Warszawa wspiera dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym

Zmodernizowane centrum zdrowia psychicznego w Szpitalu Wolskim jeszcze w grudniu przyjmie pacjentów.

Publikacja: 20.12.2023 09:00

Rafał Trzaskowski podkreślał troskę władz miasta o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Rafał Trzaskowski podkreślał troskę władz miasta o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Foto: mat. pras.

Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z młodymi pacjentami – tak zmieniło się centrum zdrowia psychicznego, które znajduje się na terenie Szpitala Wolskiego. Pierwsze spotkania ze specjalistami odbędą się jeszcze w grudniu. Warszawa przeznaczyła na inwestycję blisko 7 mln zł.

Priorytet dla władz miasta

– Specjaliści alarmują, że w ostatnim czasie liczba młodych osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie wzrosła dwukrotnie. Wiemy, że zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży ma wpływ na ich całe życie, dlatego tak ważna jest jak najszybsza i najlepsza pomoc. Troska o kondycję psychiczną młodych warszawianek i warszawiaków jest jednym z naszych priorytetów – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana.

Warszawa przeznaczyła na przebudowę i wyposażenie wolskiego centrum niemal 7 mln zł.

Warszawa przeznaczyła na przebudowę i wyposażenie wolskiego centrum niemal 7 mln zł.

mat. pras.

– W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniamy dostęp do psychologa i kontynuujemy program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Otwieramy nowe placówki i zapewniamy również wsparcie specjalistów w miejskich przychodniach i szpitalach – w zeszłym roku z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej skorzystało blisko 9 tys. młodych pacjentów, którym udzielono ponad 52 tys. porad i konsultacji – podkreśla prezydent.

W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Jak zmieniło się wolskie centrum zdrowia psychicznego?

W Szpitalu Wolskim od 2021 r. realizowano unijny program środowiskowego wsparcia dla dzieci i młodzieży POWER, którego głównym założeniem była holistyczna pomoc dla pacjentów i ich bliskich na terenie Woli. Tą formą pomocy objęto ponad pół tysiąca rodzin. Ponieważ program unijny dobiega końca, Warszawa chce kontynuować to wsparcie w ramach miejskiego projektu, zmieniając nieco jego formułę.

Na terenie Szpitala Wolskiego znajduje się również Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które obecnie mieści się w pawilonie nr 11.

– Aby zapewnić komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi placówki, Warszawa przeznaczyła na przebudowę oraz wyposażenie wolskiego centrum zdrowia psychicznego niemal 7 mln zł. Jeszcze w grudniu będą się tu mogli zgłaszać pierwsi pacjenci, a co ważne, wizyty odbywają się bez skierowania. Placówka oferuje dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, konsultacje rodzinne, warsztaty i grupy dla rodziców – wylicza prezydent Trzaskowski.

Z oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli mogą również korzystać szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją i opieką nad dziećmi.

Dr n. med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, kierownik oddziału dziennej rehabilitacji psychiatrycznej dla młodych pacjentów, podkreśla rolę holistycznego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie: – Zaczęliśmy od wsparcia w dramatycznym dla młodych ludzi momencie, jakim była pandemia. Chcemy z zespołem kontynuować pomoc dzieciom i nastolatkom najbliżej ich otoczenia, środowiska, w którym codziennie funkcjonują. Korzystamy z najnowszych narzędzi i rozwiązań terapii, nawiązaliśmy również współpracę międzynarodową z innymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii.

Do zapisania się do wolskiego centrum zdrowia psychicznego dla młodych pacjentów nie jest potrzebne skierowanie, wyjątkiem jest oddział rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, gdzie skierowanie jest wymagane.

mat. pras.

Jak dodaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną, zakres inwestycji w Szpitalu Wolskim polegał na przebudowie pomieszczeń pierwszego piętra pawilonu nr 11 i objął kompleksowe prace projektowe, wielobranżowe roboty budowlane oraz zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń. W ramach wyposażenia ze środków miasta zakupiono m.in. narzędzia do diagnozy psychologicznej, narzędzia terapeutyczno-diagnostyczne (gry, zabawki, artykuły papiernicze, materace), narzędzia terapeutyczne do wspomagania integracji sensorycznej, technik relaksacyjnych i zajęć wyciszających, sprzęt komputerowy, meble medyczne i meble biurowe.

Pomoc specjalistów w miejskich placówkach

W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków w Polsce funkcjonuje trzypoziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.

W ramach tego poziomu w miejskich podmiotach funkcjonuje osiem ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra.

Wsparcie dla uczniów w każdej szkole

W każdej miejskiej szkole w Warszawie uczniowie mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga, a w zależności od potrzeb placówki oferują również pomoc innych specjalistów: logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz pedagogów specjalnych.

Od 2009 r. na terenie Warszawy działa również grupa interwentów kryzysowych, którzy udzielają specjalistycznej pomocy psychologicznej, pomagają w sytuacjach trudnych, konfliktowych, po nagłych wypadach w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto.

Dotąd młodym pacjentom udzielono ponad 52 tys. konsultacji

Dotąd młodym pacjentom udzielono ponad 52 tys. konsultacji

mat. pras.

Uczniowie, rodzice oraz nauczyciele mogą korzystać też z pomocy Psychologicznego Centrum Wsparcia, podczas których specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznych pełnią dyżury telefoniczne i udzielają doraźnych konsultacji. Więcej informacji pod adresem: edukacja.um.warszawa.pl/psychologiczne-centrum-wsparcia.

Szkoła dobrostanu psychicznego

Po okresie izolacji społecznej w czasie pandemii i ponownym uruchomieniem zajęć stacjonarnych, w trosce o kondycję psychiczną społeczności szkolnych, Warszawa przygotowała projekt „Szkoła dobrostanu psychicznego”, który jest kontynuowany w bieżącym roku szkolnym.

– To przygotowana przez miasto oferta wsparcia dla uczniów warszawskich szkół, ale również szereg projektów dla nauczycieli, dyrektorów placówek i rodziców, który od chwili uruchomienia obejmuje różnorodne formy wsparcia, szkolenia, warsztaty i konsultacje z terapeutami rodzinnymi, dietetykami, psychiatrami. Pomoc odbywa się na terenie miejskich przedszkoli, szkół i poradni – wylicza wiceprezydent Renata Kaznowska.

Szczegóły dotyczące programu znajdują się pod adresem: edukacja.um.warszawa.pl/-/szkola-dobrostanu-psychicznego

W 2023 r. decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego z budżetu miasta przekazano 2 mln zł na działania z zakresu szeroko pojętego dobrostanu psychicznego młodych warszawiaków.

W Warszawie działa również sieć 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym cztery specjalistyczne, które zapewniają pomoc psychologów (w tym psychoterapeutów), pedagogów (również pedagogów specjalnych), terapeutów integracji sensorycznej, logopedów. Specjaliści zajmują się m.in. diagnozą poziomu rozwoju czy potrzeb dzieci i młodzieży, pomagają w efektywnym uczeniu się, w rozwoju umiejętności komunikacyjnych, społecznych, rozwiązywania konfliktów i problemów. Ze wsparcia poradni mogą korzystać również rodzice i nauczyciele.

W 2023 r. odbyło się już łącznie ok. 20 tys. konsultacji, zajęć grupowych oraz działań specjalistycznych, czyli wsparcia postdiagnostycznego, które również zapewnia sieć miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Materiał przygotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z młodymi pacjentami – tak zmieniło się centrum zdrowia psychicznego, które znajduje się na terenie Szpitala Wolskiego. Pierwsze spotkania ze specjalistami odbędą się jeszcze w grudniu. Warszawa przeznaczyła na inwestycję blisko 7 mln zł.

Pozostało 95% artykułu
Materiał partnera
Dolny Śląsk wspiera turystykę społeczną
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Jakość życia
Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Materiał partnera
Wrocław inwestuje w zieleń i odnawialne źródła energii
Materiał partnera
Wielkie zmiany w marszałkowskich szpitalach Pomorza Zachodniego
Jakość życia
20 lat Bydgoszczy w UE. Spełniliśmy marzenia