Miasta stroją się na święta. Iluminacje na ulicach

Choć do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze ponad pięć tygodni, w wielu miastach widać już przygotowania do nich. Montowane są świąteczne iluminacje. Ustawiane i ubierane są miejskie choinki. Ich uroczyste odpalenie większość samorządów planuje na przełomie listopada i grudnia.

Publikacja: 23.11.2023 07:17

Montowanie świątecznych ozdób w Warszawie

Montowanie świątecznych ozdób w Warszawie

Foto: Facebook, Rafał Trzaskowski

"Coraz bliżej święta. Zobaczcie, jak wygląda montaż choinki na placu Zamkowym" – pochwalił się w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Na zdjęciach widać ustawiane specjalne drzewo wraz z ozdobami.

Kraków: Ozdoby nawiązujące do wawelskich arrasów

Kraków w okresie świąteczno-noworocznym już po raz trzeci rozbłyśnie ozdobami, nawiązującymi do wawelskich arrasów. W mieście trwa instalacja pierwszych świetlnych rzeźb.

Dla zachowania spójności kolorystycznej iluminacja utrzymana jest w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązuje do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy. Jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak, wkomponowane w place i ulice Starego Miasta, stworzą wielki teatr natury w przestrzeni.

Czytaj więcej

Trudne budżety wielkich miast: Warszawie zabraknie miliardów

- Nie zabraknie motywów roślinnych, głównie liście akantu w girlandach nad ulicami czy dekoracjach choinek, lamp i mostów. Dekoracja będzie wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta – podaje Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Na Rynku – tak, jak w poprzednich latach – stanie żywa choinka, o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Świąteczna choinka będzie miała w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód. Drzewko uwieńczy przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym.

Umowa na udekorowanie miasta została podpisana z firmą Multidekor na okres dwóch lat. Opiewa na kwotę ok. 1,4 mln zł. Firma jest odpowiedzialna za dekorowanie, nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem oraz konserwację i przechowywanie iluminacji w tym czasie. Uroczyste zapalenie choinki w Krakowie zaplanowano na sobotę, 2 grudnia na godz. 16.30.

Podłaźniczka i pająki we Wrocławiu

Także na wrocławskich skwerach, ulicach i placach trwa montaż świątecznych dekoracji. W pierwszej kolejności ozdoby zostały zamontowane na terenie, na którym będzie działał Jarmark Bożonarodzeniowy, a wiec na Rynku i jego najbliższych okolicach. Wrocław rozświetlą tysiące światełek w kolorach białym, żółtym, bursztynowym i niebieskim.

- Wykorzystujemy zamówione dekoracje, więc ponownie motywem przewodnim iluminacji świątecznej jest podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa. We wszystkich kompozycjach obecne są elementy świątecznych "pająków", słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul a także tytułowej podłaźniczki – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Ozdoby te, poza choinką, zaświecą w momencie otwarcia jarmarku już w piątek, 24 listopada 2023 roku. Potężna, ponad 20-metrowa choinka na wrocławskim Rynku już jest prawie gotowa - rozbłyśnie światełkami 6 grudnia o godzinie 17.

Czytaj więcej

Inowrocław bez komisarza i bez projektu budżetu. "Rząd mści się na mieście"

- W tym sezonie na świąteczne dekoracje przeznaczymy ok. 1,5 mln zł, po raz kolejny nie zostanie zatem zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, którą szacuje się na ok. 2 mln zł za jeden sezon. Powodem redukcji wydatków są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z wybuchu pandemii i kryzysu energetycznego – podkreśla wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Urzędnicy dodają, że w poprzednich sezonach ograniczenia finansowe były dużo większe, w tym sezonie jednak dobiega końca zawarta umowa i trzeba rozliczyć z wykonawcą niewydane dotąd środki na zakup i przygotowanie dekoracji.

We Wrocławiu wszystkie dekoracje są w 100 proc. energooszczędne, wykonane w technologii LED.

Mam nadzieję, że jarmark świąteczny w sercu miasta będzie miejscem, gdzie wszystkim towarzyszyć będzie radość i każdy miło spędzi czas w gronie najbliższych

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Świąteczny jarmark w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski kilka dni temu zainaugurowano Betlejem Poznańskie - czyli jarmarki świąteczne, ale też koncerty muzyczne, konkursy i inne działania artystyczne - na pl. Wolności i Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski czekają dwa młyńskie koła, lodowisko, stoiska ze smakołykami z całego świata i liczne wydarzenia kulturalne.

- Powoli wkraczamy w ten najpiękniejszy, poprzedzający Boże Narodzenie, okres. Mam nadzieję, że jarmark świąteczny w sercu miasta będzie miejscem, gdzie wszystkim towarzyszyć będzie radość i każdy miło spędzi czas w gronie najbliższych – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tradycyjnie świąteczne jarmarki łączy świąteczna bimba, czyli specjalna linia tramwajowa nr 24.

Ponownie ulice i place miasta będą zdobić świąteczne iluminacje. Ich instalacja właśnie trwa. Światełka będą oświetlać stolicę Wielkopolski do 2 lutego.

"Coraz bliżej święta. Zobaczcie, jak wygląda montaż choinki na placu Zamkowym" – pochwalił się w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Na zdjęciach widać ustawiane specjalne drzewo wraz z ozdobami.

Kraków: Ozdoby nawiązujące do wawelskich arrasów

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę
Z regionów
Samorząd płaci za pomoc sąsiedzką. Na co można w ramach niej liczyć?
Z regionów
Co pasażerowie zostawiają w autobusach i tramwajach?
Z regionów
W miastach powstają ogrody społeczne. Czym są?