Świąteczny jarmark w Krakowie polecany przez CNN. Doceniono ludowy charakter

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych jarmarków świątecznych, do których odwiedzenia zachęca turystów amerykańska stacja CNN. Świąteczne stoiska na Rynku Głównym będą czynne od 24 listopada do 1 stycznia 2024 roku. Uroczyste otwarcie imprezy - w sobotę 25 listopada.

Publikacja: 23.11.2023 17:17

Ubiegłoroczny jarmark w Krakowie

Ubiegłoroczny jarmark w Krakowie

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

Krakowski jarmark znalazł się w rankingu wśród podobnych imprez z Londynu, Budapesztu, Helsinek, Florencji, Singapuru, Toronto i Nowego Jorku. To jedyne świąteczne targi z naszego kraju zauważone przez CNN.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie doceniony za oprawę i ludowość

Targi zostały docenione m.in. za oprawę i świąteczny nastrój. Odwiedzającym z całego świata podoba się również unikatowa architektura stolicy Małopolski, a także ludowy charakter imprezy, m.in. prezentowane podczas jarmarku regionalne tradycje i występy zespołów ludowych z muzyką na żywo.

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy odbywa się od ponad 30 lat. Miejscem, w którym jest organizowany, tradycyjnie jest Rynek Główny – w tym roku stoiska staną od strony wieży Ratuszowej. Wyróżnienie od CNN to tylko jedna z nagród dla jarmarku. W 2019 r krakowska impreza znalazła się wśród 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie według rankingu Portalu Travelist. W roku 2022 jarmark znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w zachęcał „The Times”.

Czytaj więcej

Kraków: Prezydent Majchrowski podjął decyzję ws. przyszłorocznych wyborów

Oferta świąteczna i nie tylko

Podczas imprezy kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Będzie też oferta zaprzyjaźnionych kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Na jarmarku tradycyjnie będzie można kupić wszystko co potrzebne na święta – począwszy od upominków i świątecznych dekoracji, na świątecznych potrawach i słodyczach kończąc. Będą też pamiątki z Krakowa i wyroby regionalne.

- Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkiego co będzie, ponieważ jest tego mnóstwo. Zresztą co roku wystawcy zaskakują klientów różnorodnością swojego asortymentu – mówi Zygfryd Roman Gawrysiak z Artimu, (współorganizator imprezy).

Jakie imprezy towarzyszą jarmarkowi bożonarodzeniowemu w Krakowie?

Tegorocznemu jarmarkowi tradycyjnie towarzyszy wiele imprez artystycznych i pokazów. – Zawsze chcieliśmy, aby była to głównie impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie – podkreśla Zygfryd Roman Gawrysiak z Artimu. I tak np. w sobotę, 25 listopada, od godziny 9.30 przy estradzie dzieci będą mogły napisać (lub narysować) list do św. Mikołaja. Listy zostaną wrzucone do mikołajowej skrzynki pocztowej przy estradzie, a następnie po godzinie 12:00 przyczepione do mikołajowych baloników polecą do nieba. Również w sobotę, o godz. 11:45, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” rozpocznie uroczyste otwarcie jarmarku.

Czytaj więcej

Kraków doczekał się smoczego szlaku. Z rocznym opóźnieniem

Przez cały czas trwania jarmarku będzie wiele okazji do spotkania się z ludowymi obrzędami i tradycjami, którymi zachwycają się odwiedzający. Obrzędy i zwyczaje zaprezentują zespoły folklorystyczne a także przedstawiciele gmin Małopolski m.in. Nowe Brzesko, Nowy Wiśnicz, Zielonki, Mszana Dolna, Pcim i wielu innych.

2 grudnia, podczas jarmarku, prezydent Krakowa zapali lampki na olbrzymiej miejskiej choince. A 7 grudnia na Rynku Głównym będzie okazja do spotkania z twórcami słynnych krakowskich szopek bożonarodzeniowych.

Czytaj więcej

Miasta stroją się na święta. Iluminacje na ulicach

16 grudnia Korowód Kolędniczy na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie

Na sobotę, 16 grudnia zaplanowano najbarwniejszą i jedną z najbardziej popularnych imprezą jarmarku - Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych, amatorskich, folklorystycznych grup kolędniczych. W tym dniu zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie o godzinie 11:30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek, gdzie na estradzie zaśpiewa kolędy wraz z publicznością.

To nie jedyne spotkanie z kolędami. Nowością tego roku będzie godzina kolęd polskich, rozpoczynająca się 17 grudnia i trwająca do 1 stycznia 2024 roku. Każdego dnia rozpoczynać się będzie o godzinie 20. W planach jest też wspólne kolędowanie m.in. z krakowskimi chórami.

Tegoroczny wystrój jarmarku to głównie żywe choinki z plantacji świerków. Rynek od strony wieży Ratuszowej już został udekorowany ok. 600 pachnącymi choinkami, ciepłym, białym oświetleniem oraz girlandami (około 1000 sztuk).

Kultura
Angus Young szybko nie wróci
Kultura
Nie tylko ekspozycje: co jeszcze oferują Polakom muzea i galerie sztuki?
Kultura
Czasy są trudne, ale samorządy nie rezygnują z inwestycji w kulturę
Kultura
Jakie teatralne premiery czekają nas w lutym? Co straszy w Polsce i na świecie
Kultura
Festiwal Dawida Podsiadły i sanah na Stadionie Narodowym
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku