Miliony na czystą wodę i kanalizację

Jeszcze rok–dwa i większość opolskich wiosek będzie miała nie tylko wodę z wodociągów, ale i kanalizację.

Publikacja: 27.11.2017 22:00

Dzięki inwestycjom wodno-kanalizacyjnym poprawiają się warunki życia mieszkańców

Dzięki inwestycjom wodno-kanalizacyjnym poprawiają się warunki życia mieszkańców

Foto: AdobeStock

Rzutem na taśmę unijne dofinansowanie trafi do pięciu wiosek z gmin Godków, Lubsza i Zębowce. Dzięki oszczędnościom na przetargach Urząd Marszałkowski mógł dołożyć do inwestycji 7,33 mln zł. Co powstanie za te pieniądze?

W gminie Grodków realizowany jest projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej w Gminie Grodków: etap II – Kopice i Kopice Leśnica – część I” . Unia dołoży tu blisko 2 mln zł.

Zakład wodociągów i usług komunalnych EKOWOD spółka z o.o. z Namysłowa dostanie 1,94 mln zł na budowaną sieć kanalizacji sanitarnej w miejscowości Bukowa Śląska. Natomiast w gminie Lubsza 1,85 mln zł trafi do wsi Rogalice na wiejską kanalizację.

Ostatnia umowa podpisana w Opolu 9 listopada daje gminie Zębowice 1,56 mln zł dofinansowania do projektu „Rozbudowa stacji wodociągowej »Knieja« oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w Gminie Zębowice – etap IV”.

Dla poprawy warunków życia

Jak podkreśla Antoni Konopka, członek zarządu województwa, te projekty poprawiają infrastrukturę we wsiach regionu, a w konsekwencji polepszą się warunki życia mieszkańców. Zyska też przyroda. Mniej ścieków i odpadków trafi do okolicznych lasów, na pola i łąki.

Główny pakiet umów mających poprawić warunki sanitarne na opolskich wsiach władze regionu i samorządowcy podpisali w czerwcu. Łącznie zostanie podpisanych 27 umów na kwotę dofinansowania blisko 44 mln zł.

Pieniądze (442,7 tys. zł) trafiły do gminy Otmuchów na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowości Lubiatów. A na oczyszczalnię w Maciejowicach gmina dostała dofinansowanie 885,9 tys zł.

W gminie Skoroszyce kanalizacja sanitarna powstanie we wsiach Sidzina i Giełczyce, a do przysiółka sołectwa Stary Grodków dociągnięty zostanie wodociąg. Gmina dostała na te projekty blisko 2 mln zł.

Gmina Olszanka otrzymała z kolei 1,2 mln zł dofinansowania do modernizacji instalacji uzdatniania wody stacji Jankowice Wielkie wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej.

Natomiast spółka Wodociągi z Głuchołaz otrzymała 1,74 mln zł wsparcia do budowanej kanalizacji sanitarnej we wsiach Stary Las i Nowy Las.

Najwyżej na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego oceniono projekty gminy Otmuchów na dwa zadania – budowę oczyszczalni ścieków w Maciejowicach oraz budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w Lubiatowie.

Podobne wysokie oceny zebrała gminy Kluczbork na budowę przydomowych oczyszczalni we wsi Bażany. Z kolei Łubniany, które znalazły się na czwartej pozycji, chcą rozbudować sieć kanalizacyjną ciśnieniową na Osiedlu Kwiatów w Luboszycach oraz stację uzdatnia wody w Kobylnie.

Nadrabianie zaległości

Wszystkie te inwestycje znikną w ziemi. Wydawać by się więc mogło, że są dużo mniej efektowne (czyli potrzebne) anieli renowacja zabytków, budowa nowych centrów kultury czy obiektów sportowych. W rzeczywistości ich znaczenie dla ludzi i środowiska jest ogromne.

Oprócz aspektu poprawy warunków życia bardzo ważna jest też wartość, jaką dzięki tego typu inwestycjom zyskuje otaczająca ludzi przyroda.

Antoni Konopka podkreślał, że inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową przynoszą podwójny efekt: służą wygodzie mieszkańców, wypływają też korzystnie na ekologię, bo mniej „dzikich” ścieków przedostaje się do gruntów.

Przez dziesięciolecia powojenne w Polsce Ludowej nie przywiązywano wagi do inwestycji sanitarnych. Wiele rzek i jezior zamieniło się w tym czasie w ścieki, a wygódki i studnie na podwórkach były nieodłącznym elementem chłopskich gospodarstw.

Także po 1990 r. w kolejce po unijnej pieniądze na pierwszych miejscach stały miasta i miasteczka. Wsie najpóźniej doczekały się szans na dofinansowanie sanitarnych projektów, choć to właśnie tam potrzeby były największe.

Stąd wstydliwe w trzecim tysiącleciu statystyki o wciąż bardzo wielu wsiach z wychodkami. I Opolszczyzna nie jest tu wcale na czele. Wciąż w „smrodliwej” dziedzinie ludzkiego życia mamy dużo do nadrobienia. I dobrze, że jeszcze będą na to pieniądze.

Jak są potrzebne, świadczy też poprzednia edycja programu. W latach 2007–2013 do opolskich wiosek trafiło 162 mln zł unijnego dofinansowania. Zrealizowano za nie 127 inwestycji.

Rzutem na taśmę unijne dofinansowanie trafi do pięciu wiosek z gmin Godków, Lubsza i Zębowce. Dzięki oszczędnościom na przetargach Urząd Marszałkowski mógł dołożyć do inwestycji 7,33 mln zł. Co powstanie za te pieniądze?

W gminie Grodków realizowany jest projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej w Gminie Grodków: etap II – Kopice i Kopice Leśnica – część I” . Unia dołoży tu blisko 2 mln zł.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy