Mamy więc wysyp inwestycji mających ściągnąć turystów i pobudzić rozwój regionu. Takich jak wciąż rozbudowywany Geopark Kielce, a w nim imponujący ogród botaniczny, jeden z największych w kraju.

Świętokrzyskie gospodarstwa agroturystyczne, których w regionie jest ponad pół tysiąca, prześcigają się w ciekawej, oryginalnej ofercie. Służy też temu coroczny konkurs na najpiękniejsze gospodarstwo.

Wyraźnie widać, że województwo świętokrzyskie doceniło turystykę jako istotną dziedzinę regionalnej gospodarki. Gminy coraz śmielej występują z pomysłami na turystyczny hit. Trasę podziemną będzie miało muzeum archeologiczne w Wiślicy. W Sandomierzu samorząd sądownie zawalczył o odebranie PTTK istniejącej już podziemnej trasy. Chce ją zmodernizować i uatrakcyjnić.

W Bilczy powstanie park atrakcji dla mieszkańców i gości. Inwestycja ma kosztować 8,5 mln zł, z czego ponad 7 ma pochodzić z UE. Małogoszcz zbuduje kompleks boisk ze sztuczną trawą do piłki nożnej oraz boiska do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego.

Blisko 41 mln zł z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury trafi do regionu na modernizację 102 km lokalnych dróg. Rozrasta się też sieć kolejowa i autobusowa dzięki porozumieniu państwowych i prywatnych przewoźników.