Ruszyły wypłaty dla przedsiębiorców za stan wyjątkowy

Niemal 150 wniosków o wyrównanie strat spowodowanych wprowadzeniem stanu wyjątkowego wpłynęło w sumie do Urzędów Wojewódzkich w Białymstoku i w Lublinie. Składają je przedsiębiorcy z branży hotelarskiej gastronomicznej i turystycznej.

Publikacja: 19.11.2021 19:37

Stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, które leżą prz

Stan wyjątkowy obowiązuje w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, które leżą przy granicy z Białorusią

Foto: Fotorzepa, Paweł Rochowicz

- Do tej pory wydaliśmy 68 decyzji, z czego 60 przyznających rekompensaty, pięć odmawiających ze względu na niespełnienie przez wnioskodawców przesłanek oraz trzy umorzeniowe, bo wnioskodawcy wycofali złożone wnioski – wylicza Kamila Ausztol z biura wojewody podlaskiego.

Wsparcie dla gastronomii i pilotów wycieczek

Do czwartku do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wpłynęło 101 wniosków o rekompensatę. - Główne obszary działalności to hotelarstwo, gastronomia, agroturystyka oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Przeważająca liczba wniosków pochodzi z gminy Białowieża – mówi Kamila Ausztol.

Podlaski Urząd Wojewódzki przyjął zasadę, zgodnie z którą w dniu podpisania zawiadomienia o zgromadzonym materiale dowodowym, pracownik prowadzący sprawę kontaktuje się z wnioskodawcą, informując o podpisanym zawiadomieniu.

Czytaj więcej

Stan wyjątkowy? „Mieszkańcy obawiają się, że będzie godzina policyjna”

Poza tym ustalono również, że wnioskodawca może – nawet za pośrednictwem e-mail, złożyć oświadczenie o rezygnacji z korzystania ze wskazanego terminu na zapoznanie się z materiałem postępowania.

- Wówczas niezwłocznie wydawana jest decyzja przyznająca rekompensatę. Termin na załatwienie wszystkich wniosków uzależniony jest od tego, do kiedy takie wnioski będą składane do urzędu – mówi Kamila Ausztol.

Miliony na wypłaty

Wojewoda na wypłatę rekompensaty ma 30 dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy.

Do tej pory na Podlasiu wypłacone zostały rekompensaty na ponad 292,3 tys. zł. Pierwsza wypłata została dokonana 16 listopada.

- Powyższe uzależnione było m.in. koniecznością podjęcia przez Radę Ministrów uchwały w sprawie przyznania środków finansowych na wypłatę rekompensat. Wypłata pozostałych przyznanych rekompensat planowana jest w tym tygodniu, następne wypłaty następować będą sukcesywnie według kolejności wydawanych decyzji – mówi urzędniczka.

Na Podlasiu najwyższa przyznana rekompensata opiewała na kwotę 313 tys. 075, 57 zł, natomiast najniższa na kwotę to 267,4 zł. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 5 listopada na wypłatę rekompensat wojewodzie podlaskiemu przyznano prawie 10,7 mln zł.

Większy budżet

Do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego do tej pory  wpłynęło 41 wniosków o rekompensatę w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.  I tak 18 wniosków z branży hotelarskiej, 15 wniosków z branży gastronomicznej, osiem  wniosków z branży turystycznej.

- W przypadku podmiotów prowadzących działalność w zakresie dwóch lub więcej branż objętych prawem do rekompensaty przyjmowano branżę dominującą, tj. tę w której osiągnięto większy przychód – mówi Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Ze złożonych wniosków już 16 zostało zakończonych decyzjami na łączną niespełna 1,1 mln zł.

Czytaj więcej

Widmo lokalnego lockdownu już straszy

W środę Lubelski Urząd Wojewódzki otrzymał decyzję ministra finansów zwiększającą budżet wojewody z przeznaczeniem na wypłatę rekompensat oraz rozpoczął wypłaty środków przedsiębiorcom. Tylko w środę wypłacono ponad 575 tys. zł.

- Kolejne wypłaty będą dokonywane sukcesywnie w terminach płatności wynikających z wydanych przedsiębiorcom decyzji – mówi  Agnieszka Strzępka.

Od drugiego września w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, które leżą przy granicy obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Później Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni.

Rekompensatę dla przedsiębiorców z terenów przygranicznych ustalono w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług lub prowadzonej działalności w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień.

- Do tej pory wydaliśmy 68 decyzji, z czego 60 przyznających rekompensaty, pięć odmawiających ze względu na niespełnienie przez wnioskodawców przesłanek oraz trzy umorzeniowe, bo wnioskodawcy wycofali złożone wnioski – wylicza Kamila Ausztol z biura wojewody podlaskiego.

Wsparcie dla gastronomii i pilotów wycieczek

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.