Aktualizacja: 18.01.2025 17:45 Publikacja: 18.01.2022 17:48
Foto: Adobe Stock
Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski domaga się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim; w liście do szefa rządu przedstawia propozycje korekt w zakresie, w jakim przepisy podatkowe odbierają pieniądze lokalnym wspólnotom.
W liście samorządowcy proponują, by w ramach działań́ naprawczych Polskiego Ładu dokonać niezwłocznej zmiany ustawy z 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, polegającej na przyznaniu gminom udziału we wpłatach podatku przychodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze gminy, co najmniej w wysokości 39,34 proc., a także ustalenia udziału w tym podatku dla pozostałych JST.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.
Kasy rejestrujące nie będą obowiązkowe w jednostkach samorządu terytorialnego jeszcze w przyszłym roku.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W aspekcie gospodarki finansowej JST naczelną rolę należy przypisać głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki. Przepisy wyposażają takie osoby w szerokie kompetencje, ale też szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia dyscypliny budżetowej.
Głównym efektem i chyba celem głębokiej reformy finansowania samorządów jest po prostu uznanie i wzmocnienie roli samorządów w Polsce. To dobra odmiana po ośmiu latach rządu PiS.
Wielkie reformy w finansach publicznych, a taką właśnie wprowadza rząd, zwykle mają swoich wygranych i przegranych. To mieszkańcy miast i gmin będą musieli pilnie patrzeć, czy ich lokalny budżet nie ucierpiał.
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Zwroty dotacji mogą nastąpić tylko na warunkach określonych przepisami ustawy o finansach publicznych. Dodatkowe warunki związane z eksploatacją przyłączy można ująć w konkretnych umowach dotacyjnych z mieszkańcami.
Jednostka samorządu terytorialnego ustanawiając akt prawa miejscowego nie ma dowolności, musi poruszać się w granicach upoważnienia ustawowego.
10 mld zł dla samorządów do końca 2024 roku - taką kwotę zadeklarował minister finansów na spotkaniu z samorządowcami. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zgadza się na reformę systemu dochodów lokalnych przygotowaną przez rząd. W przyszłym roku ich dochody będą wyższe o 25 mld zł.
Wójt gminy nie może oszczędzać na audycie. Gdy budżet opiewa na co najmniej 40 mln złotych, umowę z usługodawcą musi zawrzeć na okres co najmniej jednego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas