Aktualizacja: 20.01.2025 12:38 Publikacja: 01.02.2024 15:01
Bezpośrednią przyczyną wzrostu kosztów odsetkowych w samorządach była oczywiście inflacja i gwałtowny wzrost stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski
Foto: MOZCO Mat Szymański
Nawet 6,6 mld zł mogła pochłonąć obsługa długu samorządów w 2023 r., czyli zapłacone odsetki od kredytów, pożyczek czy wyemitowanych obligacji. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, oznaczać to będzie wzrost tego typu kosztów o ponad 50 proc. w stosunku do 2022 r. i aż sześciokrotny wzrost w porównaniu z 2021 r.
Tak drastyczny przyrost wydatków związanych z obsługą zadłużenia nie doprowadzi lokalnych budżetów do bankructwa. Miasta deklarują, że regularnie regulują swoje zobowiązania, jednak w ogólnej mizerii finansowej każdy dodatkowy koszt to dla samorządów dodatkowy problem.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Korporacje samorządowe zamierzają w styczniu zorganizować spotkanie z rządem i związkami zawodowymi, by porozmawiać o oświacie.
Dotąd korporacje samorządowe krytykowały propozycję wysokości i podział pieniędzy na oświatę w przyszłym roku samodzielnie. W środę powstanie wspólne stanowisko strony samorządowej. Będzie krytyczne lub mocno dystansujące się od rządowych propozycji
Pieniądze, jakimi dysponują miasta, budzą zainteresowanie mieszkańców sporadycznie, przy okazji inwestycji czy konfliktowych sytuacji. Większość z nas kojarzy finanse samorządowe z podatkami ogólnymi, tylko nieliczni – z lokalnymi.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Donald Trump zostanie 20 stycznia zaprzysiężony na 47 prezydenta USA. Ceremonia rozpocznie się ok. 11:30 czasu wschodniego (ET), czyli ok. 17:30 czasu polskiego. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonować na stronie rp.pl.
- Póki rząd Donalda Tuska będzie transferował gigantyczne pieniądze związane z zakupami drogich surowców w Stanach Zjednoczonych i nie mniej drogiego sprzętu dla wojska, to nie będzie żadnych większych strukturalnych problemów - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem odnosząc się do przyszłych relacji między obecnymi władzami Polski a administracją Donalda Trumpa.
W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyliby się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, ale poparcie dla obu kandydatów spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” przez Instytut Badań Pollster.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało komunikat, w którym sprzeciwia się podpisanemu w piątek przez minister edukacji narodowej rozporządzeniu. Chodzi o zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.
– Nasza głowa w tym, by zmiana nie oznaczała pogorszenia naszego bezpieczeństwa – powiedział Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem i kandydat na prezydenta RP, pytany o konsekwencje objęcia urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa.
- Według tego, co prezydent Trump zapowiadał, powinniśmy jutro mieć koniec wojny na Ukrainie, koniec z imigrantami wszelkiego typu, podwyższenie finansów na zbrojenia, radykalne zwiększenie wydobycia gazu i ropy - powiedział przed inauguracją 47. prezydenta USA współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. W rozmowie z TVN24 ocenił, że Trump przed swą drugą kadencją czuje się bardzo pewny.
Tegoroczny budżet państwa przewiduje wzrost wydatków na promocję turystyki polskiej o 7,4 procent. To jednak pozorne zwiększenie. W innym miejscu rząd zredukował bowiem fundusze na ten cel o 50 milionów złotych.
Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych już pierwszego dnia urzędowania chce podjąć setkę decyzji kluczowych dla swojego kraju i jego najbliższych sojuszników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas