Kraków doczekał się smoczego szlaku. Z rocznym opóźnieniem

Miały być już rok temu ale dopiero od 22 listopada tego roku Kraków wreszcie ma swój smoczy szlak – nową trasę turystyczną. Tworzy ją siedem figurek smoków, które stanęły w znanych i rozpoznawalnych miejscach miasta. Smoczy szlak jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Publikacja: 22.11.2023 12:05

Słynny krakowski Smok Wawelski

Słynny krakowski Smok Wawelski

Foto: PAP, Łukasz Gągulski

Wrocław ma krasnale, Jelenia Góra jelonki a Kraków ma smoki, bo smoki – zwłaszcza legendarny smok wawelski - z Krakowem się kojarzą – mówi Dariusz Nowa, rzecznik krakowskiego magistratu.

Smoki są w całym Krakowie

Rzecznik dodaje, że różne przedstawienia smoków można spotkać w całym Krakowie – to nie tylko słynny smok spod Wawelu, ziejący ogniem ale też m.in. ozdoby elewacji kamienic, jak np. przy ulicy Smoleńsk, ozdobne portale ze smokami, elementy lamp oświetlających budynki i inne. Figurki smoków: Smok Geodeta, Turysta, Malarz, Filmowiec, Smok Wodny, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą, tworzą smoczy szlak w Krakowie.

Smoczy szlak zainaugurowany w 2023 roku

Sześć smoczych figurek zostało zaprojektowanych przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna. Wszystkie zostały wykonane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Każda figurka reprezentuje tematycznie miejsce (obszar), w którym została zamontowana. Jako pierwszy został ustawiony Smok Geodeta. Stanął w dzielnicy Podgórze - przy ulicy Dembowskiego 12, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 29, przy której przebiega południk krakowski. Smok Geodeta – zwrócony w stronę kopca Kraka – będzie wskazywał mieszkankom i mieszkańcom drogę na ten kopiec.

Czytaj więcej

Kraków: Prezydent Majchrowski podjął decyzję ws. przyszłorocznych wyborów

Przy kinie Kijów, skierowany w stronę kamienicy „Sowa”, stanął – jak łatwo się domyślić – Smok Filmowiec. Smok z latawcem został umieszczony w parku Jordana, a zwrócony jest w stronę krakowskich Błoń – największej krakowskiej łąki, gdzie często puszczane są latawce.

Ile kosztuje montaż jednego smoka

Z siedmiu figurek smoków trzy stanęły w Krowodrzy, dwie w Podgórzu a po jednej ustawiono na Zwierzyńcu i Starym Mieście.

Mamy nadzieję, że nasz szlak się „rozrośnie” i wkrótce przybędą jeszcze inne figurki. Będzie to na pewno atrakcja turystyczna

Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu

Rzeźby smoków nie są zbyt duże: mierzą od ok. 35 do 50 cm, a waga jednego smoka to ok. 25 kg. Autorami wykonanych z brązu rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

W przyszłym roku miasto zaplanowało ustawienie figurek kolejnych 10 smoków. Będą to Smok Fotograf (stanie przy Muzeum Historii Fotografii), Lajkonik (na skwerze Konika Zwierzynieckiego - figurka smoka skierowana będzie w stronę rzeźby Lajkonika), Lekarz, Sportowiec, Romantyk, Żołnierz CK (stanie przy bastionie V Lubicz), Smok Emausowy (stanie na skwerze naprzeciwko klasztoru ss. Norbertanek – w miejscu gdzie odbywa się odpust Emaus), Smok z Metrem i Smok z literą K.

Średnia kwota montażu jednego smoka, wraz z projektem, wynosi ok. 22 tys. zł. W tej kwocie nie jest uwzględniony koszt odlewu figurki. – Oczywiście mamy nadzieję, że nasz szlak się „rozrośnie” i wkrótce przybędą jeszcze inne figurki. Będzie to na pewno atrakcja turystyczna. Już teraz mamy sygnały, że mieszkańcy domagają się np. wydania mapy smoków, czy stworzenia aplikacji prowadzącej do smoków – dodaje Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Wrocław ma krasnale, Jelenia Góra jelonki a Kraków ma smoki, bo smoki – zwłaszcza legendarny smok wawelski - z Krakowem się kojarzą – mówi Dariusz Nowa, rzecznik krakowskiego magistratu.

Smoki są w całym Krakowie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Kultura
Burza wokół festiwalu Audioriver w Łodzi. Hanna Zdanowska mówi: Nie zgadzam się
Kultura
Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Co warto zobaczyć w ferie w Zakopanem, Rabce i Karpaczu