Ośrodki narciarskie szykują się do sezonu

Rozpoczęły się przeglądy sprzętu przed nowym sezonem narciarskim. Pierwsze wyciągi powinny ruszyć już na początku grudnia.

Publikacja: 16.11.2021 16:01

Fabryka śniegu w Karpaczu umożliwia produkcję białego puchu nawet w dodatnich temperaturach

Fabryka śniegu w Karpaczu umożliwia produkcję białego puchu nawet w dodatnich temperaturach

Foto: Winterpol.eu

- Podejmujemy różne działania z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo ośrodek funkcjonuje w reżimie sanitarnym obowiązującym w danym czasie – poinformował nas dział PR COS-OPO w Szczyrku.

Kolejka w przeglądzie

Na kolei linowej na Skrzycznem ruszył już obowiązkowy przegląd techniczny. Jest nieczynna do 4 grudnia. Do tego czasu ma trwać przegląd techniczny najpopularniejszej beskidzkiej kolejki krzesełkowej.

Skrzyczne to najwyższa góra Beskidu Śląskiego i najpopularniejsza, obok Kasprowego Wierchu, narciarska góra w Polsce. – Z początkiem grudnia ruszy sezon dla ruchu turystycznego, natomiast sam sezon narciarski zależny jest od warunków pogodowych – podaje dział PR COS-OPO w Szczyrku.

W tym roku w ośrodku zostały zamontowane zostały biletomaty, aby bezobsługowo i wygodnie zakupić wejściówki.

Ruszyła fabryka śniegu

W Karpaczu w stacji narciarskiej Winterpol Karpacz Biały Jar od wtorku 9 listopada działa już fabryka śniegu (Snow Factory). Jest to jedno z nielicznych w Polsce tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, które umożliwia produkcję śniegu nawet w dodatnich temperaturach.

Urządzenie w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” o najwyższym stopniu zamrożenia. Fabryka śniegu gotowa jest do pracy zaraz po podłączeniu do prądu i wody oraz może pracować przez całą dobę, bez względu na temperaturę powietrza i wody.

Czytaj więcej

Górskie miejscowości potrzebują kroplówki. Liczą na rząd

- Tradycyjny system naśnieżania składający się z tradycyjnych armatek pozostaje w gotowości. Ten w odróżnieniu od Snow Factory potrzebuje ujemnych temperatur (min -2 stopnie). Pracownicy stacji gorączkowo obserwują prognozy pogody, tak by wraz z nadejściem odpowiedniej temperatury uruchomić cały system naśnieżania – mówi Grzegorz Głód z stacji narciarskiej Winterpol Karpacz.

Według prognoz do Polski po 20 listopada nadejdą przymrozki, które mogą osiągać wartości dwucyfrowe. To sprawia, że perspektywa otwarcia sezonu z początkiem grudnia staje się coraz bardziej realna.

Także Karpacz Ski Arena przygotowuje się do sezonu. - 15 listopada zaczynamy przeglądy techniczne przed sezonem zimowym. Potrwają one cztery tygodnie – mówi Rafał Święcicki, rzecznik Karpacz Ski Arena. - Obecnie trwają prace przy rozbudowie systemu sztucznego dośnieżania. Ułożymy 700-metrowy rurociąg doprowadzający wodę w kierunku nartostrady Grosik. Zakupiliśmy pięć mobilnych armatek śnieżnych – wylicza Rafał Święcicki.

Wyciąg czeka na święta

Centrum Wypoczynku „Bystre” położone jest w samym sercu Bieszczad, na terenie gminy Baligród, w odległości 15 km od miejscowości Cisna na szlaku prowadzącym do Wetliny i Połoniny Wetlińskiej oraz ok. 25 km od Zalewu Solińskiego.

W sezonie zimowym goście mogą korzystać z dwóch tras zjazdowych i wyciągu narciarskiego zlokalizowanego 50 m od obiektu: czerwonej z homologacją FIS (długość 800 m) oraz niebieskiej (ok. 400 m) idealnej dla początkujących narciarzy oraz dzieci. - Jeśli pogoda na to pozwoli, planujemy otwarcie wyciągu już od 23 grudnia 2021 – zapowiada Mateusz Nawara z Centrum Wypoczynku „Bystre”.

Dodaje, że przed sezonem wymieniony został system bramek, co pozwoli na sprawną obsługę dużej liczby gości.

- Podejmujemy różne działania z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo ośrodek funkcjonuje w reżimie sanitarnym obowiązującym w danym czasie – poinformował nas dział PR COS-OPO w Szczyrku.

Kolejka w przeglądzie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.