Gdyby wszystkie odpady komunalne zebrane w Polsce w 2018 r. złożyć w jednym miejscu, góra śmieci ważyłaby w sumie 12,5 mln ton. To tyle, ile waży 250 mln ludzi o średniej masie 50 kg.
Najwięcej śmieci zbieranych jest od gospodarstw domowych, i to ta kategoria od kilku lat gwałtownie rośnie. W zeszłym roku, jak wynika z danych GUS, było to już 10,4 mln ton, czyli o 4,8 proc. więcej niż w 2017 r. i aż o 53 proc. więcej niż w 2012 r. (w tym czasie waga śmieci zbieranych ze sklepów, biur, instytucji, miejskich śmietników, itp. utrzymywała się na poziomie ok. 2 mln ton rocznie).
CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci
Jeśli ogólną masę zebranych odpadów komunalnych przeliczymy na liczbę Polaków, okazuje się, że statystycznie każda osoba „wytwarza” już 325 kg śmieci rocznie, czyli 0,9 kg dziennie. Ciekawe jednak, że w zależności od miejsca zamieszkania, te wartości mogą się diametralnie różnić.
Jak sprawdziliśmy, największymi „producentami” śmieci per capita okazują się małe miejscowości turystyczne, które w czasie sezonu przeżywają napływ ogromnej liczby turystów. W Karpaczu w zeszłym roku zebrano prawie 5,4 tys. ton śmieci, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje wartość 1,1 tony w ciągu roku (średnio 3,2 kg dziennie). Rekordzistą pod tym względem jest gmina Rewal, gdzie zbiera się 9,3 tys. ton odpadów rocznie, czyli na jednego mieszkańca przypada 2,4 tony rocznie!