Dobrze wykorzystać możliwości

Gmina Ustka – III miejsce | Umiejętne zdobywanie dotacji, wsparcie potrzebujących ?i ciekawe imprezy turystyczne – wszystko to jest robione ?z myślą o mieszkańcach ?oraz o gościach.

Publikacja: 15.07.2014 01:38

Zjazd Maskotek w Rowach przyciąga coraz więcej turystów

Zjazd Maskotek w Rowach przyciąga coraz więcej turystów

Foto: materiały prasowe

Ustka to prężnie rozwijająca się gmina turystyczno-uzdrowiskowa na środkowym wybrzeżu Bałtyku, chętnie odwiedzana przez turystów.

– Staramy się maksymalnie wykorzystywać pojawiające się możliwości – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.

Inwestycje zrealizowane od 2010 r. opiewały na kwotę ponad 43 mln zł. Wskaźnik inwestycji był średnio na poziomie 30 proc., a w 2013 r. wyniósł ponad 39 proc. wydatków budżetowych ogółem.

– Pozyskaliśmy pokaźną sumę funduszy zewnętrznych. Przeznaczyliśmy je na nowe inwestycje oraz modernizacje  – opowiada pani wójt. – Inwestycja, która dała mi najwięcej satysfakcji, spełniła oczekiwania mieszkańców i turystów, to budowa ciągu pieszo-rowerowego z Przewłoki do zejścia na plażę. Realizacja była trudna, bo ścieżka prowadzi przez tereny leśne. Musieliśmy negocjować z innymi urzędami i osiągnąć kompromis.

Natomiast projektem, który zdominował budżet gminny, jest przebudowa oczyszczalni ścieków w Rowach wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Wartość całego projektu wyniosła około 30 mln zł, z czego 14 mln zł to dofinansowanie.

Władze gminy negocjują rozszerzenie projektu o instalację wolno stojących paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają energię świetlną w  elektryczną.

Sukcesywnie budowane są drogi betonowe, polbrukowe i asfaltowe. W każdym sołectwie powstają sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Rozbudowana została oczyszczalnia ścieków w Rowach.

– Wybudowaliśmy także świetlicę z remizą w Starkowie, boisko wielofunkcyjne w Przewłoce, lampy hybrydowe, sieć wodociągową z Objazdy do Rowów, przebudowaliśmy ulice w Rowach – wylicza Anna Sobczuk-Jodłowska. – Rozpoczęliśmy budowę kanalizacji w Możdżanowie, sześciu mieszkań socjalnych w Pęplinie oraz  długo wyczekiwanej kładki z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych w Poddąbiu. Wspólnie z Fundacją Kaszubskie Słoneczniki otworzyliśmy przedszkole i żłobek. Wprowadziliśmy Kartę Dużej Rodziny.

Gmina realizuje program ochrony zdrowia psychicznego. Ma on na celu pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi w codziennym życiu. Prowadzone są też grupy wsparcia dla uzależnionych.

Dla gminy bardzo ważna jest turystyka. Żeby przyciągnąć gości, przygotowano wiele ciekawych imprez.

Z roku na rok coraz więcej uczestników z całej Polski przyciąga Ogólnopolski Zjazd Maskotek w Rowach. To zasługa nie tylko rodzinnego charakteru tej imprezy, ale również jej aspektu charytatywnego. Maskotki zawsze odwiedzają dzieci w Słupskim Szpitalu Specjalistycznym, rozdają upominki oraz wspierają maluchy w ciężkich dla nich chwilach.

W pierwszą sobotę lipca gmina organizuje rajd rowerowy „Szlakiem Zwiniętych Torów". Przyciąga on setki uczestników nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Rowy stają się stolicą orkiestr dętych oraz służb mundurowych i sanitarnych podczas Dnia Prewencji.

Ustka to prężnie rozwijająca się gmina turystyczno-uzdrowiskowa na środkowym wybrzeżu Bałtyku, chętnie odwiedzana przez turystów.

– Staramy się maksymalnie wykorzystywać pojawiające się możliwości – mówi Anna Sobczuk-Jodłowska, wójt gminy Ustka.

Pozostało 91% artykułu
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego