Świąteczny jarmark w Krakowie polecany przez CNN. Doceniono ludowy charakter

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych jarmarków świątecznych, do których odwiedzenia zachęca turystów amerykańska stacja CNN. Świąteczne stoiska na Rynku Głównym będą czynne od 24 listopada do 1 stycznia 2024 roku. Uroczyste otwarcie imprezy - w sobotę 25 listopada.

Publikacja: 23.11.2023 17:17

Ubiegłoroczny jarmark w Krakowie

Ubiegłoroczny jarmark w Krakowie

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

Krakowski jarmark znalazł się w rankingu wśród podobnych imprez z Londynu, Budapesztu, Helsinek, Florencji, Singapuru, Toronto i Nowego Jorku. To jedyne świąteczne targi z naszego kraju zauważone przez CNN.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie doceniony za oprawę i ludowość

Targi zostały docenione m.in. za oprawę i świąteczny nastrój. Odwiedzającym z całego świata podoba się również unikatowa architektura stolicy Małopolski, a także ludowy charakter imprezy, m.in. prezentowane podczas jarmarku regionalne tradycje i występy zespołów ludowych z muzyką na żywo.

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy odbywa się od ponad 30 lat. Miejscem, w którym jest organizowany, tradycyjnie jest Rynek Główny – w tym roku stoiska staną od strony wieży Ratuszowej. Wyróżnienie od CNN to tylko jedna z nagród dla jarmarku. W 2019 r krakowska impreza znalazła się wśród 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie według rankingu Portalu Travelist. W roku 2022 jarmark znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w zachęcał „The Times”.

Czytaj więcej

Kraków: Prezydent Majchrowski podjął decyzję ws. przyszłorocznych wyborów

Oferta świąteczna i nie tylko

Podczas imprezy kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Będzie też oferta zaprzyjaźnionych kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Na jarmarku tradycyjnie będzie można kupić wszystko co potrzebne na święta – począwszy od upominków i świątecznych dekoracji, na świątecznych potrawach i słodyczach kończąc. Będą też pamiątki z Krakowa i wyroby regionalne.

- Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkiego co będzie, ponieważ jest tego mnóstwo. Zresztą co roku wystawcy zaskakują klientów różnorodnością swojego asortymentu – mówi Zygfryd Roman Gawrysiak z Artimu, (współorganizator imprezy).

Jakie imprezy towarzyszą jarmarkowi bożonarodzeniowemu w Krakowie?

Tegorocznemu jarmarkowi tradycyjnie towarzyszy wiele imprez artystycznych i pokazów. – Zawsze chcieliśmy, aby była to głównie impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie – podkreśla Zygfryd Roman Gawrysiak z Artimu. I tak np. w sobotę, 25 listopada, od godziny 9.30 przy estradzie dzieci będą mogły napisać (lub narysować) list do św. Mikołaja. Listy zostaną wrzucone do mikołajowej skrzynki pocztowej przy estradzie, a następnie po godzinie 12:00 przyczepione do mikołajowych baloników polecą do nieba. Również w sobotę, o godz. 11:45, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” rozpocznie uroczyste otwarcie jarmarku.

Czytaj więcej

Kraków doczekał się smoczego szlaku. Z rocznym opóźnieniem

Przez cały czas trwania jarmarku będzie wiele okazji do spotkania się z ludowymi obrzędami i tradycjami, którymi zachwycają się odwiedzający. Obrzędy i zwyczaje zaprezentują zespoły folklorystyczne a także przedstawiciele gmin Małopolski m.in. Nowe Brzesko, Nowy Wiśnicz, Zielonki, Mszana Dolna, Pcim i wielu innych.

2 grudnia, podczas jarmarku, prezydent Krakowa zapali lampki na olbrzymiej miejskiej choince. A 7 grudnia na Rynku Głównym będzie okazja do spotkania z twórcami słynnych krakowskich szopek bożonarodzeniowych.

Czytaj więcej

Miasta stroją się na święta. Iluminacje na ulicach

16 grudnia Korowód Kolędniczy na jarmarku bożonarodzeniowym w Krakowie

Na sobotę, 16 grudnia zaplanowano najbarwniejszą i jedną z najbardziej popularnych imprezą jarmarku - Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych, amatorskich, folklorystycznych grup kolędniczych. W tym dniu zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie o godzinie 11:30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek, gdzie na estradzie zaśpiewa kolędy wraz z publicznością.

To nie jedyne spotkanie z kolędami. Nowością tego roku będzie godzina kolęd polskich, rozpoczynająca się 17 grudnia i trwająca do 1 stycznia 2024 roku. Każdego dnia rozpoczynać się będzie o godzinie 20. W planach jest też wspólne kolędowanie m.in. z krakowskimi chórami.

Tegoroczny wystrój jarmarku to głównie żywe choinki z plantacji świerków. Rynek od strony wieży Ratuszowej już został udekorowany ok. 600 pachnącymi choinkami, ciepłym, białym oświetleniem oraz girlandami (około 1000 sztuk).

Krakowski jarmark znalazł się w rankingu wśród podobnych imprez z Londynu, Budapesztu, Helsinek, Florencji, Singapuru, Toronto i Nowego Jorku. To jedyne świąteczne targi z naszego kraju zauważone przez CNN.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie doceniony za oprawę i ludowość

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu