W miastach rosną lasy. Nowe nasadzenia również na skwerach

Trwają nasadzenia w miejskich lasach. Drzew przybywa też w parkach, skwerach, zieleńcach czy pasach drogowych. Część miast akcję prowadzi dwa razy w roku: wiosną i jesienią.

Publikacja: 05.04.2022 13:49

Miasta prowadzą nasadzenia m.in. w lasach, parkach, czy w pasach drogowych

Miasta prowadzą nasadzenia m.in. w lasach, parkach, czy w pasach drogowych

Foto: rocketclips

- W tym roku, w Łodzi planujemy posadzić około 10 ha lasów - przekazał nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta.

W styczniu i lutym nad Polską przechodziły potężne wichury, które spowodowały wielkie straty materialne. Były ofiary śmiertelne. Zniszczone zostały także drzewa.

Lasy Miejskie – Warszawa wciąż porządkują tereny leśne po wichurach, które przeszły nad stolicą kilka tygodni temu. Do tej pory usunięto ponad 2 tysiące uszkodzonych i mogących stwarzać zagrożenie drzew.

Nasadzenia w Warszawie

Prace prowadzone przez stołecznych leśników obejmą: Las Kabacki, Las Bródno i Las Bemowo. W każdym z nich posadzonych zostanie od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk drzew i krzewów różnych gatunków. Najwięcej zaplanowano na terenie Lasu Kabackiego. Pojawią się tam dęby szypułkowe, klony, lipy, wiązy, czereśnie, głogi, jabłonie i trzemieliny – łącznie będzie to 12,8 tys. nowych sadzonek.

W sumie dzięki wiosennym nasadzeniom w stołecznych lasach przybędzie 26 tys. nowych drzew i krzewów.

Czytaj więcej

Relaks dla czworonogów. W miastach powstają nowe wybiegi dla psów

Nowe drzewa pojawiły się też w warszawskich parkach i miejscach, gdzie prowadzone są miejskie inwestycje, np. na placu Pięciu Rogów, przy rondzie Dmowskiego oraz przy nowych stacjach metra na Bemowie. Obecnie w stolicy jest ponad 9 mln drzew.

W Poznaniu zostaną posadzone sadzonki leśne głównie dwuletnie dęby, buki, jawory i lipy w sumie niemal 40 tys. drzew.

W większości na terenie byłej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach, której przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zmieniono z pól golfowych na zagospodarowanie leśne.

Sadzenia wiosenne, sadzenia jesienne

W gdańskich lasach do połowy kwietnia posadzonych zostanie ok. 3 tys. drzew, głównie dębów i buków. Będą to sadzonki 2-3 letnie. - Dotychczas posadziliśmy 70 drzew (m.in. lipy holenderskie i klony jawory) w pasach drogowych, a w pierwszej połowie kwietnia posadzonych zostanie 300 dębów bezszypułkowych, 3-4 letnich – na terenach zieleni gminnej - wylicza Marta Formella z gdańskiego ratusza.

Zapowiada, że do maja miasto posadzi też 358 drzew, zarówno w pasach drogowych, na cmentarzach, jak i zieleńcach. Będą to różne gatunki, głównie sosna pospolita, wiśnia piłkowana, robinia akacjowa, kasztanowiec, lipa drobnolistna. Te sadzonki będą miały kilkanaście lat.  

- Kolejna tura sadzenia będzie jesienią, ale jeszcze nie są znane przewidywane ilu drzew - mówi urzędniczka. 

Czytaj więcej

Jednośladem po mieście. W najbliższych dniach ruszają kolejne wypożyczalnie

A na terenie całej Łodzi w parkach, na zieleńcach oraz w pasach drogowych wzdłuż największych arterii miasto planuje nasadzenie około 1000 drzew.

W parkach pojawią się nowe drzewa, głównie klon jawor, buk zwyczajny, lipa drobnolistna, dąb czerwony i szypułkowy, głóg pośredni, sosna czy jarząb pospolity. A w pasach drogowych głównie lipa drobnolistna, grab pospolity, jarząb mączny, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, wiśnia piłkowana.

W Łodzii nasadzenia planowane są na jesień. Wtedy w łódzkich lasach przybędzie ok. 10 ha nowych drzew.

Sadzić będą też rodzice noworodków

Wrocław zalesi tej wiosny 0,5 ha. - Można to przeliczyć na ok. 3,5 tys. sadzonek, nie drzew szkółkowanych, zalesianie odbywa się na nieco innych zasadach niż sadzenie drzew w mieście - podaje Marek Szempliński z wrocławskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Głównie posadzony będzie dąb szypułkowy, a domieszkowo też lipa drobnolistna, klony w kilku odmianach, grab. Prace te planowane są na pierwszą połowę kwietnia.

Marek Szempliński podkreśla, że sadzenie odbywa się na przełomie kwietnia i maja. - Za to z pewnością posadzimy dodatkowo 300 drzew w ramach naszej cyklicznej akcji WROśnij we WROcław - 23 kwietnia. Akcja polega na sadzeniu drzew wspólnie z rodzinami dla nowo narodzonych dzieci - mówi urzędnik.

- W tym roku, w Łodzi planujemy posadzić około 10 ha lasów - przekazał nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta.

W styczniu i lutym nad Polską przechodziły potężne wichury, które spowodowały wielkie straty materialne. Były ofiary śmiertelne. Zniszczone zostały także drzewa.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Ekologia
Jak pomóc zwierzętom zimą? Ruszyła kampania w Radiu Kraków
Ekologia
W Opolu powstanie Klaster Energii
Ekologia
Warszawska Strefa Czystego Transportu będzie większa, ale będą dodatkowe ulgi
Ekologia
Ważą się losy krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Sprawa nie jest przesądzona?
Ekologia
Fale upałów to ogromne straty dla miast. Potrzeba więcej drzew
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?