Aktualizacja: 05.02.2025 10:31 Publikacja: 20.07.2022 18:39
Władze Krakowa zdecydowały, że w czasie upałów postój stały dorożek na Rynku Głównym zostanie zamknięty
Foto: Fot. Pixabay
Najbliższe dni upłyną w stolicy Małopolski, podobnie jak w całej Polsce, pod znakiem upałów. Synoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wydali w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia.
W Krakowie obowiązuje ono od dziś od godz. 12 do soboty, 23 lipca, do godz. 20. Według prognoz temperatura maksymalna w dzień może wynosić od 30 do 34 st. C. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek od 13 st. C. do 17 st. C., w kolejnych od 18 st. C. do 21 st. C.
Choć już na ponad połowie terytorium kraju najgorsze piece bezklasowe powinny zostać zlikwidowane, część mieszkańców nadal z nich korzysta. A zawieszenie dopłat z „Czystego powietrza” utrudnia ich wymianę.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Warszawa stawia na zieleń – kosztem betonu i asfaltu. Tylko Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Zieleni usunęły w ub. roku ok. 7 tys. mkw. betonu z placów, ulic i podwórek. Przybywa parków, skwerów i drzew, także w innych dużych miastach.
Tylko nielicznym mieszkańcom dużych miast podoba się koncepcja, by inwestycje miejskie były proekologiczne, jeśli podnosi to ich koszty. Niektórzy zarzucają samorządom hipokryzję: niby dbają o środowisko, a wycinają drzewa dla deweloperów.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
Rządowy program "Czyste Powietrze" został zawieszony, bo wnioskodawcy mogli paść ofiarą oszustów i wyłudzeń. W 6 tys. wniosków stwierdzono nieprawidłowości. Niektóre samorządy zwiększają wysokość dotacji na własne programy i czekają na powrót rządowych dopłat do wymiany kopciuchów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Mogłoby się wydawać, że prezydenci USA poparzyli sobie paluchy przy próbach porządkowania Bliskiego Wschodu na tyle dużo razy, że więcej tego nie zrobią. Dlatego takim szokiem dla świata jest plan/propozycja (w sumie nie wiadomo) Donalda Trumpa wobec Strefy Gazy.
Pod względem wydatków na obronność Polska stała się liderem w NATO. Główne powody takiego stanu rzeczy to chęć utrzymania bliskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz odstraszanie Rosji – powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wysłannik Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff odniósł się do deklaracji Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA chcą przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. - Lepsze życie niekoniecznie musi być związane z przestrzenią fizyczną, w której obecnie się znajdujesz - stwierdził.
Tak jak mówimy, że nie można decydować o Ukrainie bez Ukrainy, tak samo nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków. Takie jest stanowisko Polski - powiedział wiceminister Andrzej Szejna, odnosząc się do deklaracji Donalda Trumpa, który niespodziewanie ogłosił, że USA zamierzają przejąć kontrolę nad Strefą Gazy.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Arabia Saudyjska nie nawiąże relacji dyplomatycznych z Izraelem, jeśli nie dojdzie do stworzenia państwa palestyńskiego obejmującego Strefę Gazy i Zachodni Brzeg - oświadczyło saudyjskie MSZ.
Donald Trump podpisał memorandum, które przewiduje, że jego administracja podejmie działania zmierzające do wywarcia „maksymalnej presji” na Iran i zmniejszenia eksportu irańskiej ropy do zera, by przeciwdziałać pozyskaniu przez Teheran broni atomowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas