Tekst przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Planując niezapomniane wycieczki rowerowe – oprócz chęci i dobrze przygotowanego sprzętu – powinniśmy pomyśleć także o tym, jak szybko i wygodnie dostać się na trasę i jak zaprojektować jej przebieg, by był jak najbardziej urozmaicony. Zobaczcie, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie możliwości w zakresie oferty rowerowej oferuje wam województwo małopolskie.
Kolej na rowery
Potencjał małopolskiej turystyki rowerowej jest powszechnie znany. To 1000 kilometrów zaprojektowanych tras rowerowych w ramach VeloMałopolska, ale też już prawie 1000 kilometrów istniejącej dobrej infrastruktury rowerowej, która tworzy gęstą sieć umożliwiającą każdemu miłośnikowi dwóch kółek dotarcie do nawet najodleglejszego zakątka Małopolski po to, by podziwiać piękno zróżnicowanego krajobrazu i odkrywać będące kwintesencją tego, co polskie, dziedzictwo historyczne i kulturalne regionu. Ideą małopolskich tras rowerowych jest prowadzenie ich wzdłuż najważniejszych i najwspanialszych małopolskich rzek. Niemal gotowa jest już trasa VeloDunajec, którą oprócz odcinka przy Jeziorze Rożnowskim można dojechać od Zakopanego po granicę Małopolski z województwem świętokrzyskim. Zaczęto prace nad VeloSkawa, która ma uzupełnić tworzącą się ofertę turystyczną Jeziora Mucharskiego. Trwają intensywne prace nad VeloRaba, VeloRudawa i VeloPrądnik. Nie należy też oczywiście zapominać o królowej polskich rzek – Wiśle, wzdłuż której biegnie Wiślana Trasa Rowerowa, oraz o będących częścią europejskiej sieci tras rowerowych VeloMetropolis (EuroVelo 4) i VeloNatura (EuroVelo 11).
Wnętrze pociągu Kolei Małopolskich
Rowery na kolej
Każdy turysta może wybrać dowolną z małopolskich tras rowerowych i zacząć odkrywać ją w dowolnym miejscu. Jednak same trasy, sprzęt i chęci to nie wszystko. Trzeba jeszcze dostać się w konkretne miejsce i samorząd województwa małopolskiego wie, jak w tym pomóc.