6 mld złotych na inwestycje od rządu dla samorządów

Pieniądze z funduszu będę przyznawane automatycznie na wniosek samorządu złożony u wojewody - przekonuje wicepremier Jadwiga Emilewicz
Fot. Robert Gardziński/Fotorzepa

Gminy i powiaty będą mogły korzystać z nowego instrumentu w ramach tarczy antykryzysowej – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Ma to choć w części zrekompensować straty w ich dochodach spowodowane wybuchem pandemii.

– Inwestycje publiczne to inwestycje w dobro wszystkich mieszkańców – podkreśliła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji poświęconej nowej tarczy pomocowej dla samorządów.

Chodzi o fundusz inwestycji, którego cała pula wyniesie 6 mld zł, z czego 5 mld zł przeznaczone jest dla samorządów gminnych, a 1 mld zł – dla powiatów. Pieniądze będą dzielone według parytetu zaplanowanych inwestycji, z tym że dla gmin minimalna kwota to 0,5 mln zł, a maksymalna – 93 mln zł, dla powiatów zaś przedział wynosi 0,5-20 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Jadwiga Emilewicz: Z samorządem współpraca, nie konkurencja

Jak mówiła wicepremier Emilewicz, pieniądze będę przyznawane automatycznie na wniosek samorządu złożony u wojewody. Będzie je można przeznaczyć na wszystkie rodzaje inwestycji, a także jako wkład własny do projektów realizowanych z funduszy UE czy innych funduszy krajowych. Okres wydatkowania to lata 2020-2021.

– Nie można zatrzymywać konia w biegu. Zakładamy, że dzięki tym środkom będzie można zrealizować te inwestycje, które przez pandemię zostały zatrzymane, przyczynią to także do utrzymanie pracowników np. z działów inwestycyjnych, którym groziła redukcja – mówiła wicepremier Emilewicz.

Podkreślała również, że nowy fundusz przynajmniej w części zrekompensuje ubytki w dochodach budżetów samorządów związane z pandemią. – Wiemy, że kwiecień był krytyczny, dochody w niektórych miejscach spadły o 40 proc., maj był już znacznie lepszy, a po dwóch kwartałach mowa o 7-procentowym spadku – wyliczała Emilewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Bolesne wyrzeczenia samorządów: inwestycje idą pod nóż

– Zapewne nie wszędzie pokryje to wszystkie ubytki, ale staramy się, wbrew pojawiającym się opiniom, wspierać samorządy jak najmocniej – podkreślał Paweł Szefernaker, minister w Kancelarii Premiera. Dodał, że nowy fundusz inwestycji jest odpowiedzią rządu na postulaty i oczekiwania zgłaszane przez stronę samorządową.

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy ruszy fundusz, choć może to być już 1 lipca, jeśli do tego czasu zostanie uchwalona odpowiednia ustawa. Obecnie pracuje nad nią Senat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Ciechanowa: Samorządowcy mają już dość upokorzeń

Z każdą zmianą prawną samorząd coraz bardziej wciela się w rolę petenta wobec rządu ...

Bomba aminokwasowa – innowacyjna recepta na młodość

Medycyna estetyczna cały czas szuka sposobów na spowolnienie procesów starzenia się organizmu, chcąc jak ...

Rusza platforma Szczeciński Lokalny Solidarny

By wziąć udział w akcji Szczeciński Lokalny Solidarny i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wystarczy już ...

Miejski kocioł podróży do pracy

Miliony Polaków pracują poza swoim miejscem zamieszkania. Dla najbardziej obleganych miast to ogromne wyzwanie, ...

Początek roku szkolnego z problemami

Rekrutacje do ostatniej chwili, sale na mieście i lekcje do wieczora - trwa przygotowywanie ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...