Projekt z łącznym budżetem 1 mld zł ma pomóc samorządom w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania. To jednak nie wszystko, bo w ramach 2 mln zł, jakie będą mogły otrzymać gminy, finansowane mają być także szkolenia IT oraz rozwiązania podnoszące poziom cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Smart city na celowniku hakerów

Pierwszy nabór do „Cyfrowej gminy” rusza 18 października. Projekt, finansowany z Funduszy Europejskich (w ramach programu React-EU) adresowany jest do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Jak wskazuje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy, dlatego zaproponowany mechanizm ma charakter tzw. cyfrowej subwencji, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom.

- Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych: szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia - wyjaśnia minister.

W sumie zaplanowano trzy nabory. Uzyskanie grantu, którego minimalna wysokość sięgnie 100 tys. zł, a maksymalna 2 mln zł, nie będzie wymagało wkładu własnego. - Chcemy, aby pieniądze możliwie jak najszybciej trafiały na konta gmin, dlatego wniosek, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne - zapowiedział Cieszyński.

Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności dla projektu to luty 2020 r., zaś koniec - września 2023 r.