Wiele dotacji wykorzystanych, ale to nie koniec

Ożarowice – I miejsce wśród gmin wiejskich | Od początku okresu ?2007–2013 gmina pozyskuje kolejne dotacje z regionalnego programu operacyjnego ?na ważne inwestycje.

Publikacja: 15.07.2014 01:42

Nowe boisko przy szkole podstawowej w Zendku

Nowe boisko przy szkole podstawowej w Zendku

Foto: UG Ożarowice

Jak mówi Justyna Gubała, skarbnik gminy Ożarowice (województwo śląskie, powiat tarnogórski), pierwszą umowę o dofinansowanie unijne gmina zawarła już w 2008 r. W kolejnych latach posypały się następne kontrakty, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Gmina zdążyła już pozyskać pieniądze na budowę sieci szybkiego internetu, oczyszczalnię ścieków i kanalizację, rozbudowę szkoły oraz na przygotowanie terenów pod inwestycje.

Największy i najdroższy projekt dotowany z UE to budowa infrastruktury okołolotniskowej przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, w tym budowę oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Ożarowice i kanalizacji wraz z przepompowniami. Jak informuje Justyna Gubała, inwestycja jest realizowana w partnerstwie z Mięrzecicami i Miasteczkiem Śląskim. Projekt jest wart 110 mln zł, z czego 68 mln zł przypada na Ożarowice. Budowa trwa od 2013 r. Ma się zakończyć w przyszłym roku. Jak przyznaje skarbnik, nie obyło się bez trudności. Trzeba było przeprowadzić aż trzy przetargi.

Inne ważne dla społeczności lokalnej przedsięwzięcie to zrealizowana w latach 2012–2013 budowa sieci internetowej w technologii WIMAX–LTE. Inwestycja objęła zasięgiem 100 proc. terenów zamieszkałych oraz przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W efekcie wszyscy mieszkańcy gminy będą mieli dostęp do szybkiego internetu (korzystają już z niego jednostki gminne). Dodatkowo w ramach projektu zamontowano trzy hotspoty oraz dwa infokioski.

Z programu regionalnego gmina pozyskała też pieniądze na rozbudowę szkoły podstawowej w Zendku koło Pyrzowic. Warte 5 mln zł przedsięwzięcie już zakończono. Dzięki dotacji placówka zyskała salę gimnastyczną oraz komplet boisk (do piłki nożnej siatkowej, tenisa i koszykówki). Zagospodarowano też teren wokół szkoły, poprawiając elementy tzw. małej architektury.

Jak przypomina skarbnik Justyna Gubała, Ożarowice pozyskały też pieniądze na promocję inwestycyjną gminy.

Gmina stale stara się o kolejne dotacje. W ubiegłym roku pozyskała kilka milionów złotych z programu regionalnego na projekt „Przygotowanie terenów inwestycyjnych w gminie Ożarowice".

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego