Patronat „Życia regionów”: Urzędy muszą działać jak najsprawniej 

fot kongressekretarzy.pl

Wymieniają się doświadczeniami, debatują m.in. o tym, jak doskonalić pracę urzędu, motywować pracowników, optymalizować koszty administracyjne. Już po raz czwarty sekretarze JST spotkają się na krajowym kongresie. 

IV edycja Krajowego Kongresu Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego, organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Krajową Radę Forów Sekretarzy JST, odbędzie się w dniach 19–20 września 2019 r. w hotelu Novotel w Warszawie. Będzie to wyjątkowa edycja, ponieważ 30 lat temu, 18 września 1989 roku, została powołana do życia Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Samorząd profesjonalny

Podczas kongresu sekretarze z miast, gmin i powiatów wymieniają się doświadczeniami i poglądami, debatują o aktualnych zagadnieniach istotnych dla sprawnego funkcjonowania i zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego. W tym roku rozmawiać będą m.in. o tym, jak dbać o sprawną pracę urzędu, optymalizować koszty operacyjne, motywować pracowników samorządowych, modernizować i integrować systemy informacyjne w urzędach i jak zapewnić im bezpieczeństwo. – Podczas sesji plenarnej będziemy gościć absolwenta Harvardu, dyrektora wykonawczego prestiżowego International City Management Association (ICMA) Petera Agha, który przedstawi możliwości współpracy międzynarodowej forów sekretarzy na rzecz profesjonalizacji i rozwoju zawodowego pracowników administracji samorządowej – mówi Marcin Smala, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. – Założone w 1914 roku stowarzyszenie ICMA zrzesza specjalistów w zakresie zarządzania samorządem i wspiera rozwój zawodowy ponad 11 000 sekretarzy miast i gmin oraz innych urzędników samorządowych na całym świecie.

fot kongressekretarzy.pl

W tegorocznej edycji na kongresowym podium pojawią się między innymi: Robert Kośla – dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji oraz dr Maciej Kawecki – były koordynator wdrażania reformy RODO w Polsce, którzy poruszą tematy cyberbezpieczeństwa oraz modernizacji i integracji systemów informatycznych w urzędach. Wśród panelistów nie zabraknie również Macieja Kiełbusa – partnera w kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners sp.k. w Poznaniu, który będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym współpracy między samorządami w zakresie wspólnego zakupu usług.

Trzeba dzielić się doświadczeniem

– Zależy nam na integracji środowiska sekretarzy. Kongres to nie tylko wykłady, prelekcje i panele dyskusyjne, to także czas na spotkania, podczas których budować i rozszerzać można trwałe kontakty, pozwalające na wymianę informacji i doświadczeń zawodowych. Jestem przekonany, że takie spotkania ułatwiają realizację codziennych obowiązków i są impulsem do dalszych działań – mówi dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. – Każdego roku program kongresu, który powstaje w porozumieniu ze środowiskiem sekretarzy w jednostkach samorządu terytorialnego z całej Polski i pod przewodnictwem Krajowej Rady Forów Sekretarzy, odzwierciedla pełne spektrum ważnych zagadnień dla administracji samorządowej. Zależy nam na tym, by kongres był miejscem debaty z przedstawicielami władz centralnych, którzy mają bezpośredni wpływ na przepisy prawa oddziałujące na funkcjonowanie samorządów.

Poprzednie edycje Krajowego Kongresu Sekretarzy gromadziły ponad 300 uczestników – sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski, ekspertów krajowych i gości zagranicznych. Organizująca kongres Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej to największa w Polsce sieciowa organizacja pozarządowa realizująca krajowe i międzynarodowe projekty rozwojowe, szkoląca kadry samorządowe, wspierająca rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Od początku swojej działalności przeszkoliła już ponad 1 700 000 osób, zrealizowała ponad 84 000 szkoleń oraz prowadzi 80 forów branżowych. Aktualne wiadomości na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: www.kongressekretarzy.pl

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to przedmiot dumy kujawsko-pomorskiego samorządu

Warto dbać o zdrowie mieszkańców

Wszystkie samorządy przeznaczyły w 2018 r. na inwestycje w szpitale i programy profilaktyczne w ...

Drużyna Resovii wspierana przez Asseco

Biznes wspiera lokalnych sportowców

Wydatki na sponsoring w Polsce systematycznie rosną. Ich łączna wartość zbliża się do miliarda ...

Dolny Śląsk – zagłębie literatury kryminalnej

We Wrocławiu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Nagrodę Honorową Wielkiego Kalibru dla zagranicznego autora za ...

Katar? Nie lekceważ go, to może być początek zapalenia zatok

Jesienne przeziębienia zaczynają się na dobre. Ogólne osłabienie, ból głowy i katar… Po kilku ...

Miliony na kartuskie jeziora

Cztery jeziora położone w Szwajcarii Kaszubskiej: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże zostaną ...

Krótka kołdra utrudnia rozwój kultury

Coraz więcej środków przeznacza się na działalność muzeów i teatrów. Ciągle jednak jest ich ...