były w danej chwili najbardziej potrzebne, pracował powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

*Aktualny stan na gis.wrotamazowsza.pl/Informacje/KORONAWIRUS

W województwie mazowieckim do tej pory odnotowano ponad 3600 przypadków zakażeń koronawirusem*. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do mazowieckich szpitali blisko 4,5 mln środków ochrony i sprzęt medyczny.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę