Ośrodki narciarskie szykują się do sezonu

Rozpoczęły się przeglądy sprzętu przed nowym sezonem narciarskim. Pierwsze wyciągi powinny ruszyć już na początku grudnia.

Publikacja: 16.11.2021 16:01

Fabryka śniegu w Karpaczu umożliwia produkcję białego puchu nawet w dodatnich temperaturach

Fabryka śniegu w Karpaczu umożliwia produkcję białego puchu nawet w dodatnich temperaturach

Foto: Winterpol.eu

- Podejmujemy różne działania z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo ośrodek funkcjonuje w reżimie sanitarnym obowiązującym w danym czasie – poinformował nas dział PR COS-OPO w Szczyrku.

Kolejka w przeglądzie

Na kolei linowej na Skrzycznem ruszył już obowiązkowy przegląd techniczny. Jest nieczynna do 4 grudnia. Do tego czasu ma trwać przegląd techniczny najpopularniejszej beskidzkiej kolejki krzesełkowej.

Skrzyczne to najwyższa góra Beskidu Śląskiego i najpopularniejsza, obok Kasprowego Wierchu, narciarska góra w Polsce. – Z początkiem grudnia ruszy sezon dla ruchu turystycznego, natomiast sam sezon narciarski zależny jest od warunków pogodowych – podaje dział PR COS-OPO w Szczyrku.

W tym roku w ośrodku zostały zamontowane zostały biletomaty, aby bezobsługowo i wygodnie zakupić wejściówki.

Ruszyła fabryka śniegu

W Karpaczu w stacji narciarskiej Winterpol Karpacz Biały Jar od wtorku 9 listopada działa już fabryka śniegu (Snow Factory). Jest to jedno z nielicznych w Polsce tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, które umożliwia produkcję śniegu nawet w dodatnich temperaturach.

Urządzenie w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” o najwyższym stopniu zamrożenia. Fabryka śniegu gotowa jest do pracy zaraz po podłączeniu do prądu i wody oraz może pracować przez całą dobę, bez względu na temperaturę powietrza i wody.

Czytaj więcej

Górskie miejscowości potrzebują kroplówki. Liczą na rząd

- Tradycyjny system naśnieżania składający się z tradycyjnych armatek pozostaje w gotowości. Ten w odróżnieniu od Snow Factory potrzebuje ujemnych temperatur (min -2 stopnie). Pracownicy stacji gorączkowo obserwują prognozy pogody, tak by wraz z nadejściem odpowiedniej temperatury uruchomić cały system naśnieżania – mówi Grzegorz Głód z stacji narciarskiej Winterpol Karpacz.

Według prognoz do Polski po 20 listopada nadejdą przymrozki, które mogą osiągać wartości dwucyfrowe. To sprawia, że perspektywa otwarcia sezonu z początkiem grudnia staje się coraz bardziej realna.

Także Karpacz Ski Arena przygotowuje się do sezonu. - 15 listopada zaczynamy przeglądy techniczne przed sezonem zimowym. Potrwają one cztery tygodnie – mówi Rafał Święcicki, rzecznik Karpacz Ski Arena. - Obecnie trwają prace przy rozbudowie systemu sztucznego dośnieżania. Ułożymy 700-metrowy rurociąg doprowadzający wodę w kierunku nartostrady Grosik. Zakupiliśmy pięć mobilnych armatek śnieżnych – wylicza Rafał Święcicki.

Wyciąg czeka na święta

Centrum Wypoczynku „Bystre” położone jest w samym sercu Bieszczad, na terenie gminy Baligród, w odległości 15 km od miejscowości Cisna na szlaku prowadzącym do Wetliny i Połoniny Wetlińskiej oraz ok. 25 km od Zalewu Solińskiego.

W sezonie zimowym goście mogą korzystać z dwóch tras zjazdowych i wyciągu narciarskiego zlokalizowanego 50 m od obiektu: czerwonej z homologacją FIS (długość 800 m) oraz niebieskiej (ok. 400 m) idealnej dla początkujących narciarzy oraz dzieci. - Jeśli pogoda na to pozwoli, planujemy otwarcie wyciągu już od 23 grudnia 2021 – zapowiada Mateusz Nawara z Centrum Wypoczynku „Bystre”.

Dodaje, że przed sezonem wymieniony został system bramek, co pozwoli na sprawną obsługę dużej liczby gości.

- Podejmujemy różne działania z myślą o poprawie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo ośrodek funkcjonuje w reżimie sanitarnym obowiązującym w danym czasie – poinformował nas dział PR COS-OPO w Szczyrku.

Kolejka w przeglądzie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Jak sprawnie budować z KPO
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy