Aktualizacja: 14.02.2016 18:12 Publikacja: 14.02.2016 15:48
Największy kapitał mieszkańcy Małopolski ulokowali w nieruchomościach
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Blisko 60 proc. respondentów mieszkających w tym regionie zgromadziło kapitał przekraczający 1 tys. zł. Ponadto w tym województwie mieszka najwięcej osób, których oszczędności przekraczają 40 tys. zł. Większość kapitału ulokowana jest w nieruchomościach. Aż 17 proc. badanych właśnie tak inwestuje wolne środki, gdy średnia dla kraju wynosi 11 proc.
Mieszkańcy Małopolski chętniej też lokują pieniądze w fundusze inwestycyjne (16 proc.) czy akcje spółek giełdowych (14 proc.), a wybierając te produkty, bardzo często radzą się specjalistów. – Po ich opinię sięga dwóch na pięciu ankietowanych – mówią autorzy badania przeprowadzonego przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ich zdaniem wybór produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych związany jest z podejściem do oszczędzania. Znaczny odsetek mieszkańców Małopolski inwestuje z myślą o dalszej przyszłości i oszczędza przez dłuższy okres. Aż 8 proc. badanych ulokowało swoje pieniądze na ponad pięć lat, tyle samo też gromadzi kapitał z myślą o emeryturze; dla porównania w skali kraju robi tak zaledwie 3 proc. Polaków.
W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy stolicy po wojnie. Do obchodów zainicjowanych przez miasto włączyły się muzea i instytucje kultury. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i wystaw.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W niedzielę odbyły się w Krakowie wybory uzupełniające do Senatu, które okazały się konieczne, kiedy Bogdan Klich, dotychczasowy senator z tego okręgu, został charge d’affaires w Waszyngtonie. Mam w związku z tym dwie refleksje. Obie bardzo smutne.
W 239 okręgowych komisjach wyborczych w Krakowie trwają wybory uzupełniające do Senatu. Mieszkańcy wybierają senatora, który zajmie miejsce Bogdana Klicha z PO.
Krakowscy przedsiębiorcy będą musieli ograniczyć hałas w godzinach nocnych. Co zakłada uchwała Rady Miasta Krakowa?
Jeden ze szpitali w Krakowie stał się celem cyberataku - podał wicepremier Krzysztof Gawkowski zapewniając, że życie pacjentów nie jest zagrożone i że wdrożono procedury awaryjne.
Tegoroczny luty był na krakowskim lotnisku lepszy zarówno od ubiegłorocznego, jak i tego sprzed pandemii.
Mieszkańcy Gdańska płacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. A dodatkowo w mieście tym została wprowadzona właśnie opłata abonamentowa, zgodnie z zaleceniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.
Od tego roku w Łodzi za miejsce na cmentarzu komunalnym będzie można płacić w ratach. Miasto zgodziło się na propozycję Miejskiej Rady Seniorów.
Krakowska restauracja „Bottiglieria 1881” ma na koncie kolejny sukces. Tym razem lokal prowadzony przez najbardziej znanego polskiego szefa kuchni, Przemysława Klimę, trafił na prestiżową listę „50 Best Discovery" wyróżniającą najciekawsze restauracje, bary i hotele na całym świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas