Miasto przeszło praktycznie całkowitą transformację z ośrodka, który wcześniej żył w cieniu stolicy Hiszpanii, do jednego z atrakcyjniejszych miejsc w Europie pod względem wypoczynku lub organizacji konferencji. Ważne, że Barcelonie zajęło to zaledwie 10 lat, choć zwykle tego typu procesy zajmują znacznie więcej czasu. Wyrazem tego sukcesu jest choćby długookresowy wzrost ruchu turystycznego. Spośród 10 wielkich aglomeracji europejskich w latach 1990-2000 właśnie w Barcelonie odnotowano najwyższy wzrost liczby udzielnych noclegów - o 105 proc., podczas gdy w Pradze, zajmującej drugie miejsce w tej klasyfikacji, wzrost wyniósł 75 proc. Duży awans Barcelona odnotowała także w rankingu najatrakcyjniejszych miast europejskich: z 11. miejsca w 1990 r. na 6. pozycję już w 2001 r. Choć trzeba dodać, że barceloński sukces przyczynił się też do wzrostu cen nieruchomości.
Eko-igrzyska w Londynie
Bezpośrednią korzyścią letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 r. w Londynie był wzrost liczby turystów w całej Wielkiej Brytanii o 4 proc., którzy w roku olimpijskim zostawili w kraju ponad 90 mld zł. Jeszcze istotniejsze jest to, że władze londyńskiej metropolii podeszły do organizacji imprezy w duchu zrównoważonego rozwoju.
Tereny przemysłowe, gdzie powstał Park Olimpijski poddano gruntowej rewitalizacji. Postawiono tam nie tylko nowe obiekty sportowe, ale też przygotowano strefę kulturalno-rozrywkową (gdzie znajdują się kawiarnie, bary, parki i ogrody) i przyrodniczą, gdzie prezentowane są rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Istotnym działaniem w tym zakresie była też odnowa i oczyszczenie cieków wodnych, tak by przywrócić warunki do życia dla ptaków i ryb, a wioskę olimpijską zbudowano na wzór eko-miasta. Obecnie Park Olimpijski to miejsce, gdzie londyńczycy mieszkają i wypoczywają.
Pozytywny wstrząs
W Polsce imprezą sportową o najwyższej randze były w ostatnim czasie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Według najnowszego raportu z 2020 r., przygotowanego pod redakcją Jakuba Borowskiego z SGH, dla polskiej gospodarki impreza ta była „pozytywnym wstrząsem zewnętrznym”. Promocja Polski i miast-gospodarzy przełożyła się na wzrost liczby turystów odwiedzających nasz kraj, a przede wszystkim jej efektem było trwałe podniesienie potencjału gospodarczego m.in. dzięki przyspieszeniu w budowie infrastruktury drogowej oraz wykorzystaniu infrastruktury sportowej.
Wielkim wydarzeniem o wysokim prestiżu i randze mogą stać się także Igrzyska Europejskie 2023, które organizuje Kraków i region Małopolski wraz z polskim rządem. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreśla, że priorytetem jest, by na igrzyskach skorzystali zarówno sportowcy, jak i mieszkańcy Krakowa i Małopolski.
- Dla nas ważne jest, by mieszkańcy Krakowa mieli poczucie, że te igrzyska niosą za sobą konkretne korzyści dla nich. To nie tylko inwestycje w infrastrukturę sportową, która przecież pozostanie w Krakowie do dyspozycji mieszkańców, ale też wsparcie z budżetu centralnego inwestycji drogowych czy innych przedsięwzięć planowanych przez miasto. W tej chwili mówimy o inwestycjach o wartości ok. 500 mln zł – mówi prezydent Majchrowski. - Igrzyska są dla nas także szansą na nowy impuls dla turystyki, która w okresie pandemii przeżywa ogromny kryzys również i w naszym mieście. Taka europejska impreza jest szansą na odwrócenie tego trendu – dodaje.