W gościnie u wiślanej Syrenki

Muzeum Warszawy daje szansę obejrzenia i zrozumienia ponad 700 lat historii miasta.

Publikacja: 30.05.2017 22:30

Muzeum Warszawy zajmuje całą pierzeję Rynku Starego Miasta po tzw. Stronie Dekerta

Muzeum Warszawy zajmuje całą pierzeję Rynku Starego Miasta po tzw. Stronie Dekerta

Foto: Muzeum Warszawy

Osiem gabinetów tematycznych prezentujących oryginalne przedmioty związane z historią stolicy będzie można zobaczyć w pierwszej części nowej wystawy głównej Muzeum Warszawy. Uroczyste otwarcie zrewitalizowanej placówki odbyło się w ostatni weekend maja.

Idea Lorentza i Starzyńskiego

– Początki tej instytucji sięgają 1936 roku – mówi dyrektor Ewa Nekanda-Trepka. – Wtedy dzięki staraniom Stanisława Lorentza i Stefana Starzyńskiego powstało Muzeum Dawnej Warszawy jako oddział kierowanego przez Lorentza Muzeum Narodowego.

Zbiory nowej placówki to część eksponatów związanych z Warszawą pochodzących z magazynów Muzeum Narodowego. – Szukając siedziby dla MDW, zwrócono uwagę na staromiejską kamienicę zakupioną przez miasto od Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości opowiada dyr/ Ewa Nekanda-Trepka.– Potem dokupiono sąsiednią, czyli też w północnej pierzei Rynku Starego Miasta. Przeprowadzono remont obu i takie były początki. Warto dodać, że w czasie prac remontowych w tych kamienicach założono nad drewnianymi, malowanymi belkami cienkie stropy żelbetowe. To nowatorskie posunięcie – w co trudno uwierzyć – uchroniło zabytkowe stropy przed zniszczeniem w czasie II wojny światowej. Mamy więc w muzeum prawdziwy skarb – XVII i XVIII-wieczne polichromowane stropy. I średniowieczne piwnice, nieliczne na Starówce, które udostępniane są turystom.

Po wojnie, odbudowując Stare Miasto, postanowiono dla potrzeb muzeum przekazać 13 kamienic. Potem dwie z tych kamienic przeznaczono na Archiwum Państwowe. Muzeum dostało więc całą pierzeję znajdującą się po tzw. stronie Dekerta.

– W tych kameralnych, nietypowych dla celów wystawienniczych wnętrzach udało się stworzyć gabinety – opowiada Ewa Nekanda-Trepka. – Będziemy pokazywać w nich rzeczy najciekawsze. Zdarza się, że są przedmioty, których wartość sentymentalna związana z historią jest ważniejsza niż wartość materialna. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć, co z naszej kolekcji jest najcenniejsze. Cenny jest zarówno wykonany przez warszawskiego złotnika srebrny komplet śniadaniowy, jak i list chłopca z 1939 roku opisująca ówczesną Warszawę. Niektóre eksponaty są uszkodzone, ale przez to ukazują dramat, jaki przeszła Warszawa.

Rzeczy warszawskie

Nowa wystawa „Rzeczy warszawskie" zaprezentuje ponad 7 tysięcy h przedmiotów, z ok. 300 tysięcy znajdujących się w zbiorach muzeum, w 21 tematycznych gabinetach. Teraz w pierwszej transzy będzie można zobaczyć osiem gabinetów.

– Największym, pełnym bogactwa, robiącym więc największe wrażenie, jest gabinet sreber – twierdzi dyrektor Nekanda-Trepka. – Ale pokazujemy także portret warszawski, ukazujemy widoki Warszawy. Będzie gabinet z pocztówkami i suwenirami. Okazuje się bowiem, że z prezentów i pamiątek można ułożyć ciekawą opowieść. Będzie gabinet relikwii, będzie też taki, w którym prezentowane są detale architektoniczne. Z czasem będziemy mieli gabinet ubioru, a także opakowań warszawskich.

– Ekspozycja Muzeum Warszawy pomyślana jest nieco inaczej niż w innych muzeach – wyjaśnia Ewa Nekanda-Trepka. – U nas historia nie jest ilustrowana przedmiotami, tylko przedmioty opowiadają historię. Nie ma więc jednego gabinetu poświęconego na przykład powstaniu listopadowemu.

O tym wydarzeniu możemy się dowiedzieć z kilku gabinetów: gabinetu portretów, gabinetu suwenirów czy gabinetu galanterii patriotycznej, która pochodzą z tamtej epoki. Gabinety będą mówiły także o dziejach Warszawy, o dziejach kamienic. Muzeum Warszawy ma opracowany bogaty program edukacyjny. Dostępna będzie też czytelnia i biblioteka, kawiarnia, a także kino.

– Bardzo dużo naszych zbiorów jest na podłożu papierowym – mówi Ewa Nekanda-Trepka. – Dokumenty, fotografie, pocztówki itp. Tu rygory konserwatorskie są dość ścisłe i nie pozwalają na zbyt długą ekspozycję takich obiektów. Będziemy więc co pewien czas je wymieniać. Do naszego muzeum warto więc wracać. I zawsze jest okazja obejrzenia czegoś nowego.

Urok kobiety-ryby

Jednym z ulubionych miejsc stanie się z pewnością Gabinet Syren Warszawskich. Będzie można w nim prześledzić, jak kształtował się wizerunek herbu Warszawy od lat najdawniejszych do współczesnych. Zaczęło się od czegoś, co przypominało drapieżną „ptakorybę ze szponami", a potem nabierało coraz bardziej kobiecego kształtu.

Warto dodać, że właśnie w Muzeum Warszawy znajduje się oryginał bardzo lubianej przez warszawiaków i turystów Syrenki, której kopia z brązu znajduje się na środku staromiejskiego Rynku. Symbol Syrenki wtopiony został w stare latarnie, pojawił się na komunikacji miejskiej, ścianach szkół, a także zdobił przedmioty codziennego użytku.

Kamienice, w których zlokalizowane jest Muzeum Warszawy, przeszły modernizację funkcjonalną i techniczną, dodatkowo zostały także wyeksponowane ich walory zabytkowe. W trakcie prac zastosowano technologie specjalnie dostosowane do obiektów zabytkowych.

Ponieważ nie wszyscy chętni będą mogli od razu wejść do muzeum w dniach uroczystego otwarcia, stąd muzeum „wyjdzie" na płytę Rynku. Przed kamienicami zostanie wystawiony rodzaj labiryntu, który ma nawiązywać do układu wnętrz. Pojawią się modele eksponatów, które będzie można zobaczyć w środku. To przejście przez labirynt będzie z pewnością zachętą do odwiedzenia muzeum. Po zmierzchu na fasadzie kamienic wyświetlana będzie historia "Rzeczy warszawskich", które opowiadają o Warszawie.

Oficjalnemu otwarciu dla zwiedzających 26 maja wieczorem towarzyszył koncert Sinfonii Varsovii Brass. Muzeum Warszawy to ogromny projekt, którego koszt wynosi ok. 64 mln zł, z czego ponad 18 mln zł to wartość dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 46 mln zł to fundusze z dotacji inwestycyjnej Urzędu m.st. Warszawy.

Osiem gabinetów tematycznych prezentujących oryginalne przedmioty związane z historią stolicy będzie można zobaczyć w pierwszej części nowej wystawy głównej Muzeum Warszawy. Uroczyste otwarcie zrewitalizowanej placówki odbyło się w ostatni weekend maja.

Idea Lorentza i Starzyńskiego

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?