W miastach będzie więcej zieleni. Nowe pomysły samorządów

Więcej terenów zielonych i lepszy dostęp do nich, trawniki zamiast betonu, zielone torowiska i wiaty – tak można podsumować starania samorządów o to, by w miastach przybyło zieleni.

Publikacja: 05.01.2024 14:49

Dla mieszkańców Warszawy szczególnym i bardzo lubianym zieleńcem jest Pole Mokotowskie

Dla mieszkańców Warszawy szczególnym i bardzo lubianym zieleńcem jest Pole Mokotowskie

Foto: Drone in Warsaw

– Zieleń może nas uratować przed konsekwencjami zmian klimatu. Stąd starania i nowe pomysły jak zwiększyć jej ilość – podsumowuje Piotr Kempf, dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Więcej parków

Podejście samorządów do zieleni w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Konsekwencją tej zmiany jest to, że powstają nowe parki, sadzi się drzewa, przybywa ogrodów deszczowych, mikrolasów... Kraków zwiększył dwukrotnie powierzchnię zieloną i dostęp do niej. W 2015 roku w mieście funkcjonowały 43 parki, dziś liczba miejskich parków to 70 i ponad 30 utworzonych ostatnio parków kieszonkowych. Miasto ma typowe parki, ale też leśne, rzeczne, wspomniane kieszonkowe - niewielkie zielone enklawy wkomponowane w zabudowę miasta, zielone wybiegi dla czworonogów i powstające licznie ogrody społeczne (Kraków jako jedyny w Polsce posiada regulacje prawne, umożliwiające mieszkańców zakładanie takich miejsc).

Nowymi parkami chwali się też Warszawa. W ub. roku rozpoczęła budowę parku linearnego Suwak na pograniczu Ochoty i Mokotowa i linearnego skweru wzdłuż ul. Krasińskiego. Podpisana została umowy na budowę 13-hektarowego parku Żerańskiego na Białołęce i dwukilometrowego parku linearnego nad obwodnicą Warszawy na Ursynowie. Parki kieszonkowe, skwery i zielone zakątki zarówno w stolicy jak i innych miastach powstają najczęściej w ramach projektów z budżetu obywatelskiego. Miasta rocznie wykonują przynajmniej kilka takich projektów.

Czytaj więcej

Jak przeżyć w ekstremalnych warunkach. Jest podręcznik dla miast

Gdańsk nowe miejsca zielone urządza głównie na terenach gminnych. Wyjątkiem są porozumienia z inwestorami prywatnymi, którzy realizują teren zielony, a następnie przekazują gminie. - W ten sposób, w ostatnich czterech latach, miasto pozyskało cztery tereny rekreacyjne różnej wielkości (największy miał 1,6 ha) – informuje Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Gdańsk utworzył też dwa nowe zbiorniki retencyjne z zielenią towarzyszącą, a cztery kolejne realizuje. W mieście powstały także dwa mikrolasy - jeden wg zasad botanika Akiry Miyawakiego nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska II, a kolejny na Jasieniu.

Nowe parki, skwery i zieleńce (np. zieleniec przy ul. Podkomorskiej) powstają też w Poznaniu. - Miasto systematycznie pozyskuje tereny pod zieleń. W latach 2020-2022 Poznań nabył 25,3 hektara z przeznaczeniem pod realizację zieleni i lasów, z czego ok. 3 hektary na poszerzenie parku Rataje od strony ul. Inflanckiej i Kruczej – mówi Kamil Wyszomirski z poznańskiego magistratu.

Szczególne zielone miejsca

Krakowianie za szczególne zieleńce uznają park Jalu Kurka i Wisławy Szymborskiej. – Szczególne, bo park Jalu Kurka przez kilkanaście lat nie należał do miasta i został odkupiony, a park noblistki powstał od zera, w miejscu parkingu. Oba te tereny były bardzo wyczekiwane – mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM).

Dla mieszkańców stolicy szczególnym i bardzo lubianym zieleńcem jest Pole Mokotowskie. Ten park razem z parkami Pod Kopcem Powstania Warszawskiego i Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie został w 2023 roku gruntownie zmodernizowany. We wszystkich parkach przybyło roślinności – łącznie posadzono tysiące krzewów, bylin i ponad 800 parkowych drzew. Największą metamorfozę widać w parku Pole Mokotowskie. Zamiast betonowych stawów pojawił się nowy układ wodny z szuwarami i drewnianymi podestami.

Czytaj więcej

Betonoza w odwrocie? Rosną szanse na drzewa na miejskich placach

- Zielona Warszawa to nasz priorytet. Dlatego sadzimy drzewa i krzewy, tworzymy nowe parki i modernizujemy istniejące, torowiska pokrywamy rozchodnikiem, a zbędny beton w miejskiej przestrzeni zastępujemy roślinnością – podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Dla Gdańska ważna jest zaplanowana realizacja Parku Południowego o łącznej powierzchni 77 ha, dla którego obecnie są sporządzane trzy plany miejscowe. Zieleń jest też ważna dla poznaniaków - chętnie oddają swój głos na „zielone projekty" zgłaszane do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego W 2023 roku miasto zrealizowało (lub dokończy na wiosnę tego roku) kilka zwycięskich zadań w ramach projektu Zielone Fyrtle. Zostanie posadzone ok. 250 drzew i 20 tys. krzewów.

Zielone ulice i torowiska

Nowe drzewa pojawiają się w miastach nie tylko jako rekompensata za drzewa wycięte np. podczas inwestycji drogowych. Najwięcej przybywa ich w trakcie realizacji projektów zazielenienia przestrzeni miejskiej. Tylko w ciągu ostatnich 13 miesięcy Wrocław zasadził ponad tysiąc drzew (ostatnie kilka dni temu). To głównie szybkorosnące i odporne na trudne warunki klony i jawory posadzone przy dwóch głównych arteriach - ul. Legnickiej i Lotniczej, nazwanych zielonymi tętnicami miasta. „Zielone tętnice” na realizację czekały siedem lat. I nie jest to koniec nowych nasadzeń.

W Warszawie dzięki stołecznym dzielnicom i miejskim jednostkom przybyło ok. 100 tysięcy nowych drzew. Najwięcej – ok. 90 tysięcy – na gruntach administrowanych przez Lasy Miejskie – Warszawa, ale też w parkach, na skwerach i wzdłuż pasów drogowych m.in. ul. Kondratowicza, Marszałkowskiej i nowego odcinka ul. Lazurowej na Bemowie. W planach są nasadzenia przy ul. Chmielnej, Ordona i Jana Kazimierza, wzdłuż trasy tramwajowej do Wilanowa czy na tzw. placu Centralnym przed Pałacem Kultury i Nauki.

W różnych dzielnicach Gdańska jesienią ub. roku posadzono 740 drzew. Wykorzystano różnorodne gatunki – lipy drobnolistne, klony, graby, robinie, sosny, brzozy, głogi czy kasztanowce, nawet drzewa owocowe – jabłonie i grusze. Lublin statystycznie rocznie sadzi rocznie ok. tysiąca drzew i 10 tysięcy krzewów. Aktualnie przygotowuje się do budowy nowych parków: Nadrzecznego, Błonie, rewaloryzacji Parku Bronowickiego oraz nowego parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie.

Ważnym elementem zazieleniania przestrzeni miejskiej są też powstające coraz częściej zielone dachy, wiaty przystankowe i tzw. zielone torowiska. Tymi ostatnimi mogą się pochwalić praktycznie wszystkie miasta, które wybudowały nowe torowiska. – Budujemy gdzie się da zielone torowiska. Ostatnie , które powstało w Krakowie, do Górki Narodowej jest w 60 proc. zielone – wyjaśnia Jan Machowski z krakowskiego Zarządu Inwestycji Miejskich.

– Zieleń może nas uratować przed konsekwencjami zmian klimatu. Stąd starania i nowe pomysły jak zwiększyć jej ilość – podsumowuje Piotr Kempf, dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Więcej parków

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.