Tomasz Augustyniak: Gdynia jest synomimem żeglarstwa

Gdyby nie współpraca z PZŻ, zapewne nigdy nie rozmawialibyśmy nawet hipotetycznie o możliwości organizacji tak wielkich wydarzeń jak mistrzostwa świata w roku 2027 – mówi Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.

Publikacja: 28.07.2024 19:08

Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni

Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni

Foto: michał sałata

Gdynia jest partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego przy organizacji Gdynia Sailing Days i przygotowuje się też do mistrzostw świata w 2027 roku. Jak wygląda ta współpraca?

Z moich dotychczasowych doświadczeń Polski Związek Żeglarski jest dobrym, stabilnym partnerem w kontekście organizacji wydarzeń związanych z corocznym festiwalem odbywającym się w Gdyni, czyli Gdynia Sailing Days. Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw świata World Sailing, czyli w żeglarstwie sportowym. Wtedy nasza współpraca będzie musiała wejść na inny niż dotychczasowy poziom, więc będziemy mieli taki rzeczywisty sprawdzian tej współpracy.

Co Gdyni daje współpraca z PZŻ i organizacja tych wydarzeń? Gdy Kraków kilka lat temu miał organizować zimowe igrzyska, mieszkańcy zorganizowali protesty przeciwko organizacji imprezy. Dla Gdyni te imprezy będą dobre?

Jeśli weźmiemy pod uwagę mistrzostwa w 2027 r., inżynierię organizacji tak wielkich imprez będziemy dopiero poznawać, więc trudno mi mówić dzisiaj o korzyściach z tej ogromnej imprezy, która odbędzie się dopiero za trzy lata. Natomiast Gdynia Sailing Days są realizowane cyklicznie od wielu lat, przyciągają do Gdyni świat żeglarski. To wielkie, trzytygodniowe święto żeglarstwa, składa się z wielu wydarzeń i działa oczywiście również jako promocja miasta na świecie, bo w tym czasie przyjeżdża do Gdyni wielu gości zagranicznych. Ta impreza jest już wpisana w kulturę Gdyni i w tożsamość tego miasta, związana jest z charakterem miasta powstałego z morza i marzeń. Dlatego uważam, że organizacja tych imprez jest dla nas strategiczna, a Gdynia buduje swoją rozpoznawalność miasta, które jest w Polsce synonimem żeglarstwa.

Czytaj więcej

Aleksandra Kosiorek: Ustawa metropolitarna jest naszym priorytetem

Czy macie państwo jakiś określony model współpracy przy organizacji wydarzeń sportowych? Czy miasto ma strategię, na czym się skupia, co chcecie osiągnąć dzięki organizacji takich wydarzeń?

W strukturze miasta mamy wyspecjalizowaną jednostkę, Gdyńskie Centrum Sportu, które poza administrowaniem sportowymi obiektami miejskimi zajmuje się też organizacją wydarzeń sportowych. Mamy takie wydarzenia, które już się wpisały w miejski krajobraz i odbywają się od lat, a organizuje je właśnie nasze Centrum Sportu, jak choćby triada biegów. Natomiast co do samego modelu współpracy, stajemy dzisiaj przed rewizją dotychczasowej strategii, która przede wszystkim powinna być sprowadzona do odczytywania działań miasta jako tych wpisanych wprost w zadania wynikające z ustawy o samorządzie.

Będziemy stawiać w sposób oczywisty na wszystkie te wątki, które niosą za sobą krzewienie kultury fizycznej czy wsparcie sportu dzieci i młodzieży. Dotyczy to wsparcia po stronie żeglarstwa. Oczywiście, to nie oznacza, że będziemy zaniedbywać sport zawodowy, natomiast chcemy większy nacisk postawić na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży i zachęcania ich do tego, aby ten sport uprawiali.

Organizacja tak dużych wydarzeń żeglarskich wymaga dobrej infrastruktury. Gdynia rozwija swoją marinę, ale czy wystarczy w niej miejsc? Czy planujecie państwo nowe inwestycje żeglarskie?

Gdynia istotnie w ostatnich latach rozwijała marinę, natomiast w związku z organizacją Gdynia Sailing Days jest jeszcze wiele do zrobienia. Jest wiele budynków, które nie zmieniły się w zasadzie od lat 70. i dotyczą właśnie infrastruktury klubów żeglarskich. Nie ma co ukrywać, że decydując się na tak duże przedsięwzięcie, jakim jest organizacja mistrzostw świata w 2027 r., musimy się przygotować, nie mówiąc już o tym, że rok wcześniej, w 2026 r., Gdynia będzie obchodzić swoje stulecie. Dlatego chcemy dokończyć modernizację mariny. Poza tymi inwestycjami, o których w tej chwili jest głośno i które dotyczą przedsięwzięć firm komercyjnych czy inwestycji pod nazwą Nowa Marina, która będzie realizowana przez Polski Związek Żeglarski oraz Ghelamco, miasto analizuje obecnie działania związane z rozwojem własnej infrastruktury, którą zarządza Gdyńskie Centrum Sportu, chodzi głównie o infrastrukturę związaną z zapleczem klubów.

Na czym tutaj państwu zależy?

Gotowe mamy już inwestycje zrealizowane w ubiegłych latach, jak modernizację mariny od strony Dalmoru, w sąsiedztwie basenu Prezydenta, ale te działania były długofalowo wpisane w działalność miasta i w rozciągnięte na wiele lat w kontekście zagospodarowania terenów mola południowego, więc tej drugiej części nowej mariny, która powstała kilka lat temu. Dziś zależy nam na modernizacji zaplecza dla żeglarzy, które jest obecnie dość skromne i niespełniające aktualnych standardów. To jest zarówno zaplecze klubów żeglarskich, związane z inwestycją realizowaną przez Polski Związek Żeglarski, ale też z inwestycjami, które w tej chwili przygotowuje miasto.

Czytaj więcej

Święto żeglarstwa w rekordowej odsłonie

Co daje miastu taka silna współpraca z PZŻ?

Gdyby nie ta współpraca, to pewnie nigdy nie rozmawialibyśmy nawet hipotetycznie o możliwości organizacji tak wielkich wydarzeń jak mistrzostwa świata w roku 2027. Dlatego współpraca z PZŻ oznacza dla Gdyni z jednej strony oczywiście promocję miasta, która przekłada się na jego rozpoznawalność za granicą, ale z drugiej strony dzięki takiemu partnerowi mamy profesjonalny sport z najwyższej półki. Polski Związek Żeglarski w kontekście dyscyplin żeglarskich zapewnia dostęp do najwyższej jakości sportu w naszym kraju. Myślę, że też trudno by było bez nich zrealizować te dotychczasowe wydarzenia, jak wpisujące się w tę współpracę Gdynia Sailing Days.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada rozbudowę portów na polskim nabrzeżu, również w Gdyni, gdzie port zewnętrzny zostanie przygotowany na potrzeby budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Port ma zyskać potencjał przeładunków 25 milionów ton rocznie, wzbogaci się również o terminal do rozładunku paliw. Jak państwo to oceniacie? Czy te inwestycje są ważne dla samego portu, czy także dla miasta?

Oczywiście, że wszystko, co ma związek z portem i mieści się w granicach administracyjnych miasta, ma dla nas znaczenie. Mówimy tutaj o gigantycznej inwestycji, którą zapowiada minister Marchewka, to nie jest dla nas temat obcy, bo rozmowy na ten temat się toczą. Te inwestycje wpływają wprost na potencjał gospodarczy Gdyni, porty to jest mocna strona pomorskiej gospodarki. Z drugiej strony, nie ma co ukrywać, ta inwestycja wpłynie dość istotnie również na potencjał regionu, więc jest ważna zarówno dla Gdyni, jak i dla regionu, a wreszcie – także dla kraju.

Jak państwo oceniacie zapowiadaną w czerwcu reformę finansów samorządów? Rząd zapowiada zmianę udziału samorządów w podatkach PIT i CIT.

To jest reforma bardzo oczekiwana przez samorządy. Myślę, że ta zmiana jest ważna dla całego kraju, bo dochody wszystkich samorządów zostały poszkodowane na skutek reformy Polskiego Ładu. Myślę, że te nowe algorytmy naliczania dochodów samorządu, a w zasadzie przeniesienia części środków do samorządów, są niczym innym, jak próbą naprawienia tego, co wydarzyło się w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. To spowodowało wprost ograniczenie dochodów i w pewnym sensie umniejszyło autonomię samorządów, więc ta reforma to faktycznie rzecz, na którą czekamy z niecierpliwością. Co ważne, dziś to są jedynie propozycje, więc liczymy na to, że te propozycje wejdą w życie. Dziś nie ma chyba w samorządach większych problemów niż zmaganie się właśnie ze skutkami reformy Polskiego Ładu. Dlatego my tę propozycję oceniamy oczywiście niezwykle pozytywnie i dopingujemy jej.

Gdynia jest partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego przy organizacji Gdynia Sailing Days i przygotowuje się też do mistrzostw świata w 2027 roku. Jak wygląda ta współpraca?

Z moich dotychczasowych doświadczeń Polski Związek Żeglarski jest dobrym, stabilnym partnerem w kontekście organizacji wydarzeń związanych z corocznym festiwalem odbywającym się w Gdyni, czyli Gdynia Sailing Days. Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw świata World Sailing, czyli w żeglarstwie sportowym. Wtedy nasza współpraca będzie musiała wejść na inny niż dotychczasowy poziom, więc będziemy mieli taki rzeczywisty sprawdzian tej współpracy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Okiem samorządowca
Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu: Poprzednie rządy wypłoszyły niemieckich turystów
Okiem samorządowca
Burmistrz miasteczka na granicy z Białorusią: Wierzymy, że gorzej być nie może
Okiem samorządowca
Prezydent Opola: Deficyt jest, ale zaciągany dług wykorzystaliśmy na inwestycję
Okiem samorządowca
Prezydent Białegostoku: Bez wsparcia samorządów trudno byłoby sportowcom osiągać sukcesy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Okiem samorządowca
Piotr Krzystek: Nie możemy być karani za to, że jesteśmy dużym miastem
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki