Sopot: mimo pandemii inwestycje z budżetu obywatelskiego będą realizowane

Z uwagi na spodziewane mniejsze dochody w tym roku zmniejszamy wydatki bieżące o 7,8 mln zł – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Publikacja: 26.09.2020 17:54

Prezydent Jacek Karnowski chce, aby prawo do mieszkania komunalnego w Sopocie mieli również Białorus

Prezydent Jacek Karnowski chce, aby prawo do mieszkania komunalnego w Sopocie mieli również Białorusini

Foto: fot. AdobeStock_Kamil

Prywatna wycieczka seniorów z Sopotu stała się źródłem zachorowania na Covid-19. Dużo osób po niej zachorowało? W jakim są stanie?

Od ubiegłego weekendu wśród tej grupy mieszkańców zanotowano ponad 20 zachorowań. Tym samym liczba chorych w naszym mieście – w krótkim czasie wzrosła do 39 osób. Główne ognisko zachorowań w Sopocie to prywatna, komercyjna wycieczka. Z danych przesłanych przez Sanepid jest ponad 20 zakażonych plus siedmiu członków ich rodzin. Część osób leczonych jest w domach, część w szpitalu.

To jedyne źródło zakażenia w ostatnich dniach na terenie miasta? Ile w sumie jest zakażonych na terenie miasta?

Ta wycieczka była głównym źródłem zachorowań. Sanepid informuje również o kilku przypadkach z imprezy rodzinnej. Na czwartek wiedzieliśmy o 39 aktywnie zarażonych osobach.

""

Magdalena Czarzyńska-Jachim / mat.pras.

regiony.rp.pl

Czy szkoły na terenie miasta funkcjonują normalnie, czy gdzieś jednak jest nauczanie zdalne lub hybrydowe?

Sytuacja w sopockich szkołach jest stabilna. Zakażenie potwierdzono u dwójki uczniów oraz jednego nauczyciela. Na kwarantannie przebywają uczniowie w sumie trzech klas dwóch placówek edukacyjnych oraz 11 nauczycieli. Sanepid nie odnotowuje tu skoku zachorowań. Jedna szkoła III LO pracuje w trybie hybrydowym, klasy drugie zdalnie, pozostałe stacjonarnie.

A w szkołach, które działają normalnie jakieś dodatkowe działania już się pojawiły lub pojawią w najbliższych dniach w związku z koronawirusem?

Przed rozpoczęciem roku szkolonego, sami opracowaliśmy precyzyjne procedury dla każdego typu szkół. Każda placówka była osobiście sprawdzana przez wiceprezydent Sopotu oraz przedstawiciela Sanepidu. Decyzją miasta do 20 września wstrzymane były wszelkie wyjazdy uczniów, wprowadzono obowiązkowe mierzenie temperatury oraz obowiązek noszenia maseczek w miejscach wspólnych. Dalej utrzymujemy nakaz noszenia maseczek, dopuściliśmy jednodniowe wyjścia obejmujące uczniów tylko jednej klasy.

Od soboty na terenie miasta obowiązuje tzw. żółta strefa. Czy Urząd Miasta odwołał z tego powodu jakieś wydarzenia?

Instytucje miejskie zawieszają organizowanie większych imprez i wydarzeń, również sportowych. Zaplanowany na weekend bieg „Sopocka Jesień” został już odwołany. Instytucjom niezależnym od miasta rekomendujemy również odwołanie imprez, które gromadzić mogą ludzi. Jednocześnie wysłaliśmy do instytucji pismo, że w przypadku podjęcia decyzji o organizacji imprezy muszą dostosować się do obowiązujących reżimów sanitarnych.

Czy z racji żółtej strefy zmieni się funkcjonowanie samego Urzędu Miasta i jednostek podległych, jeżeli chodzi o kontakty z mieszkańcami? Gdzie najbardziej?

Miasto już w marcu wdrożyło specjalne systemy i procedury, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Sopocki Dom Pomocy Społecznej zamknięty jest dla odwiedzających od 10 marca. W rygorze Covid funkcjonuje sopocki MOPS. Urząd działa tak jak do tej pory, czyli w rygorze Covid-19.

Interesanci są przyjmowani na parterze budynku, przy wejściu do obiektu mierzona jest im temperatura. Mogą wejść wyłącznie z zasłoniętymi ustami i nosem. Zalecamy wcześniejsze umawianie się telefoniczne z poszczególnymi urzędnikami, a jeśli można daną sprawę załatwić drogą elektroniczną – sugerujemy takie, prostsze rozwiązanie.

Wiadomo już o ile w tym roku spadły dochody miasta z powodu koronawirusa?

Z uwagi na spodziewane mniejsze dochody, w tym roku zmniejszamy na najbliższej sesji Rady Miasta wydatki bieżące o 7,8 mln zł, a tym samymi planowany deficyt, który zmniejszy się z planowanych 53,8 mln zł do 46,2mln zł.

Od początku obowiązywania stanu epidemii związanej z rozprzestrzenianiem się Covid-19, Sopot w miarę swoich możliwości wspiera m.in. branżę turystyczną, która jest główną gałęzią gospodarki miasta. Prezydent udzielał ulg i zwolnień dla dzierżawców lokali komunalnych w poprzednich miesiącach (czynsz za symboliczną złotówkę) i zdecydował o kolejnej obniżce czynszów również w czerwcu. Zarządzeniem Prezydenta Sopotu wprowadzona została obniżka czynszu dzierżawcom lub najemcom nieruchomości lub lokali użytkowych stanowiących własność gminy, a prowadzących działalność gastronomiczną.

Ma to związek z ograniczeniem działalności z uwagi na wciąż utrzymujący się stan epidemii. Prezydent zdecydował o obniżce o 20 proc. czynszu dzierżawnego w okresie od 1 do 30 czerwca 2020. Obniżenie czynszu następuje na uzasadniony wniosek zainteresowanego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Decyzja ta może dotyczyć 42 podmiotów w Sopocie.

Dotychczas umorzone przez miasto zostały opłaty z tytułu najmu oraz dzierżawy dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych na łączna kwotę  ponad miliona złotych. Natomiast z tytułu przesunięcia opłat za użytkowanie wieczyste udzielono wsparcia w wysokości niemal 1,8 mln zł.

Gdzie już miasto tnie wydatki? Jakie inwestycje spadają z planów? A jak będzie w przyszłym roku?

W związku z sytuacją dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz trudnych do przewidzenia skutków finansowych prezydent Sopotu po konsultacji z radnymi podjął w kwietniu decyzję o wstrzymaniu i zamrożeniu m.in. takich inwestycji: jak zabezpieczenie tunelu SKM Kamienny Potok – Etap II – od strony al. Niepodległości, modernizację przejścia pod Al. Niepodległości/Bohaterów Monte Cassino, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w kwartale ulic Parkowa-Kordeckiego – Al. Wojska Polskiego – Kilińskiego, jako przeciwdziałanie zalewaniu dolnego tarasu miasta Sopotu, czy renowację terenów zieleni miejskiej przy ul. Na Wydmach czy budowy kilku ulic. Poza tym zamrożono m.in. budowę pętli Żuławska, czyli pomostu pływającego przy ostrodze, remontu Skate Parku i Orlika, czy  remontu ratusza. W tym ostatnim przypadku kontynuujemy tylko prace zewnętrzne związane z kanalizacją deszczową oraz prace projektowe. Na razie nie powstaną też obserwatoria astronomiczne przy szkołach.

W połowie sierpnia prezydent podjął decyzje o odmrożeniu inwestycji, które miały być realizowane z budżetu obywatelskiego, bo te inwestycje są ważne dla mieszkańców, sami je zgłosili, reklamowali na tyle skutecznie, że zyskały poparcie Sopocian.

A jeśli chodzi o miejską administrację odczuje ona kryzys w miejskim budżecie? W jaki sposób?

Zamrożeniu uległy płace i nagrody dla pracowników urzędu. Wstrzymano zatrudnienie nowych pracowników – wyjątkiem są sytuacje, jeśli z danego wydziału odchodzą lub przechodzą na emeryturę dwie osoby, na ich miejsce zatrudniana jest tylko jedna. Nagrody otrzymują w tym roku wyłącznie pracownicy bezpośredniej obsługi interesanta, czyli ci, którzy najbardziej narażeni są na zarażenie koronawirusem.

Czy ceny usług komunalnych w Sopocie już poszły w górę, czy są takie plany?

Na dziś podwyżki nie są u nas planowane.

Prywatna wycieczka seniorów z Sopotu stała się źródłem zachorowania na Covid-19. Dużo osób po niej zachorowało? W jakim są stanie?

Od ubiegłego weekendu wśród tej grupy mieszkańców zanotowano ponad 20 zachorowań. Tym samym liczba chorych w naszym mieście – w krótkim czasie wzrosła do 39 osób. Główne ognisko zachorowań w Sopocie to prywatna, komercyjna wycieczka. Z danych przesłanych przez Sanepid jest ponad 20 zakażonych plus siedmiu członków ich rodzin. Część osób leczonych jest w domach, część w szpitalu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyskusje
Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Dyskusje
10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży