Ile mieszkańców liczy gmina Stawiguda?

Michał Kontraktowicz: Zameldowanych w gminie mamy ponad 12 tys. osób, ale według wyników  Narodowego Spisu Powszechnego to już 13 600. Chciałbym jednak zaznaczyć, że tu nie chodzi o liczby, ale o to, że mamy naprawdę wyjątkowych mieszkańców, którzy działają wspólnie, gdy potrzebna jest pomoc, są bardzo zaangażowani w sprawy naszej gminy

W ciągu 10 lat ich liczba  wzrosła aż o 111,8 proc. To rekord w skali Polski. Co pana zdaniem ludzi przyciąga do Stawigudy?

Jest wiele czynników, które działają jak magnes. Gmina Stawiguda jest położona bardzo blisko Olsztyna, dojazd z centrum miasta nie zajmuje więcej niż do peryferyjnych osiedli, a jednak przekroczenie rogatek gwarantuje ciszę, spokój, wspaniałą przyrodę.

W przypadku naszej gminy zdecydowanie właściwy jest popularny w social mediach #mieszkamnawakacjach. U nas można mieszkać w pięknym miejscu i łączyć to z pracą i brakiem konieczności poświęcania kilku godzin na codzienne dojazdy. Dodatkowo jako urząd jesteśmy bardzo otwarci na potrzeby mieszkańców i inwestorów. Do każdego podchodzimy indywidualnie i z pełnym zrozumieniem.

Nowi mieszkańcy budują tu własne domy? Na osiedlenie wybierają wszystkie sołectwa, czy modne kiedyś Dorotowo?

W naszej gminie powstają nie tylko domy wolnostojące, ale i zabudowa wielorodzinna. Potrzeby, oczekiwania i możliwości społeczne są różne. Również dzięki tej różnorodności nie możemy mówić o tym, że nowi mieszkańcy są zainteresowani jedynie jedną wsią, choć też uczciwie trzeba przyznać, że mamy dwóch liderów.

Dużo dzieci się rodzi w gminie?  Jest dodatni czy ujemny przyrost naturalny?

Jesteśmy gminą wiejską o w miarę młodej strukturze i przyrost naturalny mamy dodatni. Co roku rodzi się u nas ok 200 dzieci a odchodzi od nas ok 50 osób

Za nowymi mieszkańcami idą też wyższe podatki do budżetu? Czy płacą oni podatki na miejscu, czy w  starym miejscu zamieszkania?

Niestety, różnie z tym bywa, co widać po zestawieniu wyników spisu z liczbą zameldowań Niestety, brak ok. 1,5 tysiąca osób widać we wpływach z podatków do budżetu, który musi nam wystarczyć na inwestycje dla wszystkich mieszkańców..

Czy wraz ze wzrostem liczby mieszkańców trzeba było budować nowe drogi, szkoły, oczyszczalnię i cała infrastrukturę? Jak gmina sobie z tym radzi?

Jak już wspomniałem, mamy bardzo świadomych i aktywnych mieszkańców. Dzięki temu doskonale znamy ich potrzeby, które staramy się jak najlepiej zaspokajać. Inwestujemy we wszystkie obszary życia, realizując zarówno inwestycje twarde jak drogi czy kanalizacja, ale dbając przy tym o rozrywkę i kulturę.

Niezwykle ważnym aspektem jest ochrona zdrowia naszych mieszkańców oraz edukacja. Dla przykładu, w 2018 roku powstała szkoła w Bartągu, w tym roku oddaliśmy nowe skrzydło i najpewniej jeszcze w tym roku będziemy musieli rozpisać przetarg na kolejną rozbudowę.

Chciałby pan, by kolejny spis 2031 wykazał kolejny skokowy wzrost liczby mieszkańców?

Tu nie chodzi o rekordy, nie dążymy do tego, by wyprzedzić Olsztyn. To, że ludzie wybierają naszą gminę jako miejsce do życia i biznesu bardzo cieszy, ale ważne jest, żeby wzrost liczebny nie oznaczał spadku komfortu życia. Chcemy, by Stawiguda była naprawdę dobrym miejscem do życia.