Aktualizacja: 24.11.2024 22:09 Publikacja: 21.04.2022 12:52
Foto: Adobe Stock
Teatry mają swoje siedzibę zazwyczaj w dużych miastach. Najwięcej 26 jest w stolicy. Najliczniejszą grupę stanowią teatry dramatyczne 16, w Warszawie są po 3 teatry muzyczne oraz operowe oraz 4 teatry lakowe. Kraków to drugie miasto z największą liczbą teatrów – 16 podium zamyka Wrocław gdzie siedzibę ma 9 różnych teatrów. W mniejszych miastach mają siedzibę przeważnie teatry dramatyczne. Chociaż w Łomży czy w Rabce-Zdrój można znajduje się teatr lakowy.
W ubiegłym roku w Polsce odbyło się 18 372 przedstawienie. To o 4,3 tys. więcej niż w 2020 i o ponad 19,6 tys. mniej niż w 2019 roku.
Październik to czas ożywionych literackich wydarzeń, festiwali, książkowych premier, spotkań z pisarzami.
Teatralny wrzesień kończą trzy mocne premiery muzyczne na najważniejszych scenach kraju – wrocławskim Capitolu, trójmiejskim Wybrzeżu i krakowskim „Słowaku".
Jakie atrakcje czekają na tych, którzy ostatnie tygodnie wakacji spędzają w Warszawie? Prezentujemy subiektywny przegląd ciekawych wydarzeń.
Spektakle Jarzyny, Klaty, Donellena, prapremiera Zdrady złożą się na 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (25 lipca – 4 sierpnia).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Najpopularniejsze są koncerty muzyczne. Ale wakacyjna oferta w miastach przybiera najróżniejsze formy: wspólne oglądanie przedstawień dla dzieci na pufach i kocach rozłożonych na trawie, czy jak przed wiekami: pokazy akrobatów i artystów cyrkowych.
W spektaklu Wojciecha Farugi w Narodowym są odwołania do Holokaustu, II wojny światowej, jest krytyka chciwości i obłudy Kościoła oraz rządów totalitarnych. Są Wałęsa, Chaplin, Hitler i Maria Callas. Brakuje tylko Matki Teresy i psa Baskerville’ów.
„Chłopki” Sulimy i Piaseckiego o m.in. skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich to świetny komentarz do wpisów Leszka Millera na platformie X o Ukraińcach. Rzecz dzieje się w firmie o tradycjach z 1672 i Wołynia. Dwa lata później niż w serialu „1670".
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Kiczowatym „Faustem” w Narodowym Wojciech Faruga jako reżyser otworzył swoją dyrekcję w Dramatycznym w Warszawie.
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sprzedane w pół milionie egzemplarzy „Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak stały się punktem wyjścia spektaklu w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Premiera w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy 9 listopada.
Wyreżyserowany przez Krystynę Jandę w OCH-Teatrze „Koniec czerwonego człowieka” to jeden z najbardziej poruszających i wciągających spektakli, jakie oglądałem od dawna.
Małgorzata Szydłowska, współzałożycielka krakowskiej Łaźni Nowej, w jej dwudziestym, jubileuszowym sezonie zaprasza na spektakl „Nurt”. Znana scenografka wyreżyserowała przedstawienie o pierwszym teatrze w Nowej Hucie. Premiera 7 listopada.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas