Dobry kontakt w sieci

Zwycięzcą rankingu „Innowacyjny samorząd” w kategorii miasta na prawach powiatu został Poznań

Aktualizacja: 17.06.2009 14:28 Publikacja: 17.07.2008 09:37

Dobry kontakt w sieci

Foto: tamtam

Co drugie gospodarstwo domowe w Poznaniu ma komputer z dostępem do Internetu – wynika z danych urzędu statystycznego. Wzrost liczby użytkowników sieci przekłada się na aktywność magistratu w tej dziedzinie. Coraz więcej spraw mieszkańcy mogą załatwić, nie wychodząc z domu. Wystarczy kilkanaście minut przy klawiaturze.

Karol, 30-latek z Poznania, przyznaje, że z Internetu korzysta często, także przy załatwianiu spraw urzędowych. – Z miejskich stron pobrałem formularze, które trzeba było wypełnić przy wymianie dowodu. Do urzędu zaniosłem gotowe dokumenty. To spora oszczędność czasu – tłumaczy.Ułatwienia w kontaktach z urzędem są dużo większe. Bezpośrednio przez Internet można np. zarejestrować działalność gospodarczą, załatwić jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Nie trzeba przy tym dysponować elektronicznym podpisem.

Jak to działa? – Podam pierwszy z brzegu przykład. Mieszkaniec chcący zarejestrować działalność gospodarczą wysyła urzędnikowi formularz oraz swoje dane. Urzędnik drogą elektroniczną prosi o potwierdzenie danych i proponuje godzinę, kiedy odebrać można gotowe dokumenty – wyjaśnia Wojciech Pelc, szef Miejskiego Informatora Multimedialnego. Urząd planuje rozszerzenie zakresu usług o kilkanaście nowych e-formularzy.

Jednocześnie magistrat od dłuższego czasu zabiega, by dostęp do Internetu był w mieście powszechny. Pomóc w tym ma program „Bezprzewodowy Poznań”.– Zakłada on uruchomienie ogólnodostępnej bezprzewodowej sieci na terenie aglomeracji poznańskiej – wyjaśnia Anna Szpytko, rzecznik prezydenta miasta. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do tej pory w mieście uruchomiono 35 bezpłatnych publicznych punktów dostępu do Internetu oraz darmowy bezprzewodowy Internet w okolicach Starego Rynku.

Poznań bierze również udział w programie „Szerokopasmowa Wielkopolska”. – Projekt ma zaowocować stworzeniem szerokopasmowej sieci, która połączy gminy Wielkopolski. Poznań udostępni im nieodpłatnie systemy informatyczne zbudowane przez ostatnie lata w urzędzie. Samorządy będą więc miały gotowy pakiet usług – mówi Wojciech Pelc.

Zdobywanie informacji o mieście i urzędzie za pośrednictwem Internetu jest w Poznaniu coraz bardziej powszechne. Dowodem na to jest rosnąca liczba użytkowników korzystających z Miejskiego Informatora Multimedialnego; notuje on około 6 mln odsłon miesięcznie.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej