W miastach rosną lasy. Nowe nasadzenia również na skwerach

Trwają nasadzenia w miejskich lasach. Drzew przybywa też w parkach, skwerach, zieleńcach czy pasach drogowych. Część miast akcję prowadzi dwa razy w roku: wiosną i jesienią.

Publikacja: 05.04.2022 13:49

Miasta prowadzą nasadzenia m.in. w lasach, parkach, czy w pasach drogowych

Miasta prowadzą nasadzenia m.in. w lasach, parkach, czy w pasach drogowych

Foto: rocketclips

- W tym roku, w Łodzi planujemy posadzić około 10 ha lasów - przekazał nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta.

W styczniu i lutym nad Polską przechodziły potężne wichury, które spowodowały wielkie straty materialne. Były ofiary śmiertelne. Zniszczone zostały także drzewa.

Lasy Miejskie – Warszawa wciąż porządkują tereny leśne po wichurach, które przeszły nad stolicą kilka tygodni temu. Do tej pory usunięto ponad 2 tysiące uszkodzonych i mogących stwarzać zagrożenie drzew.

Nasadzenia w Warszawie

Prace prowadzone przez stołecznych leśników obejmą: Las Kabacki, Las Bródno i Las Bemowo. W każdym z nich posadzonych zostanie od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk drzew i krzewów różnych gatunków. Najwięcej zaplanowano na terenie Lasu Kabackiego. Pojawią się tam dęby szypułkowe, klony, lipy, wiązy, czereśnie, głogi, jabłonie i trzemieliny – łącznie będzie to 12,8 tys. nowych sadzonek.

W sumie dzięki wiosennym nasadzeniom w stołecznych lasach przybędzie 26 tys. nowych drzew i krzewów.

Czytaj więcej

Relaks dla czworonogów. W miastach powstają nowe wybiegi dla psów

Nowe drzewa pojawiły się też w warszawskich parkach i miejscach, gdzie prowadzone są miejskie inwestycje, np. na placu Pięciu Rogów, przy rondzie Dmowskiego oraz przy nowych stacjach metra na Bemowie. Obecnie w stolicy jest ponad 9 mln drzew.

W Poznaniu zostaną posadzone sadzonki leśne głównie dwuletnie dęby, buki, jawory i lipy w sumie niemal 40 tys. drzew.

W większości na terenie byłej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach, której przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zmieniono z pól golfowych na zagospodarowanie leśne.

Sadzenia wiosenne, sadzenia jesienne

W gdańskich lasach do połowy kwietnia posadzonych zostanie ok. 3 tys. drzew, głównie dębów i buków. Będą to sadzonki 2-3 letnie. - Dotychczas posadziliśmy 70 drzew (m.in. lipy holenderskie i klony jawory) w pasach drogowych, a w pierwszej połowie kwietnia posadzonych zostanie 300 dębów bezszypułkowych, 3-4 letnich – na terenach zieleni gminnej - wylicza Marta Formella z gdańskiego ratusza.

Zapowiada, że do maja miasto posadzi też 358 drzew, zarówno w pasach drogowych, na cmentarzach, jak i zieleńcach. Będą to różne gatunki, głównie sosna pospolita, wiśnia piłkowana, robinia akacjowa, kasztanowiec, lipa drobnolistna. Te sadzonki będą miały kilkanaście lat.  

- Kolejna tura sadzenia będzie jesienią, ale jeszcze nie są znane przewidywane ilu drzew - mówi urzędniczka. 

Czytaj więcej

Jednośladem po mieście. W najbliższych dniach ruszają kolejne wypożyczalnie

A na terenie całej Łodzi w parkach, na zieleńcach oraz w pasach drogowych wzdłuż największych arterii miasto planuje nasadzenie około 1000 drzew.

W parkach pojawią się nowe drzewa, głównie klon jawor, buk zwyczajny, lipa drobnolistna, dąb czerwony i szypułkowy, głóg pośredni, sosna czy jarząb pospolity. A w pasach drogowych głównie lipa drobnolistna, grab pospolity, jarząb mączny, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, wiśnia piłkowana.

W Łodzii nasadzenia planowane są na jesień. Wtedy w łódzkich lasach przybędzie ok. 10 ha nowych drzew.

Sadzić będą też rodzice noworodków

Wrocław zalesi tej wiosny 0,5 ha. - Można to przeliczyć na ok. 3,5 tys. sadzonek, nie drzew szkółkowanych, zalesianie odbywa się na nieco innych zasadach niż sadzenie drzew w mieście - podaje Marek Szempliński z wrocławskiego Zarządu Zieleni Miejskiej.

Głównie posadzony będzie dąb szypułkowy, a domieszkowo też lipa drobnolistna, klony w kilku odmianach, grab. Prace te planowane są na pierwszą połowę kwietnia.

Marek Szempliński podkreśla, że sadzenie odbywa się na przełomie kwietnia i maja. - Za to z pewnością posadzimy dodatkowo 300 drzew w ramach naszej cyklicznej akcji WROśnij we WROcław - 23 kwietnia. Akcja polega na sadzeniu drzew wspólnie z rodzinami dla nowo narodzonych dzieci - mówi urzędnik.

- W tym roku, w Łodzi planujemy posadzić około 10 ha lasów - przekazał nam Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta.

W styczniu i lutym nad Polską przechodziły potężne wichury, które spowodowały wielkie straty materialne. Były ofiary śmiertelne. Zniszczone zostały także drzewa.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży