Jest z czego wybierać – na festiwal składa się blisko 900 bardzo różnych wydarzeń. Już nazwy ścieżek tematycznych pokazują, że nauka w wydaniu BFN to nie tylko wykład i laboratorium. Obejmuje kwestie od A (ścieżka artystyczna) do Z (ścieżka nauk o zdrowiu).
Dla „artystów" przewidziano m.in. prezentację „Muzyka jazzowa dla opornych", warsztaty origami, zajęcia z ceramiki, pokaz cyjanotypii oraz wprowadzenie do obróbki dźwięku, miksowania i masteringu. Dla „prozdrowotnych" przygotowano wykład o nowościach w piramidzie zdrowego żywienia, pomiary składu ciała, pokaz określania grup krwi oraz próbę odpowiedzi na przykre dla niektórych pytanie: Dlaczego mężczyźni żyją krócej? Odpowiedź może być na wyciągnięcie ręki, bo ścieżka o zdrowiu to jednocześnie ścieżka sportowa – pomiędzy ćwiczeniami umysłu nie może zabraknąć ruchu.
Jak mówi „Rzeczpospolitej" Agnieszka Balcer z biura organizacyjnego festiwalu, na poszczególne imprezy zostało niewiele miejsc. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza pełna eksperymentów ścieżka techniczna. A na niej warsztaty druku 3D, zajęcia z budowy i programowania robotów, przybliżenie satelitarnych systemów pozycjonowania (nie tylko GPS!), pokaz oczyszczania i uzdatniania wody.
To jednak tylko wycinek z długiej listy atrakcji, bo do wyboru są jeszcze ścieżki: humanistyczna (jeden z tematów: Zwierzęca natura człowieka ukryta w polszczyźnie), przyrodnicza (I ty możesz wyizolować własne DNA), społeczna (Jak świat widzą niewidomi?), nauk ścisłych (Szyfrowanie).